Foto – Stock.XCHING

Iedegums krēma tūbiņā 0

Mediķi nepaguruši atgādina, ka ilgstoša gozēšanās saulē vai solārijā paātrina ādas novecošanu un var veicināt ļaundabīga audzēja attīstību. Taču bālums vasarai nepiestāv! Iegūt zeltaini brūnu ādas krāsu iespējams arī, nepakļaujot sevi ultravioleto staru iedarbībai – lietojot paštonējošu krēmu.

Reklāma
Reklāma

 

Brūns un vesels?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pašiedeguma līdzekļi satur dihidroksiacetonu – bezkrāsainu vielu, ko iegūst no cukurniedrēm un cukurbietēm un kas, reaģējot ar aminoskābēm ādas virskārtā, iekrāso to brūnu. Tas notiek pakāpeniski, divu līdz divdesmit četru stundu laikā. Mākslīgais iedegums ir virspusējs, šūnām daloties un mainoties, tas pamazām kļūst gaišāks un trīs līdz sešu dienu laikā izzūd pavisam.

Ādas dziļākajos slāņos paštonējošais līdzeklis neiekļūst un ikreiz pilnībā nolobās kopā ar atmirušo šūnu virskārtiņu, tādēļ nav jābaidās, ka tas varētu atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz veselību, skaidro kosmētiķe Ērika Zirne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr brūninātājiem pievienotās smaržvielas un konservanti gan var izraisīt alerģisku reakciju vai ādas kairinājumu. Tādēļ sākumā krēmu vēlams izmēģināt, uzziežot nelielam laukumiņam apakšdelma iekšpusē. Ja rodas apsārtums vai nieze, konkrēto produktu lietot nevajadzētu. Ja neder viens, tas vēl nenozīmē, ka neder neviens, jo to sastāvs atšķiras.

Dihidroksiacetons sausina ādu, tādēļ ieteicams ķermeni biežāk palutināt ar mitrinošu krēmu. Turklāt šādi arī iedegumu iespējams saglabāt ilgāk.

Tā kā paštonējošie līdzekļi nesatur ultravioleto staru filtrus, ilgstoši uzturoties saulē, papildus jāziež saules aizsargkrēms.

Dažs nedrīkst sauļoties, jo lieto zāles, kas pastiprina ādas jutību pret ultravioletajiem stariem. Taču paštonējošo līdzekli var izmantot bez bažām.

Brūninošo krēmu nevajadzētu lietot, ja ir psoriāze, atopiskais dermatīts vai kāda cita kaite, kam raksturīgi sausi ādas plankumi un lobīšanās. Tas nenoslēpj ādas defektus, gluži pretēji – var tos iekrāsot spilgtākus. Līdz ar ādas toni arī dzimumzīmes un vasarraibumiņi kļūst tumšāki.

 

Kā izvēlēties piemērotāko

* Vai labāks pašiedeguma krēms, los
jons, želeja, putas vai izsmidzināms līdzeklis? Atšķiras tikai konsistence, tāpēc jāizmēģina, kuru izdodas vieglāk un ērtāk uz-
klāt. Pirmo reizi šādi mēģināt gūt iedegumu nevajadzētu pirms atbildīga pasākuma.

* Drošāk ir izvēlēties tādu līdzekli, kas veido vieglu brūnumu (light, satur 1,5–3 procentus dihidroksiacetona). Ja to neizdodas uzklāt vienmērīgi, krāsojuma intensitātes atšķirības nav pārāk uzkrītošas. Ja vēlas tumšāku toni, uz ķermeņa uzziež atkārtoti.

Reklāma
Reklāma

Līdzeklis ar tumšbrūna iedeguma efektu (dark, vismaz 5 procenti) piemērots, ja perfekti izkopta uzklāšanas prasme.

* Daļa paštonējošo līdzekļu, uzklājot uz ādas, ir caurspīdīgi.

Prātīgāk ir izvēlēties tādu, kam pievienotas krāsvielas – to krietni vieglāk vienmērīgi izlīdzināt. Toni piešķirošās vielas var būt dabiskas, piemēram, smiltsērkšķu vai burkānu eļļa.

* Mākslīgais iedegums var izveidoties gan identisks dabiskajam, gan burkān-
oranžs. Lai nenāktos vilties, svarīgi toni vispirms pārbaudīt uz neliela ādas laukuma. Kāds tas būs, atkarīgs no ādas un krēma individuālajām īpatnībām un to mijiedarbības.

* Ādai labāk patiks brūninātājs, kam pievienoti mitrinoši komponenti, piemēram, alvejas sula, zaļās tējas ekstrakts, bisabolols, augu eļļas, A un E vitamīns.

* Ja iedeguma efekts nepieciešams tikai vienai ballītei, var lietot tā dēvēto bronza-
toru – līdzekli, kas uzreiz iekrāso ādu un ir viegli nomazgājams ar ūdeni un ziepēm. Tas satur krāsvielas, nevis dihidroksiacetonu.

* Ja bail par iznākumu, brūnināšanas procedūru iespējams veikt skaistumkopšanas salonā.

 

Kā pareizi lietot

Bieži sūdzas, ka mākslīgais iedegums izveidojies neviendabīgs. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, jāņem vērā daži būtiski nosacījumi.

* Vispirms ādu rūpīgi attīra ar skrubi vai pīlingu, īpašu uzmanību pievēršot ceļgaliem, elkoņiem un potītēm. Citādi zonas, kur tā ir sausāka un raupjāka, iekrāsosies tumšākas.

* Mazgājoties ar siltu ūdeni, atveras poras. Lai pašbrūninātājs tās neaizķepinātu, nogaida, līdz ķermenis atdziest vai noskalojas vēsā ūdenī. Citādi āda būs kā nosēta ar melniem punktiņiem.

* Pēc mazgāšanās ķermeni kārtīgi nosusina ar dvieli.

Sausu ādu sākumā ieziež ar mitrinošu krēmu. Kad tas pilnīgi iesūcies, uzklāj paštonējošo līdzekli. Normālu un taukainu ādu pirms procedūras mitrināt nav nepieciešams.

* Lai uz plaukstām neizveidotos oranžas svītras, vēlams lietot gumijas cimdus vai speciāli šim nolūkam paredzētu dūrainīti. Ja ērtāk darboties kailām rokām, ik pēc piecām minūtēm ziešanos pārtrauc un tās kārtīgi nomazgā ar ziepēm, lai roku ādā nepagūtu iesūkties pārāk liela dihidroksiacetona koncentrācija. Īpaši rūpīgi norīvē plaukstu sānus un pirkststarpas, jo tur visbiežāk izveidojas švīkas. Nagu apakšas iztīra ar birstīti.

* Krēmveida līdzekli ar apļveida kustībām uzklāj ādai plānā, vienmērīgā kārtiņā. Sāk no pēdām un pakāpeniski virzās uz augšu. Aerosolu izsmidzina no piecpadsmit centimetru attāluma, tas nav jāizlīdzina ar rokām. Krēmu jācenšas īpaši rūpīgi sapludināt ar uzacīm un matu līniju. Pēdējās ieziež plaukstu virspuses.

* Kad uzklāšana pabeigta, ar mitrinošā losjonā samērcētu vates tamponu viegli apslauka elkoņus, ceļgalus, pēdu virspuses, potītes, nabu un citas zonas, kas parasti iekrāsojas stipri tumšākas. Šādi tās iespējams gaišināt, toni izlīdzinot.

* Kamēr krēms pilnīgi nožūst, jācenšas nekam nepiedurties. Jāraugās, lai āda kaut kur nesaskaras, piemēram, sakļaujot ceļgalus. Stundu pēc procedūras nav vēlams vilkt drēbes. Ja tas nav iespējams, ieteicams ģērbt ko vieglu un brīvu. Aptuveni trīs stundas jāizvairās no saskares ar ūdeni un aktivitātēm, kas veicina svīšanu. Nevajadzētu lietot nekādus kosmētikas līdzekļus un smaržas. Vannā vai dušā ieteicams iet tikai pēc astoņām stundām. To neievērojot, var izveidoties neglīti plankumi.

* Mākslīgo iedegumu nav iespējams nomazgāt. Ja vietām izveidojas tumšāki pleķi, tos saudzīgi paberzē ar maigu skrubi vai pīlingu. Raga kārtiņai topot plānākai, to krāsa kļūs gaišāka.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.