Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Netuntulējies, ej pirtī! Lizetes Pugas padomi, kā iekustināt vielmaiņu 0

Pātadziņa kūtrai vielmaiņai

Kopā ar diētas ārsti Lolitu Neimani un uztura speciālisti Lieni Sondori.
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kad radušies lieki svara kilogrami, bieži vien gribam domāt, ka vainojama pārlieku lēnā vielmaiņa. Vai to iespējams paskubināt – arī tad, ja apaļīgi bijuši vecāki un vēl tālāki senči?

Vielmaiņa ir bioķīmisku un fizioloģisku procesu kopums, kura laikā notiek enerģētisko krājumu atjaunošana un atbrīvošana. Zūdot līdzsvaram starp uzņemto un patērēto enerģiju, ar laiku varam uzkrāt pāris lieku kilogramu. Taču šo procesu ietekmē arī citi ārēji apstākļi, piemēram, dzīvesveids, vecums, ģenētika, hormonālās sistēmas aktivitāte. Gadu gaitā vielmaiņa kļūst lēnāka, jo vairs nav nepieciešams augt un attīstīties, kā arī vairs neesam tik aktīvi kā agrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uztura speciāliste Lizete Puga uzsver: vielmaiņu ietekmē dažnedažādi faktori, tāpēc ne vienmēr to tik viegli regulēt, kā dažkārt šķiet. Paātrināt šos procesus tikai ar kādu vienu metodi nav iespējams. Lai panāktu lielāku vai mazāku uzlabojumu, jāseko savam dzīvesveidam, jāmēģina pēc iespējas biežāk izdarīt veselīgas izvēles un mazāk žēloties par savu vielmaiņu.

Daudz nosaka iedzimtība, taču, ja ģimenē visi ir apaļīgi, tas nenozīmē, ka nav vērts censties mainīt savu ēdienkarti un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Vēl jo vairāk tāpēc, ka papildus liekajiem kilogramiem mēdz paaugstināties asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs, pievienoties tā sauktās dzīvesveida slimības, piemēram, II tipa cukura diabēts.

Vielmaiņas ātrumu var ietekmēt veselības stāvoklis, kā arī ikdienā lietotie medikamenti, piemēram, hormonālās kontracepcijas tabletes, antidepresanti un citi preparāti. Reizēm šos procesus gausus padara kūtra vairogdziedzera vai virsnieru darbība, kā arī citi veselības sarežģījumi, un, protams, šajā gadījumā jāsāk ar konsultāciju pie attiecīgā veselības aprūpes speciālista, lai diagnosticētu problēmu un to pienācīgi atrisinātu.

Liela nozīme ir iedzimtībai. Pēdējā laikā iespējams atklāt gēnu kombinācijas, kas nosaka, kurām pārtikas produktu grupām katram vajadzētu dot priekšroku un no kurām vēlamāk atturēties. Vieniem vairāk jācenšas izvairīties no ogļhidrātiem, bet citiem – no taukiem.
Tomēr drastiskas diētas un badošanās kūres nav piemērots veids, kā uzlabot vielmaiņu un iegūt labu formu. Tieši otrādi – šādi var izjaukt tās normālo procesu. Ja organismam ilgstoši netiek piegādātas uzturvielas, tas cenšas saņemto ēdienu noglabāt rezervēs, lai turpmāk nebaltās dienās būtu, kur ņemt enerģiju.

Vielmaiņu iespējams noteikt pēc īpašām formulām un pārbaudīt ar dažādām metodēm, piemēram, ar vielmaiņas aproci, impedansiometriju, kalorimetrijas testu, lai pēc tam aprēķinātu nepieciešamo kaloriju daudzumu. Organisms savām pamata vajadzībām un orgānu darbībai izlieto vidēji 1000 kaloriju diennaktī. Vairākumam cilvēku pietiekami ir 1500 kilokaloriju, bet dažiem pieļaujamais daudzums ir mazāks.

Reklāma
Reklāma

Septiņi veidi, kā paātrināt vielmaiņu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.