Inovatīvi! Kā ar veselības tehnoloģiju palīdzību iegūt pacientu uzticību? 7
Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas veselības tehnoloģiju jaunuzņēmums “Longenesis” nodarbojas ar tādu risinājumu izstrādi, kuri veicina pacientu uzticēšanos medicīnas pētniekiem un veicina viņu sadarbību ar pētniekiem. Šīs darbības rezultāts ir plašākas iespējas izmantot datu masīvus pētniecībā, panākot precīzākus biomedicīnas pētījumus un lielāku šīs jomas digitalizāciju.
Biotehnoloģijas mūsdienās attīstās strauji, iespējams digitalizēt procesus, kuri savulaik bijuši pilnībā atkarīgi no cilvēku darbības. Nesenie pētījumi mākslīgā intelekta izmantošanā zāļu izstrādē ir lielisks piemērs tam, cik daudz šajā jomā vēl ir iespējams paveikt. “Longenesis” darbības mērķis ir palielināt pacientu uzticēšanos pētniecības organizācijām un pētījumu sponsoriem, mudināt un iedrošināt iesaistīties biomedicīnas pētījumos, lai iegūtu datus un varētu radīt jaunus risinājumus šajā jomā. Problēma slēpjas tajā, ka ar medicīnu saistītie dati parasti ir sensitīvi un konfidenciāli, kas rada šķēršļus pētniekiem, kuriem drošu un ticamu rezultātu ieguvei nepieciešamas lielas datu kopas. Ieviešot biomedicīnas digitalizācijas un pacienta iesaistes veicinošus rīkus, “Longenesis” palīdz samazināt izmaksas pētījumu administrēšanai un paātrināt šos pētījumus.
Mērķis – ilgmūžība
“Longenesis” tika dibināts 2019. gadā, uzņēmuma nosaukums ir radies no diviem angļu valodas vārdiem “longevity” (ilgmūžība) un “genesis” (ģenēze). Tas raksturo galveno uzņēmuma darbības mērķi – cilvēka dzīves kvalitātes un ilgmūžības palielināšanu. Uzņēmuma līdzdibinātājiem Emīlam Sjundjukovam ir liela pieredze datorzinātnēs un veselības aprūpes jomā, bet Sergejam Jakimovam – nepieciešamās zināšanas biomedicīnā un finansēs, kas palīdz naudas piesaistē tieši šim tirgus segmentam. Savukārt uzņēmuma vadītājai Agnesei Veckalnei iegūta izglītība jurisprudencē un ir vairāku gadu pieredze agrīnas stadijas jaunuzņēmumu vadībā. Tāpat komandas darbā ir iesaistīti arī dažādi medicīnas jomas eksperti.
“Esam strādājuši ar veselības un klīnisko pētniecību, kur par pamatu visam ir dati, kas palīdz ārstēt, veikt diagnostiku un pieņemt lēmumu, kādus medikamentus izmantot ārstniecības procesā, kāda terapija nepieciešama. Pirms dibināt uzņēmumu, mums jau bija skaidrs, kā veidot sadarbības mijiedarbību, kā iesaistīt pacientus, izmantojot digitālās tehnoloģijas,” teic E. Sjundjukovs, neslēpjot, ka pirms uzņēmuma izveidošanas ir bijis izvēles priekšā – strādāt Latvijā vai braukt projām uz ārvalstīm, jo Latvijā tobrīd digitāla veselības nozare vēl nav bijusi attīstīta. “Tāpēc radījām uzņēmu, kurā cilvēki no datorzinātņu un inženierzinātņu jomas var strādāt roku rokā ar veselības aprūpes speciālistiem, lai attīstītu datu tehnoloģijas veselības nozarē,” ir gandarīts uzņēmējs. “Longenesis” darbības joma ir klīnisko pētījumu veicināšana, lai, balstoties uz datiem, pacienti kopā ar veselības aprūpes profesionāļiem varētu sekmēt jaunu medikamentu un terapiju radīšanu. “Esam izveidojuši platformu, ko izmanto veselības aprūpes iestādes, lai iesaistītu pacientus, sekotu līdzi viņu veselības stāvoklim un nodrošinātu ērtu datu ievākšanu pētniecības projektu vajadzībām,” skaidro “Longenesis” operacionālā vadītāja A. Veckalne.
Trīs pīlāri
Sākotnēji “Longenesis” bija trīs dažādi produkti. “Longenesis Curator” ļauj slimnīcām vai biobankām publicēt anonimizētas pacientu datu kopas un saņemt ieinteresēto trešo personu sadarbības pieprasījumus. “Longenesis Themis” ir uz lietojumprogrammu programmēšanas interfeisa (API) balstīts piekrišanas pārvaldības rīks, kas domāts pacientu rekrutēšanai medicīniskajos un klīniskajos pētījumos. Savukārt “Longenesis Engage” ir digitāla platforma, kas atbalsta veselības aprūpes iestādes pacientu iesaistē, piemēram, nodrošinot elektroniskās dienasgrāmatas vai ievācot pacientu atgriezenisko saiti par pieredzi veselības iestādē.
“Šobrīd esam visus trīs produktus apvienojuši vienā. Tagad mums ir viena ekosistēma, kurā ir trīs galvenie pīlāri, kas ļauj satikties pētījuma sponsoram – medicīnas uzņēmumam vai farmācijas kompānijai ar tehnoloģiju kompānijas apkopotajiem datiem, kas ir ļoti jūtīga tēma, balstīta ētiskos apsvērumos,” teic E. Sjundjukovs. A. Veckalne saka, ka lielākā problēma medicīnas nozares uzņēmumiem, kas vēlas vākt līdzīgus datus, ir tāda, ka tie parasti iegūst datus no veselības iestādēm, pacientiem pat to nezinot. “Mēs pacienta intereses liekam pirmajā vietā. Dati tiek izmantoti tikai ar pacientu dinamisko piekrišanu, sniedzot iespēju pārvaldīt, kur un kādiem nolūkiem dati tiks izmantoti,” uzsver A. Veckalne.
Piesaista finansējumu
“Longenesis” kopumā investīcijās ir piesaistījis aptuveni divus miljonus eiro. 1,2 miljonus ASV dolāru uzņēmumā ir ieguldījis fonds “Racoonstruction”, kas investē mākslīgajā intelektā un “big data” uzņēmumos, un privātais investors Iļja Suharenko, kurš ir riska kapitāla fonda “LongeVC” līdzdibinātājs un viens no partneriem. Tā kā digitalizācija, caurspīdība un piekļuve biomedicīnas datiem ir ļoti būtiska, lai šādas inovācijas būtu atkārtojamas un mērogojamas, fonds palīdz attīstīt šādus jaunuzņēmumus, saskatot tajā biznesa potenciālu. Ar iegūto finansējumu uzņēmums, kura galvenie biroji tagad atrodas Latvijā un ASV, varēs paplašināties tirgū un attīstīt savus produktus. Tāpat arī pagājušā gada rudenī iekļūstot jaunuzņēmumu festivāla “Startup Day” sacensību finālā, Latvijas veselības tehnoloģiju uzņēmums ir ieguvis investīcijas 100 tūkstošu eiro apjomā no Igaunijā bāzētā iespējkapitāla uzņēmuma “Cocoon Ventures”. Tā dibinātājs Aleksands Tonisons ir norādījis, ka jaunuzņēmuma “Longenesis” komandas vērtības saskan ar “Cocoon Ventures” vērtībām un tas ir īstajā attīstības fāzē, kurā investori var sniegt vislielāko ieguldījumu tā turpmākajā attīstībā.
Gūst starptautisku atzinību
Uzņēmums “Longenesis” ir plūcis laurus dažādos starptautiskos konkursos. 2021. gada vasarā tas uzvarēja “The Fair Health Data Challenge”, kurā Somijas inovāciju fonds “Sitra” atzina tā risinājumu par labāko piemēru tehnoloģijai, ko izmantot otrreizējo biomedicīnas datu izmantošanai. Tāpat tas ir triumfējis tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pasākuma “TechChill” sacensībās “Fifty Founders Battle”, iegūstot galveno balvu – 10 tūkstošus eiro lielu naudas prēmiju. Šajās sacensībās uz dalību pretendēja rekordliels dalībnieku skaits – tika saņemti vairāk nekā 200 pieteikumu no Baltijas valstīm, Skandināvijas, Centrāleiropas un Austrālijas. Latvijas veselības tehnoloģiju jaunuzņēmums ir iekļuvis Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta programmas “Headstart” pusfinālā.
“Longenesis” izstrādātais risinājums nodrošināja atbalstu Covid-19 pētniecībā, piedāvājot tehnoloģisku rīkkopu, kas palīdz risināt juridiskas problēmas, kas saistītas ar piekļuvi pacientu datiem. Pērn rudenī “Longenesis” kļuva par Pasaules uzņēmējdarbības kausa (Entrepreneurship World Cup) Latvijas nacionālā fināla uzvarētāju, kurā pieci perspektīvi Latvijas jaunuzņēmumi sacentās par iespēju nokļūt globālajā finālā Rijādā Saūda Arābijā, kā arī par balvu fondu viena miljona ASV dolāru apmērā. “Longenesis” saņēma īpašu kausu, ceļazīmi uz starptautisko biznesa konferenci “WebSummit” Lisabonā Portugālē, kā arī dalību Pasaules uzņēmējdarbības kausa akseleratorā. Tāpat uzņēmuma darbiniekiem tika dota iespēja apgūt “Franklin Covey” biznesa treniņus un saņemt konsultācijas izcilības sasniegšanai.
Fokuss uz eksportu
“Longenesis” sadarbojas gan ar Latvijas lielākajām slimnīcām un augstskolām – Rīgas Stradiņa universitāti, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, Latvijas Universitāti –, gan vairākām reģionālajām slimnīcām, kā arī ar vairākiem Latvijā bāzētiem farmācijas uzņēmumiem. “Lai vecākiem un ģimenes ārstiem būtu vieglāk novērtēt bērna veselības stāvokli un izprast, kad nepieciešama papildu konsultācija, sadarbībā ar Bērnu slimnīcu esam izveidojuši divus īpašus tiešsaistes testus ieilgušu Covid-19 simptomu izvērtēšanai,” ir gandarīta A. Veckalne.
“Longenesis” digitalizācijas rīkus šobrīd 14 pasaules valstīs izmanto vairāk nekā 400 tūkstoši pacientu. “Darbojamies Tuvajos Austrumos, Āzijā un Klusā okeāna reģionā, piemēram, Dienvidkorejā, Eiropā – Ungārijā, Polijā, Somijā, Francijā, Itālijā, Spānijā, Baltijas valstīs un citviet,” teic E. Sjundjukovs. Šobrīd uzņēmuma galvenais darbības fokuss ir uz Tuvo Austrumu un Centrālaustrumeiropas reģioniem. “Tās ir valstis, kurās tiek veikts daudz klīnisko pētījumu, bet ir problēmas ar digitalizāciju. Tāpēc redzam iespēju izplesties tieši šajos tirgos,” teic A. Veckalne. “Longenesis” vēlas būt labs piemērs otrreizējo datu izmantošanā pētniecībā. Šobrīd uzņēmumam ir sadarbības līgumi ar vairāk nekā 20 dažādiem partneriem. Pērn tā apgrozījums bija aptuveni 450 tūkst. eiro.
Pārkāpuma būtība
Sēkla
Profesionālas komandas izveidošana un biomedicīnas digitalizācijas rīka izstrāde 2019. gadā.
Dīgsts
Sadarbības ar slimnīcām un farmācijas uzņēmumiem sākums 2020. gadā. Sekmīga finansējuma piesaiste 2021. gadā.
Augļi
“Longenesis” digitalizācijas rīkus 14 pasaules valstīs izmanto vairāk nekā 400 tūkstoši pacientu. Liels digitāla rīka izmantošanas biznesa potenciāls gan Latvijā, gan starptautiskajos tirgos.