Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers (no labās) apspriežas ar savas kancelejas vadītāju Martinu Zelmairu.
Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers (no labās) apspriežas ar savas kancelejas vadītāju Martinu Zelmairu.
Foto – EPA/LETA

Ieceļ Eiropas galveno ierēdni 0

Pēc pusotra gada beidzas Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera pilnvaru posms, bet viņa kancelejas vadītājs Martins Zelmairs jau nodrošinājis sev politisko pēctecību, kļūstot par EK ģenerālsekretāru un pārraugot EK 33 000 civildienesta ierēdņu darbu.

Reklāma
Reklāma

Junkers virza Zelmaira iecelšanu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Eirokomisāru kolēģija vakar iecēla Junkera kancelejas vadītāju Zelmairu par Eiropas Komisijas ģenerālsekretāru, augstāko EK civilo ierēdni. Tas nozīmē, ka vācu jurists turpinās darboties EK izpilddirekcijā arī pēc Eiroparlamenta vēlēšanām 2019. gadā kā svarīga amatpersona politisko spēku izkārtojumā Briselē neatkarīgi no tā, kas kļūs par nākamo EK prezidentu. “Nākamie 20 mēneši būs izšķiroši, lai veidotu Eiropu, kas aizstāv, stiprina un aizsargā, un man vajadzīga vislabākā komanda. Tāpēc es gribu, lai Martins Zelmairs kā jaunais ģenerālsekretārs vadītu mūsu iestādes talantīgo un strādīgo administrāciju,” paziņojis Junkers.

Zelmairs stāsies līdzšinējā EK ģenerālsekretāra Aleksandra Italianera vietā, kurš dosies pensijā 1. martā. Zelmaira līdzšinējo amatu pārņems viņa vietniece, spāņu juriste Klāra Alberola, kura ir pirmā sieviete EK prezidenta kabineta vadītājas amatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zelmaira iecelšanai nebija vispārēja atbalsta, atzīmē “Politico”. Nīderlandes liberālā eiroparlamentāriete Maritje Šāke raksturojusi viņu kā “politizētu un pretrunīgu personību, kas nav tiltu cēlājs”. 47 gadus veco Zelmairu uzskata par Junkera komisijas hierarhiskās reorganizācijas arhitektu. Viņš sevi apliecinājis kā Junkera biroja modrs durvju sargs, bloķējot eirokomisāru idejas, un kā spīdošs jurists, uzspiežot Junkera (un savu) gribu komisijas juridiskajām ierosmēm. Analītiķi uzskata, ka Zelmaira iecelšana saasinās EK attiecības ar tai līdztiesīgu iestādi – Eiropadomi. Zelmairam jau agrāk bijušas asas vārdu apmaiņas ar Eiropadomes ģenerālsekretāru Pjotru Serafinu un viņa priekšnieku, Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku.

Vācu politiķi pārņem svarīgus amatus ES

Zelmairs ir persona, kuru eiroierēdņi gan apbrīno, gan no viņa baidās, jo viņš nevairās iesaistīties strīdos ar dalībvalstu delegāciju padomniekiem, aizstāvot EK priekšlikumus par institucionālajām reformām, atzīmē izdevums “Politico”. Par viņa ietekmi breksita sarunās ir īpaši noraizējušies britu sarunvedēji. Sakarā ar Zelmaira izvirzīšanu izskanējušas bažas par Vācijas ietekmes palielināšanos Briselē, ko centies kliedēt vācu eirokomisārs Ginters Etingers. “Martins Zelmairs nav vācu politikas aģents. Es varu jums pateikt, ka daži Berlīnē neuzskata viņu par vācu interešu pārstāvi, drīzāk pretēji,” teica Etingers. Vācu politiķi ir vēl divos svarīgos amatos ES iestādēs: Klauss Velle ir Eiroparlamenta ģenerālsekretārs, bet Helga Šmīda ieņem līdzīgu amatu Eiropas Ārējās darbības dienestā. Analītiķi uzskata, ka vācu baņķierim Jensam Veidmanam ir labas izredzes nākamgad kļūt par Eiropas Centrālās bankas vadītāju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.