Foto = Shutterstock

Sāp auss, pilina degunā 0

Ja auss sāk stipri sāpēt naktī, pietiks iedzert pretsāpju zāles un no rīta doties pie ģimenes ārsta. Ja smeldze nemazinās, iespējams, ir stipri iestiepta bungplēvīte un nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās paracentēze, ko var veikt ausu, kakla un deguna ārsts. Daudziem šķiet, ka pašsajūtu uzlabos auss sildīšana, taču akūtā stāvoklī tā nav vēlama. Siltums remdēs sāpes un uzlabos asinsriti, bet var veicināt iekaisuma izplatību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja vēlas, sāpošo ausi drīkst apsiet ar šalli, tomēr nevajadzētu speciāli sildīt ar lampu vai termoforu un likt siltas kompreses. Nav vēlams arī bāzt sīpolu, ķiploku vai ģerānijas lapu, kā nereti dara, jo tas būs papildu kairinājums, turklāt, kā liecina pieredze, svešķermeņi ausī mēdz iesprūst, var tikt traumēta bungplēvīte vai pievienoties ārējās auss ejas iekaisums.

Lai mazinātu sāpes, sākumā var lietot ausu pilienus, taču slimību tādējādi izārstēt nav iespējams. Turklāt, ja plīsusi bungplēvīte, zāles ietecēs bungdobumā, izraisot papildu kairinājumu un infekciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav vēlams bungdobumā ilgstoši uzkrāt šķidrumu, jo tas sabiezēs un būs no turienes grūti izvadāms. Ja vidusauss iekaisums norit bez komplikācijām, ārstēšanu var droši uzticēt ģimenes ārstam. Parasti to izdodas uzveikt nedēļas laikā. Lielākajā daļā gadījumu nepieciešams dzert antibiotikas.

! Vidusauss iekaisuma gadījumā zāles – asinsvadus sašaurinoši pilieni – jāpilina degunā, nevis ausī, jo ir svarīgi atbrīvot kanālu starp aizdeguni un bungdobumu.

Tos lietojot, vēlams pieliekties uz slimās auss pusi, lai zāles nokļūtu dzirdes kanālā. Kad no bungdobuma aizplūdīs sakrājies šķidrums un atkal iekļūs gaiss, sāpes pāries. Vienīgi, lai neiedzīvotos tā sauktajās medikamentozajās iesnās, pilienus nedrīkstētu lietot ilgāk kā nedēļu.

Ja bungplēvīte kļuvusi iedzeltena, tas nozīmē, ka bungdobumā saglabājies šķidrums. Tad ne vienmēr nepieciešams lietot antibiotikas, taču, lai tas tiktu izvadīts, degunā jāpilina glikortikosteroīdu pilieni, kurus vajadzības gadījumā drīkst izmantot ilgstoši. Papildus jānodrošina drenāža no vidusauss dobuma, ievietojot bungplēvītē speciālu ventilācijas caurulīti.

Jāuzmana dzirde

Ar ausu sāpēm nav nekādi joki – vidus­auss iekaisumu atbilstīgi neārstējot, var rasties dažādas komplikācijas. Piemēram, ja strutas nokļūst aizauss paugura šūnās un sabojā kaulu, rodas mastoidīts, kas izpaužas ar apsārtumu un sāpēm paklauvējot. Var pasliktināties dzirde. Nereti, lai šo kaiti pierādītu, nepieciešams veikt datortomogrāfiju. Reizēm nākas izdarīt operāciju, lai drenētu strutas no aizauss paugura, jo pastāv risks, ka tās nokļūs līdz smadzeņu apvalkiem un izraisīs meningītu vai arī izplatīsies uz iekšējo ausi, radot reiboni un līdzsvara traucējumus.

Reklāma
Reklāma

Pastāvot aizdomām, ka cietusi dzirde, jāveic audiometrija. Tā atklās, kādā stāvoklī ir vidusauss un iekšējās auss struktūras. Vājdzirdība visbiežāk ir saistīta ar vidusauss dobumu, taču nereti cieš arī iekšējā auss, tāpēc dzirdes nervs slikti pārvada signālus, un šajā gadījumā var palīdzēt speciāli medikamenti.

ONSULTĒJIS P. STRADIŅA KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS AUSU, KAKLA UN DEGUNA SLIMĪBU KLĪNIKAS VADĪTĀJS DINS SUMERAGS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.