Foto: Andrey_Popov/SHUTTERSTOCK

Ienākuma nodokļa likme – 20 vai 23%? 2

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Esmu pensionāre, III grupas invalīde un strādāju. Nodokļu grāmatiņa ar invaliditātes atvieglojumiem ir iesniegta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, tāpēc pensija tiek saņemta bez nodokļu atvilkumiem. Bet darbavietā grāmatvede ienākumiem piemēro 23% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi, nevis 20%. Kopējā manu ienākumu summa par pensiju un darba algu nepārsniedz pat 1000 eiro. Bet likumā minēts, ka 23% IIN likme tiek piemērota tikai, ja ienākums pārsniedz 1657 eiro. Vai grāmatvede rīkojas pareizi? Vai man nav tiesību uz 20% IIN likmi arī algai?” – jautā Mārīte Salaspilī.

Darba devējam ir tiesības piemērot 20% IIN darba algai tikai tad, ja darbinieks savā elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā ir atzīmējis, ka šis darba devējs ir viņa “galvenā ienākumu gūšanas vieta”, paskaidro Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

CITI ŠOBRĪD LASA

Pensionāra neapliekamais minimums ir 330 eiro mēnesī, bet nodokļu atvieglojums par III grupas invaliditāti – 120 eiro mēnesī. “Ņemot vērā, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir tiesības piemērot 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli un pensionāra neapliekamo minimumu arī tad, ja elektroniskā algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, darba ņēmējam ir tiesības iesniegt elektronisko algas nodokļu grāmatiņu darba devējam invaliditātes atvieglojuma piemērošanai. Tādējādi darba devējs darba algai piemēros 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli un 120 eiro nodokļu atvieglojumu par invaliditāti, bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pensijai piemēros 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli un 330 eiro pensionāra neapliekamo minimumu, un visi nodokļu atvieglojumi tiks piemēroti gada laikā,” stāsta VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa. Ja darbinieks nevēlas darba devējam ziņot par invaliditātes statusu, tad nodokļu pārmaksas starpību var saņemt, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.