“Iegādājos māju, kurai nav izbūvēta otrā stāva grīda.” Kas jāņem vērā, ķeroties pie izbūves? 0
Indulis Burka, “Praktiskais Latvijas”, AS “Latvijas Mediji”
Iegādājos māju, kurai nav izbūvēta otrā stāva grīda. Starp sijām ir minerālvate, taču siju augšējai virsmai nav līdzena plakne. Vēlos veidot grīdu no OSB plātnēm. Kaimiņš ieteica virs katras sijas paralēli piestiprināt latas, katru noēvelējot vajadzīgajā augstumā. Vai tas ir labākais risinājums? Arvils Rīgā
Šis risinājums būs visai sarežģīts – latu ēvelēšanai nepieciešama laba biezumēvele. Nav arī garantijas, ka visas sijas garumā būs nepieciešama viena biezuma lata. Šādā situācijā vislabāk izveidot šķērslatojumu, ko izveidot un nolīmeņot būs daudz vienkāršāk.
Sausi un kvalitatīvi materiāli
Latas jāizvēlas no priedes vai egles koksnes. Nebūt nav nepieciešami augstākās klases zāģmateriāli. Galvenais, lai tajos nebūtu daudz zaru vietu. Tāpat nedrīkst izmantot saplaisājušu, satrupējušu vai zilējušu materiālu, jo šādi kokmateriāli nekalpos ilgi. Jāraugās, lai latas nebūtu līkas vai savērpušās.
Vislabāk, ja zāģmateriāli jau izžāvēti rūpnieciski. To mitrums nepārsniegs 12 procentu. Vienīgi līdz montāžai tie jāuzglabā atbilstīgos apstākļos – sausā, labi ventilējamā vietā. Kokmateriālus, kuru mitrums ir 15–18%, nav ieteicams montēt – žūstot samontēti tie noteikti deformēsies, un līdz ar tiem deformēsies arī tālāk samontētās konstrukcijas – grīda kļūs nelīdzena, staigājot čīkstēs.
Koksne ir organisks materiāls, kurā zināmos apstākļos uz dzīvi apmetas dažādi mikroorganismi, kas to bojā. Tāpēc pirms montāžas kokmateriāli noteikti jāapstrādā ar piemērotu antiseptisku sastāvu, ja vien tas nav izdarīts jau ražošanas procesā.
Svarīgs attālums
Attālums starp latojumu tieši saistīts ar tālāk izmantojamo materiālu biezumu. Lūk, sakarības, kas jāievēro: ja materiāls 20 mm biezs – attālumam starp latām jābūt 300 mm; ja 24 mm – 400 mm; 30 mm – 500 mm; 35 mm – 600 mm; 40 mm – 700 mm; 45 mm – 800 mm; 50 mm – 1000 mm. Ņemot vērā šīs sakarības un telpas plānu, nav grūti izrēķināt nepieciešamo materiāla daudzumu.
Savukārt pašas latas izmērus aprēķina, ņemot vērā attālumu starp tās atbalsta punktiem. Ja attālums starp tiem (šajā gadījumā – sijām) ir, piemēram, 1000 mm – nepieciešamas 80 x 50 mm lielas latas. Ja attālums mazāks, piemēram, 600 mm, vajadzēs 50 x 50 mm lielas latas.
Tehniskas nianses
Latojuma līmeņošanai var izmantot paliktņus no saplākšņa, ko rūpīgi piestiprina pie pamata. Regulējamu metāla konstrukciju lietošana šādā situācijā neatmaksāsies.
Pirms izveido latojumu, nedrīkst aizmirst par tvaika izolāciju virs siltinājuma. Tās atsevišķās loksnes salīmē savā starpā. Augšējais tvaika izolācijas slānis nepieciešams, lai putekļi un siltumizolācijas materiāla daļiņas ar laiku nenokļūtu telpā.
Virs latojuma OSB vai saplākšņa loksnes var klāt vienā vai divās kārtās. Piegriežot loksnes, jāņem vērā, lai to savienojuma vietas būtu uz latas vidus. Klājot finieri vienā kārtā, tam jābūt vismaz 18 mm biezam. Divās kārtās klājot, lokšņu biezums – 8 un 10 vai 10 un 10 mm. Augšējo lokšņu savienojuma vietas nedrīkst sakrist ar apakšējo lokšņu savienojumu vietām, starp loksnēm jāievēro 2–3 mm atstarpes. Starp sienām un loksnēm – 5–8 mm atstarpes. Skrūvju solis 150–200 mm. Skrūvju galvas jāiegremdē materiālā aptuveni 1 mm dziļi.
Padoms
Kokmateriālu apstrādei ieteicams izvēlēties sastāvus, kas ne tikai novērš koksnes trupēšanu un pūšanu, bet arī paaugstina konstrukcijas ugunsnoturību, – antipirēnus.
Konsultējis SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais