Ieguvumi no veselīgas apņemšanās. Kas notiek, ja vairāk dzer ūdeni 0
Klusībā vai lepni paziņojot visiem skaļi, gada sākums daudziem sākas ar tradicionālām jaunām apņemšanām: doties uz sporta zāli, našķošanos aizstāt ar veselīgu ūdens glāzi un beidzot atbrīvoties no netīkamās stresa cigaretes pēc garas darbadienas.
Radikālas izmaiņas ved pie galējībām, tāpēc šonedēļ 36,6 °C vētī, ko mums dod veselīgie solījumi sev un kas, mainot ikdienas paradumus, īsti notiek mūsu organismā. Sāksim ar jaunu ieradumu – pietiekami dzert ūdeni. Rīt rakstīsim par cukura ierobežošanu uzturā.
Apņemšanās ikdienā dzert vairāk ūdens
Daudzu ieteiktie divi litri ūdens dienā ir vidējais rādītājs, pēc kura aptuveni orientēties, cik šķidruma nepieciešams uzņemt. Tomēr tas ir relatīvs lielums, kas atkarīgs no indivīda dzimuma, vecuma, svara, fiziskās aktivitātes, trenētības līmeņa, ķermeņa kompozīcijas un citiem faktoriem.
“Es teiktu, jādzer vidēji 35 ml šķidruma uz ķermeņa masas kilogramu, atceroties, ka kafija ar pienu, sulas, piens un piena produkti neskaitās – tie jau ir ēdieni ar kalorijām. Jo lielāka muskuļu masa, jo vairāk jādzer,” skaidro uztura speciāliste Alise Kindzule.
Ikdienā izdzertā šķidruma daudzums ietekmē arī pārtikas izvēli.
“Tas nozīmē, ka samazināts šķidruma daudzums veicina svara pieaugumu. Izsalkuma un slāpju sajūtas bieži tiek jauktas, tādēļ nereti slāpju gadījumā izvēlamies uzkodas, ko vajadzētu mainīt,” teic Alise Kindzule.
Ņemot vērā, ka cilvēka organisms sastāv no 55–75% ūdens, tas ir viens no dzīvības un labas veselības priekšnosacījumiem. Bez pārtikas cilvēks var izdzīvot vidēji 50 dienu un pat ilgāk, bet bez ūdens – vien pāris dienu.
“Ja ir apņemšanās ūdeni ikdienā dzert vairāk, tas jādara pamazām, pieradinot organismu. Šodien par pusglāzi vairāk, pēc nedēļas – par glāzi. Jebkuras straujas izmaiņas ķermenim ir šoks.
Tā organisms ūdeni izmantos daudz efektīvāk. Ūdens pudeli vienmēr ieteicams turēt sev līdzās – tas būs kā atgādinājums regulāri padzerties. Šo procesu var padarīt interesantāku, iegādājoties kādu skaistu pudeli, pievienojot ūdenim dažādas garšaugu, dārzeņu vai citrusaugļu garšas, kas var palīdzēt to iemīlēt, ja vienkārši ūdeni grūti iedzert,” padomu dod uztura speciāliste.
Kā ūdens zudums ietekmē organisma funkcijas:
- 1% traucēta organisma termoregulācija
- 2% sausa mute, spēcīgas slāpes, apetītes zudums, neskaidra diskomforta sajūta, sākas ķermeņa normālas atdzišanas procesa traucējumi, kam seko noguruma iestāšanās, samazinās fizioloģiskās un sportiskās spējas
- 4% fiziskā darba kapacitātes zudums par 20–30%
- 5% samazinās koncentrēšanās spējas, parādās galvassāpes un miegainība
- 10% un vairāk bīstami dzīvībai
Ja cilvēks ilglaicīgi dzer pārāk maz ūdens:
• ātrāk noveco, samazinās garīgās un koncentrācijas spējas
• pasliktinās ādas izskats
• parādās izteikts nogurums
• palielinās iespēja gūt muskuļu un locītavu traumas, sāpes
Zinātniski pierādīta uzņemtā ūdens daudzuma ietekme uz taukaudu vielmaiņu – uzņemot par 500 ml vairāk ūdens, nekā ierasts, vielmaiņa paaugstinās par 30%s nedēļā ir labākā recepte, lai uzturētu veselīgu ķermeņa svaru, labu veselību un fizisko līmeni.
• Bērniem vajadzētu būt fiziski aktīviem ne mazāk kā 60 minūtes dienā. Fiziskie vingrinājumi vismaz divas reizes nedēļā uzlabos un saglabās muskuļu spēku, lokanību, kā arī nostiprinās kaulus.
• Būtiski – arī saaukstēšanās laikā, ja nav temperatūras, ieteicamas kustības, kaut vai pastaiga svaigā gaisā. Fiziskajām aktivitātēm piemīt īpašība samazināt stresa līmeni un vairot noturību pret stresu.
Mūsu eksperte: Alise Kindzule, uztura speciāliste