Ieaudzē sev citronkoku! Baudi pašaudzētus gardos augļus! 0
Kā pavairot ražojošu citronu? IVETA SALDUS NOVADĀ
Citrusaugus – citronus, mandarīnus, klementīnus – potē pavasarī. No sēklām audzētus augus, kad stumbrs ir zīmuļa resnumā, potē, ņemot potzaru (šim nolūkam izmanto nobriedušus dzinumus) no konkrētas šķirnes ražojoša auga. Potcelmu izaudzē no sēklām: +25…+30 °C temperatūrā nestratificētas sēklas sadīgst 30–45 dienu laikā. Potējot ar dārza šķērēm vispirms nogriež potcelma augšējo daļu. Tad ar nazi iešķeļ potcelma mizu. Zīmuļa resnuma potzaru ar 2–3 pumpuriem atbrīvo no lapām un galu slīpi nogriež. Potzaru potē aiz mizas, potējumu tūlīt apsien. Lai potzars ātrāk pieaugtu, to iesien polietilēna maisiņā, tā paaugstinot gaisa mitrumu. Pirmajās dienās nevēdina. Potējumus novieto gaišā, siltā (+25…+28 °C) telpā.
Kad jaunais augs pēc potēšanas izaudzis aptuveni pusmetru garš, to saīsina 15–20 cm augstumā, lai veidotos sānzari. No tiem atstāj 3–4 spēcīgākos, pārējos izgriež. Līdzīgi rīkojas arī turpmāk ar tālāko pakāpju zariem. Vairākkārt apgrieztie šķirņu kociņi uzzied otrajā – ceturtajā gadā.
Citroni ražo diezgan lielus un gardus augļus ne tikai siltajās zemēs, kur ir mitrs, silts klimats, bet arī Latvijā, audzējot telpās. Pārsvarā visas citronu šķirnes ir pašapputes augi, kas labi pielāgojušies istabas apstākļiem un ražo arī tad, ja telpā atrodas tikai viens augs. Augļi ienākas 8–9 mēnešus pēc ziedēšanas. Visbagātīgāk citroni zied pavasarī un oktobrī. Uz viena auga vienlaikus var būt ziedpumpuri, atplaukuši ziedi, vēl zaļi, kā arī jau nogatavojušies augļi.
Citroni vislabāk jūtas gaišās, labi vēdināmās telpās ar vienmērīgu temperatūru. Vēlamā temperatūra ziemā, miera periodā, ir +10…+12 °C. Augi jālaista ar mīkstu un siltu istabas temperatūras ūdeni. Tos nedrīkst ne iekaltēt, ne arī pārliet, jo citroniem ir jutīga sakņu sistēma.