Ieliktnīšu vietā – menstruālā piltuve 0
“Vienu laiku tikai internetā, bet tagad arī aptiekās var iegādāties menstruālās piltuves. Var atrast daudz atsauksmju, bet ginekologu viedokli par tām dzird retāk. Izstrādājums ir visai dārgs, lai pirktu kaķi maisā, tāpēc varbūt speciālisti ar žurnāla starpniecību var komentēt šo piltuvju priekšrocības? Vai tās ir piemērotas visām sievietēm?” Kristīne
Neziņa pret ekonomiju
Sievietes pamazām apgūst vienu no jaunākajiem intīmās higiēnas produktiem – vairākkārt lietojamās menstruālās piltuves, kas aizvieto tradicionālos izstrādājumus – ieliktnīšus un tamponus.
Uzzinot par piltuves iespējām, lielākoties mulsina tās ikdienas lietošana – vai derēs, vai nebūs asiņu noplūdes, cik ērta ir ievadīšana un kopšana. Taču ginekoloģe Daiga Baranovska apgalvo, ka tas ir tikai pieraduma un uzdrīkstēšanās jautājums. Turklāt finansiālais ieguldījums atmaksājas vidēji piecos mēnešos, jo, menstruālo piltuvi pareizi kopjot, tā ir lietojama 10 – 15 gadus.
Salīdzinājumā ar higiēniskajiem tamponiem vai paketēm piltuve nesausina maksts gļotādu un nerada mākslīgi mitru, saspiestu vidi.Tādēļ arī nav negatīvas ietekmes uz maksts mikrofloru. Turklāt piltuvi var neizņemt pat 8 – 12 stundas. Dizaina īpašības nodrošina to, ka pareizi ievietota nav jūtama un nerada kairinājumu, lietošanu neietekmē aktīvs dzīvesveids, un piltuve vienlīdz labi aizsargā arī naktī guļot.
Salīdzinājumā ar higiēniskajiem tamponiem vai paketēm piltuve nesausina maksts gļotādu un nerada mākslīgi mitru, saspiestu vidi.
Menstruālā piltuve piemērotas visu vecumu sievietēm. Ir pieejami vairāki izmēri. Mazākās paredzētas nedzemdējušām sievietēm līdz 25 gadu vecumam un tām, kurām ir vieglas mēnešreizes. Lielākais izmērs piemērots visām, kuras ir vecākas par 25 gadiem, ar vidējām vai stiprām mēnešreizēm, kā arī dzemdējušām.
Piltuve piemērota ikvienai sievietei, kura drīkst lietot tamponus. Tā ir droši izmantojama vienlaikus ar dažādām kontracepcijas ierīcēm – spirāli, diafragmu vai vaginālo riņķi. Vienīgais izņēmums ir sievietes, kurām dzemdes kakls ir ļoti zemu vai ir ļoti šaura maksts. Par to droši vien jau pastāstījis arī ginekologs.
Drošākā piltuves iegādes vieta ir aptieka, jo tā garantē, ka izstrādājums ir uzticams lietošanā, izgatavots no hipoalerģiska medicīniskā silikona, tādēļ piemērots arī gadījumos, kad ir lateksa nepanesamība.
Jaunas iemaņas
Pirms piltuves lietošanas ir jāpārliecinās, vai tā ir tīra, un tad salocīta jāievieto makstī. Šo paņēmienu apraksts un kopšanas padomi ir komplektā ar izstrādājumu.
Sievietei, kura tikko sāk lietot menstruālo piltuvi, visticamāk, nebūs viegli to izņemt un ielikt ārpus mājas, tāpēc tas jāiemācās sev ērtos apstākļos.
Ja piltuve laiž garām, tas nozīmē, ka tā ir ievietota nepareizi. Visbiežāk tā pilnīgi neatveras, ja ievietošanas laikā neatslābina muskulatūru vai ir ievietota pārāk augstu vai pārāk slīpi. Tādēļ iesākumā papildu drošībai ieteicams lietot arī higiēniskos ieliktnīšus, līdz kļūst skaidrs, kāda pozīcija sniedz simtprocentīgu aizsardzību. Vairumā gadījumu piltuve strādā uzreiz, dažām vajag patrenēties, bet vidēji 1 – 3 ciklu laikā tas izdodas.
Mēdz gadīties, ka naktī piltuve pakāpjas augstāk. Arī tad satraukumam nav iemesla, jo tā nekur nevar pazust. Ir tikai jāsasprindzina muskuļi kā dabisko vajadzību kārtošanas laikā un jāsatver piltuves kātiņš, tiklīdz tas noslīd zemāk. Piltuve nevar arī izkrist tualetes apmeklējuma laikā vai ejot pa ielu.
Ja ir ļoti intensīva asiņošana, piemēram, menstruāciju pirmajās dienās, piltuve ir jāizņem ik pēc 4 – 6 stundām. Tās tilpums ir piemērots, lai vidējas asiņošanas dienās to varētu netraucēti lietot pat 12 stundas.
Piltuves kopšanai nedrīkst izmantot ķermeņa intīmo zonu mazgāšanas līdzekļus, jo no tiem uz silikona var palikt nogulsnes un vēlāk radīt kairinājumu. Aptiekās ir pieejami īpaši piltuves kopšanas līdzekļi.
Piltuve ir jāizņem un jāizmazgā 2 – 4 reizes diennaktī. D. Baranovska atgādina, ka vienlaikus ir obligāti jāievēro personīgā higiēna un pirms piltuves aiztikšanas rūpīgi jānomazgā rokas ar ziepēm.
“Ģimenes aptiekas” farmaceite Inga Borisova brīdina, ka piltuves kopšanai nedrīkst izmantot ķermeņa intīmo zonu mazgāšanas līdzekļus, jo no tiem uz silikona var palikt nogulsnes un vēlāk radīt kairinājumu. Aptiekās ir pieejami īpaši piltuves kopšanas līdzekļi.Tomēr, ja tie nav pa rokai, piltuvi var noskalot ar tīru ūdeni un izslaucīt ar papīra salveti. Tā var izlīdzēties ārpus mājām, taču piecu lietošanas dienu laikā piltuve 2 – 3 reizes ir obligāti jādezinficē. Vienreiz tas vēlams pirms lietošanas uzsākšanas, tad 2. – 3. dienā un pēc lietošanas. Šim nolūkam piltuvi novāra tīrā ūdenī vai noslauka ar speciālu salveti.