Iedzēlis indīgs kukainis! 8 pirmās palīdzības likumi 0
Sākusies lapseņu aktivitātes sezona, tādēļ sadzelt var ikvienu un jebkur. Ir cilvēki, kam lapseņu, bišu, kameņu vai sirseņu kodumi var radīt nopietnus draudus veselībai.
“Viss atkarīgs no organisma jutīguma pakāpes. Bites, lapsenes, kamenes un sirseņi iedzeļot ievada cilvēka organismā indi. Pietūkums un ādas apsārtums dzēliena vietā, kas parasti pazūd dažu stundu laikā, ir normāla aizsargreakcija uz indē esošajām aktīvajām vielām. Taču jutīgiem cilvēkiem inde izraisa lokālu vai vispārēju alerģisku reakciju. Var pat iestāties anafilaktiskais šoks, kad strauji pazeminās asinsspiediens, trūkst elpas un zūd samaņa,” skaidro alergoloģe Ineta Grīsle. Anafilaktiskā šoka dēļ cilvēks var pat nomirt.
Katras sugas pārstāvjiem indes sastāvs ir atšķirīgs, tāpat kā cilvēka reakcija uz to. Parasti izteikta alerģiska reakcija mēdz būt tikai uz vienas sugas kukaiņa, piemēram, lapsenes vai bites, indi. Krustotās reakcijas, kad cilvēkam vienlīdz bīstams vairāku sugu kukaiņu dzēliens, gadās salīdzinoši reti.
Latvijā alerģiskiem cilvēkiem ir pieejama specifiska ārstniecības terapija – hiposensibilāzija, kad organismu pakāpeniski pieradina pie kukaiņa indes, ievadot alerģijas izraisītāju. Lai to uzsāktu, svarīgi zināt ne tikai “vainīgo” kukaiņu sugu, bet pat pasugu, tādēļ pirms tam pacientam veic pārbaudes testus.
Ja cilvēkam jau bijusi izteikta alerģiska reakcija – smagāka par normālo – uz kukaiņu dzēlienu, turpmāk jābūt ļoti uzmanīgam, jo ir liela iespēja, ka nākamajam var būt bīstamas sekas. Alerģiskam cilvēkam dzīvībai bīstams var būt pat viena kukaiņa dzēliens. Ja alerģijas nav, tas, cik stipra būs reakcija, atkarīgs no iedzēlušo kukaiņu skaita un ķermeņa vietas, kurā iedzelts. Visbīstamākie ir dzēlieni galvā, it īpaši kaklā un mēlē, jo var izraisīt balsenes tūsku un smakšanu.
Alerģiskiem cilvēkiem pirms atpūtas brīvā dabā profilakses nolūkos vajadzētu iedzert pretalerģijas tableti, bet pārējos pretalerģijas līdzekļus, piemēram, tūsku mazinošu ziedi, paņemt līdzi.
Pirmā palīdzība, ja iedzēlis kukainis * Ja iedzeļ bite, vispirms uzmanīgi jāizvelk dzelonis, jo tas ir saistīts ar indes maisiņu. Vislabāk to darīt, sāniski aizķerot ar nagu. Ja to nesaspiedīs, organismā nonāks mazāks indes daudzums un var cerēt, ka pietūkums, sāpes un cita veida reakcija būs mazāk izteikta. * Lai mazinātu tūsku un palēninātu indes iedarbību, sadzeltajai vietai jāpieliek auksta komprese, ledus, bet lokālo reakciju mazinās ziedes, kas satur antihistamīnus. * Lai mazinātu alerģisko reakciju, jālieto pretalerģijas līdzekļi – antihistamīni, bet izteiktas reakcijas gadījumā – glikokortikoīdu preparāti. Iedzerot tableti, efekts būs, ātrākais, pēc pusstundas. * Ja iedzeļ rokā, jānoņem no pirkstiem gredzeni. * Ja pēc kukaiņa dzēliena sākas organisma vispārēja reakcija – nespēks, slikta dūša, sirdsklauves, auksti sviedri, jādodas pie ārsta. Ja zūd samaņa, strauji pietūkst elpceļi, mēle, jāizsauc ātrā palīdzība.
Reklāma
* Ja bite vai lapsene iedzeļ mēlē vai rīklē, piemēram, dzerot limonādi vai ēdot augļus, maziem malciņiem jādzer auksts ūdens vai jāsūkā ledus gabaliņi, bet uz pakauša jāuzliek auksta komprese. Ja elpceļu tūska nemazinās, jāizsauc ātrā palīdzība. * Lai izvairītos no anafilaktiskā šoka, ļoti alerģiskiem cilvēkiem pēc kukaiņa dzēliena nekavējoties jāveic adrenalīna injekcija – tādēļ šļirce ar šo līdzekli arvien jānēsā sev līdzi un jāizsauc ātrā palīdzība. * Nelietojiet alkoholiskos dzērienus, kas paplašina asinsvadus, tādēļ pēc dzēliena inde izplatīsies daudz straujāk un reakcija var būt smagāka. |