Ienākumu nevienlīdzība liecina par problēmām visā fiskālajā politikā 0
Latvijā pastāv visnotaļ izteikta ienākumu nevienlīdzības problēma, kas liecina – nepilnības ir ne vien pabalstos un nodokļos, bet visā fiskālajā politikā, trešdien Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Bičevska.
“Latvijā ir visaugstākais Eiropas Savienībā nevienlīdzības jeb Džini indekss, kas norāda, ka problēmas ir, un tās ir ne tikai pabalstu, bet arī nodokļu sistēmā – tātad visā kopējā fiskālajā politikā,” teica Bičevska.
Viņa norādīja, ka nevienlīdzība Latvijā kā problēma ir veidojusies visus pēdējos 20 gadus, un krīzes perioda lēmumiem uz to nav galvenā ietekme.
Ekonomiste arī pauda savu personisko viedokli, ka Latvijā būtu gan jāceļ neapliekamais minimums, gan vienlaikus jādomā par progresivitāti vai dažādiem sliekšņiem attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli. “Manuprāt, tikai ar neapliekamā minimuma celšanu īsti nebūs pietiekami, ņemot vērā, ka mums šis nevienlīdzības rādītājs ir ļoti augsts un, iespējams, tikai ar vienu instrumentu nebūs līdzēts,” teica Bičevska.
Šogad oktobrī publicētā pētījumā “Džimpiņ-rimpiņ pār deviņi novadiņ’” Bičevska atzina, ka Latvijā saglabājas nozīmīga plaisa iedzīvotāju rocības, darba iespēju un saražoto apjomu ziņā starp Latvijas centrālo daļu (Rīgu un Pierīgu) un pārējo teritoriju, īpaši Latgali.