Foto. pexels.com/Ivan Samkov

“Iekārta ir, bet mēs nevaram to izmantot…” Vēža pacienti uz starošanu rindā gaida jau kopš maija 61

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) rindā uz starošanu jāgaida kopš 2024.gada maija iekārtas piegādātāja dēļ, vēsta Latvijas Televīzija (LTV). Latvijā ir tikai viena tuvfokusa rentgenterapijas iekārta, un ar to veic starošanu, piemēram, vēža pacientiem, kam audzējs atklāts auss gliemežnīcā.

Reklāma
Reklāma
ASV pulkvedis: 24 gadu dienestā neesmu redzējis tik dziļi iestrēgušu transportlīdzekli
Burovs iespējams slēpj dzīvokļus un dārgas gleznas: znots nodod KNAB informāciju
Sniegu gaidījāt? Laika prognoze aprīļa sākumam nav diez ko iepriecinoša
Lasīt citas ziņas

Iekārtas piegādātājs kavē termiņus, joprojām nav notikusi ārstu apmācība, un par kavēšanos jau tiek rēķināti soda procenti, vēsta LTV.

“Slimnīca ir ķīlnieks, un personāls ir ķīlnieks. Iekārta ir, bet mēs nevaram to izmantot,” LTV sacīja LOC Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītājs Arturs Šorubalko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimnīca ar iekārtas piegādātāju tiksies atkal ceturtdien, un tad cer vienoties par laiku, kad apmācīs ārstus, medicīnas fiziķus un asistentus. Ja speciālists ierodas centrā, apmācības var notikt dažu dienu laikā un pacienti varēs tikt saukti uz starošanu. Ārsti jau ir strādājuši ar tuvfokusa rentgenu, bet šai iekārtai ir cits ražotājs.

Ārsti skaidro, ka bazaliomas gadījumi ir ļoti specifiski, un pacientu dzīvībai briesmas nedraud.

“Bazalioma ir vismazāk ļaundabīga no visiem ļaundabīgajiem audzējiem. Mirstība ir nulle, komats nulle… Nu principā nulle. Nu šis pacients var pagaidīt,” atzina ārsts.

LOC starošanu veic pacientiem, kuriem to var veikt ar lineāro paātrinātāju. Tie ir aptuveni 22 cilvēki dienā.

LOC neatklāj iekārtas uzstādītāju, jo to neatļauj līgums. Iekārta izmaksājusi 500 000 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.