FOTO. Iedomīgs un arogants ekscentriķis ar vērienu – viņš gadā izlasa 100 grāmatu: Cilvēki spēj vairāk, nekā viņi domā 0
Īlons Masks izlasa vairāk nekā 100 grāmatu gadā, tā izteicies viņš pats, lai gan daudzviet šāds skaits tiek apšaubīts, pat neskatoties uz to, ka viņš tiešām lasa daudz grāmatu. Kad viņš nebūvē raķetes un nesūta dažādus transportlīdzekļus kosmosā, Masks daudz lasot.
Neatkarīgi no tā, vai tie ir komerciāli lidojumi kosmosā, ātrgaitas pneimatiskās caurules starp pilsētām vai novatorisks darbs elektromobilitātes jomā: Īlons Masks atklājis, ka viņš ir parādā iedvesmu un zināšanas par savām vīzijām un megaprojektiem ir tieši grāmatām.
Viņš ir uzņēmējs, ekscentriķis, miljardieris, un gandrīz neviena problēma viņam šķiet neatrisināma: Īlons Masks, šobrīd pasaulē bagātākais cilvēks, Tesla izpilddirektors un SpaceX dibinātājs, aizrauj ne tikai uzņēmējus visā pasaulē. Tikmēr viņa tēvs medijiem atklājis, ka skolas laikā skolotāji bieži teikuši, ka viņa dēls ir atpalicis.
Uz jautājumu, no kurienes nāk viņa zināšanas par raķešu būvniecību, Īlons Masks kādā intervijā atkal atbildēja, ka lasa grāmatas. Viņš vairākkārt uzsvēris, ka grāmatas ir viņa iedvesmas un vīziju avots: “Es mācos, kas man jāiemācās, lai sasniegtu savus mērķus, un es domāju, ka lielākā daļa cilvēku to var izdarīt, tomēr viņi sevi ierobežo. Cilvēki ir spējīgāki, nekā viņi domā. Piemēram, ja jūs lasāt daudz grāmatu un runājat ar daudziem cilvēkiem, jūs varat iemācīties gandrīz jebko.”
Īlona veiksmes stāsts un viņa darbs ir daudzu sarunu temats. Bet kāds ir viņa panākumu noslēpums? Vai tas, ka viņš vienkārši ir ģēnijs vai tas, ka bija pareizā laikā, pareizā vietā?
“Ja paskatās dažus simtus gadu atpakaļ, tas, ko mēs šodien uzskatām par pašsaprotamu, var šķist maģisks: runāt ar cilvēkiem lielos attālumos, pārraidīt attēlus, lidot, piekļūt lielam datu apjomam, piemēram, orākulam. Tās visas ir lietas, kuras tikai pirms dažiem simtiem gadu būtu uzskatītas par maģiskām,” smejas Masks.
Būdams tikai 12 gadus vecs, viņš saprogrammēja videospēli, kuru pēc tam par vairākiem simtiem dolāru pārdeva datoržurnālam. Pēc fizikas un ekonomikas studijām viņš nodibināja savu pirmo jaunuzņēmumu un dažus gadus vēlāk jau pārdeva to, tā turpinot, viņš kļuva par multimiljonāru – tas viss ir viņa paša iniciatīva.
Tam sekoja tiešsaistes maksājumu pakalpojumu sniedzēja PayPal dibināšana un pārdošana, un dažus gadus vēlāk kosmosa uzņēmuma SpaceX dibināšana.
Kamēr kosmosa entuziasts Masks sākotnēji tika uzskatīts par megalomānu (megalomāns ir cilvēks ar patoloģiski pastiprinātu tieksmi pēc varas, ietekmes vai pārliecības par savu izcilo nozīmīgumu un pārākumu pār citiem. Šis termins bieži tiek saistīts ar personības traucējumiem vai narcisisma izpausmēm), SpaceX kļuva par vienu no nozīmīgākajiem uzņēmumiem šajā nozarē visā pasaulē.