Ieildzis klepus, sāpes krūtīs, dedzināšana kuņģī… Dažādi stopsignāli vīrieša veselības ceļā 1
Kad tu beidzot dosies pie ārsta? Tas ir jautājums, ko sieva, mamma vai citi ģimenes locekļi itin bieži mēdz uzdot vīrietim. Taču vairākums par šo tēmu nemaz nevēlas dzirdēt. Sak, varu pārdzīvot, ja arī kas iesāpas, tikt galā saviem spēkiem – esmu taču vīrietis. Tomēr ir simptomi, kas liecina par nelāgām norisēm organismā, un tos noteikti nedrīkst ignorēt.
Ģimenes ārsts Andris Lasmanis zina teikt, ka vīrieši pret savu veselību mēdz izturēties atšķirīgi. Tomēr vairākums, jūtot sāpes vai ko citu nelāgu organismā, uztver to it kā atsvešināti, nevienam par to nestāsta, kaunas par to likties zinis. Pie ārsta nesteidz vai aizgājis neizstāsta visu, kas satraucis. Apzināti izvēlas nezināt, jo – kamēr nav atklāta kāda slimība, var taču sevi mierināt: esmu vesels un spēka pilns!
“Daudzi atzīstas, ka neiet pie ārsta, jo baidās, ka tikai kaut ko neatrod. Taču, ja vainu uziet laikus, var paspēt palīdzēt. Nevajadzētu uzskatīt: gadi taču krājas, kļūstu jau vecs, tur tā vaina. Un arī nebūt pārāk pašapzinīgam un lielīgam, bet reālam – izvērtēt savu dzīvesveidu un veselību,” uzmundrina Andris Lasmanis.
Bieži vien traucē arī citas bažas, piemēram, doma, ka iešana pie daktera it kā apliecinās – ar kaut ko nespēju tikt galā, atzīstu savu vājumu. Māc arī bailes no tā, ka ārsts nosodīs, piemēram, par lieko svaru, mazkustīgumu, smēķēšanu vai bojātiem zobiem. Arī izmeklējumi biedē, īpaši tie, ko iesaka veikt urologs vai proktologs.
Pazīmes, ko nedrīkstētu atstāt bez ievērības
Klepus
Ja tas ilgst vairāk nekā mēnesi, pat ja nav pārāk stiprs, ir jāizvērtē, vai nav kāda plaušu saslimšana.
Smēķētājam ir tipiski no rīta izklepoties, tomēr tam, kurš smēķē, reizi gadā noteikti jāveic plaušu caurskate. Pat ja klepojis visu dzīvi, ir pie mūžīgās kāsēšanas pieradis, tā tomēr var slēpt kādu slimību.
Mazāk bīstams ir hronisks iekaisums, daudz nopietnāk, ja ir tuberkuloze vai vēzis. Ir zināms, ka pīpmaņiem plaušu audzējs mēdz rasties biežāk nekā nesmēķētājiem. Sākumā nekas par to neliecina, arī smēķētāja klepošana ir tāda pati kā pirms gada vai pieciem, tomēr audzējs jau var būt ieperinājies. Jo vēlāk tiek atklāts, jo grūtāk ko vērst par labu.
Sāpes krūtīs, smaguma sajūta, īpaši fiziskas piepūles laikā
Dažkārt gan šādus simptomus var izraisīt muguras smadzeņu nervu saknīšu saspiedums, jo līdz ar gadiem bieži vien rodas izmaiņas mugurkaula sistēmā. Tomēr svarīgi noskaidrot, vai cēlonis nav daudz draudīgāks – sasirgusi sirds. Ja šādas sāpes jūt bieži, noteikti jāvēršas pie ārsta.