Foto: Elroi/SHUTTERSTOCK

Iekaisuši plakstiņi, aplikums uz skropstām, izdalījumi… Kā ārstē blefarītu 0

Acu plakstiņu malu iekaisums blefarīts ir visai nepatīkama kaite, kas visbiežāk piemeklē atkārtoti, ja ir kāda hroniska slimība vai vāja imunitāte. Kā izvairīties no šīs problēmas?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Konsultē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas acu ārste Lāsma Volksone.

Blefarīts izpaužas ar plakstiņu un acu apsārtumu, aplikumu uz skropstām un acu kaktiņos, izdalījumiem no acs, nepatiku pret gaismu, dedzināšanu un svešķermeņa sajūtu acī, dažkārt pat redzes pasliktināšanos, plaksta malas sabiezējumu un zvīņošanos. Šī slimība ir nepatīkama arī tāpēc, ka var rosināt krusas grauda veidošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA
Priekšējais blefarīts, kad iekaisusi tikai āda pie acs un skropstu folikuli, izpaužas vieglāk. To visbiežāk ierosina baktērijas, parasti stafilokoki.

Mugurējais blefarīts ir smagāks, jo iekaisums ir izplatījies arī plaksta malas gļotādā. Šajā gadījumā notikušas pārmaiņas Meiboma dziedzeru darbībā un tie ir aizsprostojušies.

Meklēt cēloni

Nevajadzētu cerēt, ka kaite pāries pati no sevis, bet gan doties pie daktera. Acu ārsts pieaugušajiem pacientiem droši vien vaicās, vai nav cukura diabēta, mazasinības, kuņģa un zarnu trakta slimību.

Savukārt, ja plakstiņi iekaisuši bērnam vai jaunietim, ārsts pārbaudīs, vai nav nepieciešamas brilles. Blefarītu var izraisīt palielināta acu slodze, kā arī tāda redzes patoloģija kā astigmatisms. Biežāk gan ar šo slimību slimo pieaugušie, un iespēja saslimt pieaug līdz ar vecumu.

Nereti mugurējo blefarītu izraisa mikroskopiskā skropstu ērcīte Demodex folliculorum. Lai arī pētījumi liecina, ka ap 60 gadu vecumu tā ir 40% cilvēku, bet pēc 70 gadiem atrodama gandrīz visiem, par to vērts uztraukties tikai tad, ja tā izraisa iekaisumu. Kamēr imunitāte ir pietiekami spēcīga, šī sīkbūtne nekaitē. Bērni skropstu ērcītes var iegūt sadzīves kontaktu ceļā, piemēram, lietojot vienu dvieli.

Plakstiņu malu iekaisumu var izraisīt arī ādas slimības, piemēram, rozācija, kad asinsvadi ir tuvu ādas virsmai un iekaist, kā arī atopiskais dermatīts, akne, psoriāze un citas.

Nereti plakstiņu iekaisuma cēlonis ir nelabvēlīga apkārtējā vide: putekļi, cigarešu dūmi, sauss gaiss, kā arī alerģija pret kosmētiku un mākslīgajām skropstām. Tomēr ne vienmēr izdodas noskaidrot cēloni.

Foto: Artemida-Psy/SHUTTERSTOCK

Kopt un ārstēt

Ja ik pa laikam skar blefarīts, svarīgi plakstiņus pareizi kopt, lai attālinātu slimības uzliesmojumu un mazinātu tās smaguma pakāpi.

Izdalījumi no acs un aplikums jānotīra ar speciālā šķīdumā samitrinātu vates kociņu vai speciālu piesūcinātu salvetīti, lai veicinātu aizsprostoto dziedzerīšu atvēršanos. Var arī iegādāties šim nolūkam paredzētu gelu. Ja nav speciālu līdzekļu, tīrīšanai derēs bērnu ziepes vai šampūns, ko vēlams atšķaidīt.

Uz plakstiņiem divreiz dienā ieteicams uzklāt siltu kompresi, raugoties, lai tā nebūtu par karstu un neizraisītu apdegumu.

Šim nolūkam piemērots ir arī tējas maisiņš. Siltuma ietekmē sekrēts aizsprostotajos dziedzeros sašķidrināsies un vieglāk izdalīsies. Komprešu vietā var izmantot arī speciālas siltuma un aukstuma brilles.

Mugurējā blefarīta gadījumā ieteicama viegla plakstiņu masāža ar pirkstu virzienā uz skropstām, lai dziedzerīšu sekrēts sašķidrinātos un tie vieglāk iztukšotos.

Pēc tam uz plakstu malām var uzklāt mazliet antibakteriālas ziedes. Slimības paasinājuma brīžos lieto ārsta izrakstītu steroīdu ziedi iekaisuma un tūskas mazināšanai, taču to nedrīkst lietot ilgstoši. Ja nepieciešams, pēc tam izmanto dezinficējošu ziedi.

Reklāma
Reklāma

Lai mazinātu blefarīta izpausmes, rozācijas, dermatīta un aknes slimniekiem arī svarīgi pareizi kopt sejas ādu.

Ja plakstiņu tīrīšanai nav panākumu, stāvoklis divu nedēļu laikā nav uzlabojies un joprojām ir strutaini izdalījumi, ārsts nereti izraksta antibiotikas iekšķīgai lietošanai.

Var vērsties arī medicīnas iestādē, kur iespējams veikt plakstiņu higiēnas procedūru ar speciālu iekārtu. Tā aplikumu var notīrīt labāk nekā pašu spēkiem, uzlabojot medikamentu piekļuvi iekaisuma vietai un Meiboma dziedzeru darbību.

Blefarīta gadījumā jālieto mākslīgās asaras acu virsmas mitrināšanai, jo parasti izdalās maz asaru vai arī tās nav kvalitatīvas. Vēlams izvēlēties tādas, kurās nav konservantu, kas sausina acis vēl vairāk.

KONSULTĒJUSI RĪGAS AUSTRUMU KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS OFTALMOLOĢIJAS KLĪNIKAS ACU ĀRSTE LĀSMA VOLKSONE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.