Foto: Fotolia

Iedzīvotāji par vislielāko draudu savam mājoklim uzskata uguns nelaimes, zādzības un ūdens noplūdes 0

Domājot par sava mājokļa drošību, Latvijas iedzīvotāji kā lielākos draudus saskata uguns nelaimes (62% salīdzinājumā ar 52% 2016.gadā), ielaušanās un zādzības (51%), kā arī ūdens noplūdes varbūtību (50%), liecina Swedbank veiktā aptauja.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Swedbank datiem, uguns nelaimes, lai arī viens no postošākajiem nelaimes gadījumiem, ir visretākais (vien 4% apdrošināšanas gadījumu), taču to rezultātā klientiem radīto zaudējumu apmērs ir vidēji no 5 000 līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.

Arī zādzību skaits kopumā ir neliels (7% no apdrošināšanas gadījumiem), un radīto zaudējumu apmērs ir vidēji 830 eiro. Savukārt tieši cauruļvadu plīsumi un to rezultātā radušās noplūdes visbiežāk (55% no apdrošināšanas gadījumiem) rada ievērojamus bojājumus mājoklim, vidējai zaudējuma summai sasniedzot teju 1000 eiro.

Būtiska ugunsdrošība

CITI ŠOBRĪD LASA

“Redzam, ka iedzīvotāji daudz vairāk satraucas par uguns nelaimēm mājoklī, kas asociējas ar lieliem finansiāliem zaudējumiem.

Līdz ar to būtiska ir ugunsdrošības prasību un noteikumu ievērošana, kas ļauj samazināt ugunsnelaimes riskus mājoklī, piemēram, elektroinstalācijas vai elektroiekārtu bojājumu remontu uzticēt speciālistam, aizdegtas sveces neturēt viegli uzliesmojošu lietu tuvumā, neatstāt bez uzraudzības bērnus atklātas liesmas tuvumā, un noderīgi ir iegādāties ugunsdzēšamo aparātu, lai ugunsnelaimi varētu apslāpēt jau pašā sākumā,” skaidro Swedbank pārstāve Agnese Segliņa.

Jāatgādina, ka no 2020. gada 1.janvāra katrā mājoklī ir jābūt uzstādītam dūmu detektoram. Dūmu detektors laikus brīdina mājas iemītniekus par tuvojošos uguns nelaimi un ļauj savlaicīgi rīkoties, lai glābtu cilvēku dzīvības un arī pašu mājokli.

“Taču tāpat kā par ugunsdrošību, iedzīvotājiem būtu jādomā arī par risinājumiem, kā pasargāt sevi no neparedzētiem zaudējumiem ūdens noplūdes rezultātā, kas jau vairākus gadus pēc kārtas ir biežākais apdrošināšanas gadījums, un to radītie vidējie zaudējumi sasniedz 1000 eiro,” papildina Segliņa.

Arvien vairāk satrauc iespējamie vētru postījumi

Zīmīgi, ka teju dubultojies ir to iedzīvotāju skaits, kuri satraucas arī par dabas stihiju radītajiem postījumiem mājoklim (no 18% 2016.gadā uz 31% šogad). Īpaši bažīgus tas dara privātmāju īpašniekus (48%).

Swedbank apdrošināšanas dati rāda, ka cilvēku īpašumiem nodarīto zaudējumu apmērs šogad piedzīvoto vētru laikā vidēji ir 930 eiro. Visvairāk tiek bojāti ēku jumti, siltumnīcas, un zibens spēriena rezultātā bojātas elektroierīces.

“Postošas dabas stihijas Latvijā nav retums, taču nereti cilvēki vēl aizvien ir pārliecināti “ar mani jau tā nenotiks” vai “man tas nav aktuāli”. Taču, piemēram, pērn 11% no atlīdzību pieteikumiem bija saistīti ar dažādām dabas izraisītām likstām, piemēram, lūzuši koki, norauti jumti, piekabe “iepūsta” mājas sienā, “aizpūstas” lapenes un citi gadījumi,” atzīmē Agnese Segliņa.

Reklāma
Reklāma

Zādzības – finansiāli un emocionāli vienlīdz nepatīkamas

Vaicāti par zādzībām, iedzīvotāji norāda, ka vienlīdz nepatīkami ir gan finansiāli radītie zaudējumi (65%), gan arī ģimenei mīļu lietu zaudējums, kuru vērtība nav izsakāma naudā (60%). Tāpat apziņa, ka kāds ir pabijis mājoklī un aizticis mājokļa īpašnieka mantas (51%), raisa nepatīkamas sajūtas.

“Zādzība nekad nenozīmē tikai finansiālus zaudējumus. Taču ir ievērojami vieglāk pārvarēt emocionālu pārdzīvojumu, ja īpašums ir apdrošināts un radītie finansiālie zaudējumi tiks atlīdzināti.

Taču ikdienā mājokļu īpašniekiem svarīgi rūpēties par vienkāršiem drošības pasākumiem, lai “nepalīdzētu” zagļiem viņu plānos – neatstāt logus uz vēdināšanu, kad ejat prom no mājām, uzstādīt signalizāciju vai daudzdzīvokļu namos uzstādīt ārdurvju kodu atslēgu, materiāli vērtīgas lietas neturēt viegli pieejamā vietā, tajā skaitā nenovietot automašīnu atslēgas privātmājas priekšnamā,” stāsta Agnese Segliņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.