Ieguldīs 15 miljonus triju Rīgas teritoriju revitalizācijā 0
Piektdien VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) noslēgusi līgumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par teju 15 miljonu eiro finansējuma ieguvi trīs teritoriju “atdzīvināšanas” projektiem, aģentūru LETA informēja VNĪ.
Pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, Aristida Briāna ielā 13, taps moderna prototipēšanas darbnīca “Riga Makerspace”. Miera ielā tiks izveidots kultūras un radošo industriju atbalsta centrs “TabFab”, bet Šķirotavas apkaimē jaunu dzīvību ienesīs “Latvijas Nacionālās operas un baleta” skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu komplekss.
“Jāatzīmē, ka šie ir ne tikai kultūras projekti – tā ir iespēja nodrošināt gudru izmantošanu teritorijās, kuras kādu laiku stāvējušas pamestas, iedodot tām jaunu elpu, kas ir viens no VNĪ darbības virzieniem. Pieredze liecina, ka, sakārtojot daļu no apkārt esošās teritorijas, apkaimē rodas jauna dzīvība. Projektu realizācija nodrošinās daudzveidīga pakalpojumu klāsta attīstību, uzlabos dzīvojamās vides kvalitāti, apkaimes funkcionalitāti un pievilcību. Tas veicinās jaunu projektu īstenošanu un privātu investīciju piesaisti,” norādīja VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.
Projektu kopējais budžets ir 14 988 938,59 eiro. No tā 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums (12 740 597,80 eiro) un 15% valsts budžeta līdzfinansējums (2 248 340,79) eiro. Projektus plānots realizēt līdz 2022.gada beigām.
Jau ziņots, ka VNĪ sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Rīgas dizaina un mākslas vidusskolu strādā pie prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” izveides Rīgā, Aristida Briāna ielā 13. Attīstāmajās ēkās plānots izvietot sešas Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas (RDMV) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) izglītības programmām atbilstošas prototipēšanas (jauna produkta parauga izgatavošana) darbnīcas, kas ļaus nodrošināt kvalitatīvu un konkurētspējīgu studiju procesu. Tāpat paredzēta Mūžizglītības prototipēšanas pakalpojumu centra izveide, kas semināru, festivālu, lekciju un dažādu citu izpausmju veidā būs pieejams arī ikvienam citam interesentam. Bijusī Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēka tiks pārbūvēta, respektējot ēkas kultūrvēsturisko vērtību un vienlaikus atbildīs mūsdienu ergonomiskas mācību vides prasībām.
Tāpat VNĪ kopā ar partneriem – Latvijas Kultūras akadēmiju, Kultūras ministriju un Dānijas Kultūras institūtu uzsācis darbu pie starptautiska metu konkursa “Tabakas fabrikas radošā kvartāla pilnīgas izbūves arhitektoniskā vīzija” objektam Miera ielā 58. Realizējot projektu, plānots pielāgot telpas Latvijas Kultūras akadēmijas vajadzībām, izveidot telpas radošo industriju inkubatoram un darbnīcām. Taps daudzfunkcionāls radošais centrs radošo industriju nozares profesionāļiem un citiem apmeklētājiem. Projekta teritorijā paredzēts veidot kafejnīcu, velo novietnes un sabiedrībai pieejamas telpas, kurās plānots organizēt izstādes, koncertus, teātrus un citus pasākumus. Metu konkursu plānots izsludināt šā gada augustā.
Drīzumā uzsāks projekta izstrādi par “Latvijas Nacionālās operas un baleta” skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksa izveidei Lubānas ielā 80. Plānots pielāgot 2900 kvadrātmetrus lielu teritoriju un radīt telpu kompleksu 3300 kvadrātmetru platībā Latvijas Nacionālās operas un baleta vajadzībām. Plānots, ka līdz ar projekta īstenošanu 2022.gada nogalē teritorijā jau rosīsies skatuves mākslinieki, dekoratori un tehniskie darbinieki.
Šie ir vieni no VNĪ uzsāktās pārmaiņu programmas “100 adreses Latvijas valsts simtgadei” projektiem, kuras ir viens no galvenajiem mērķiem ir īstenot projektu būvniecību tā, lai ar tiem varētu lepoties arī pēc simts gadiem. Programmas ietvaros uzņēmums šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus 135 miljonu eiro apmērā.
Uzņēmuma pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 580 darbinieki.