“Ideju ciems” ASV 0
Robijs Vitrano ASV Luiziānas štata lielākajā pilsētā Nūorleānā kopā ar četriem partneriem izveidojis uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu, biznesa inkubatoru “Idea Village”, kas rosina perspektīvu iesācējuzņēmumu un daudzsološu uzņēmēju izaugsmi, kā arī rīko Biznesa nedēļu. Ar savu pieredzi Vitrano dalījās Mazā biznesa pēcpusdienā, kas notika dienu pirms Mazā biznesa dienas, un pēc lekcijas sniedza interviju “Latvijas Avīzei”.
– Kādos apstākļos veidojāt uzņēmējdarbības atbalsta nosacījumus?
Robijs Vitrano: – Luiziānas štatā ir attīstīta enerģētikas industrija. Laikā, kad pirms vairākiem desmitiem gadu naftas cena nokrita līdz 10 dolāriem par barelu, ilgu laiku valdīja politiskā korupcija, bija augsts noziedzības līmenis. Neveiksmīgi tika izveidota izglītība sistēma, pilsētu atstāja tūkstošiem cilvēku, tostarp vecumā no 25 līdz 35 gadiem, kas varēja dot svaigas idejas un radīt inovatīvu biznesu štata ekonomikas izaugsmei un sociālo problēmu risināšanai.
Mēs sapratām tehnoloģiju svarīgumu izaugsmes nodrošināšanā. Meklējām līdzīgi domājošus uzņēmējus. Daudzi arī gribēja sākt darboties biznesā, tomēr viņus kavēja neziņa par atbalsta iespējām un par infrastruktūru. Tad, ieguldot katrs 2000 dolāru, veidojām infrastruktūru – biznesa inkubatoru “Idea Village”. Bija jāatrod cilvēki, kas sniegtu juridiskos, mārketinga pakalpojumus, vajadzēja, protams, arī vadītāju. Sapratām – ja aicināsim kādu sniegt pakalpojumu bez maksas vai ar maksas atlaidi, tad jābūt ļoti precīziem vajadzību formulēšanā. Ar vēstījumu caur uzņēmējdarbību ieguldīt pilsētas izaugsmē uzrunājām ASV labākās universitātes, tostarp Hārvarda universitāti un Stenforda universitāti. Piesaistījām septiņas universitātes.
Uzņēmējus dalījām trīs grupās – tie, ka vēlas, bet īsti nav pārliecināti par biznesa sākšanu, jaunie iesācēji un tie, kas jau darbojas biznesā, bet kuriem tālākai izaugsmei vajag atbalstu. Atbalstu meklējām gan no vietējiem uzņēmējiem, gan arī no štata vadības. Mums sākumā neticēja, naudu nedeva. Rīkojām biznesa nedēļu, kad uzņēmēji rādīja sevi sabiedrībai un investoriem. Biznesa plānu sacensībām, kas ieinteresēja uzņēmējus, un piesaistījām 125 000 dolāru. Uzvarēja kompānija “PetroDesigns”, kas naftas un gāzes kompānijām tiešsaistē piedāvāja inženiertehniskos pakalpojumus.
Vēlāk jau sabiedrība mums saziedoja 500 000 dolāru, cerot, ka palīdzēsim atgriezties mājās aizbraukušajiem cilvēkiem. Arī štata valdība ziedoja tikpat lielu summu.
– Vai Uzņēmējdarbības nedēļa ir ir regulārs pasākums?
– Uzņēmējdarbības nedēļa aizvien notiek, tomēr nu jau citā līmenī.
Sākām ar apmācību programmām. Atbalsta pirmais posms sākas jūlijā, beidzas gada beigās. Nākamais posms turpinās līdz martam, kad notiek Uzņēmējdarbības nedēļa.
Tiem cilvēkiem, kas nezina, vai vēlas un vai var būt par uzņēmējiem, pirmajā posmā piedāvā tikšanos ar ekspertiem, kas novērtē viņu varēšanu. Tiem iesācējiem, kas jau kādu laiku darbojas biznesā, mentori palīdz izvēlēties nākamo soli, vērtē peļņas iespējas un citus nosacījumus. Atlasītajiem vislabākajiem 15 uzņēmumiem piedāvā tā saucamo paātrinājuma programmu, pēc kuras beigšanas uzņēmējus saved kopā ar iespējamajiem partneriem un investoriem. Viņi ir gatavi sadarbībai.
Otrajā mācību fāzē no gada sākuma līdz martam darbošanās notiek ar tiem uzņēmējiem, kas izgājuši pirmo mācību posmu. Mēs sākām pieci puiši, patlaban padomus uzņēmējiem sniedz 2000 sabiedriskās organizācijas.
Uzņēmējdarbības nedēļas laikā notiek koncerti, dažādi pasākumi, skatītāji par visdaudzsološāko uzņēmumu, ko paziņo pasākuma pēdējā dienā, balso ar 100 dolāru ziedojumu. Ļoti svarīgi, ka cilvēki redz – patlaban no uzņēmumiem, kas apguva mūsu sniegtās zināšanas, 12 ir pārsnieguši 100 miljonu dolāru apgrozījumu. Tāpat svarīgi, ka mācības uzņēmējiem ir bez maksas.
– Kas vajadzīgs Latvijā mazā biznesa izaugsmei un šādas atbalsta kārtības ieviešanai?
– Ir vajadzīgi biznesa eņģeļi un vairāk mentoru. Esmu bijis un iepazinies ar norisēm jūsu biznesa inkubatoros. Tajos uzņēmēji ir jānodala atkarībā no tā, kādā izaugsmes stadijā viņi atrodas.
Ir jāveido nosacījumi, lai biznesa inkubatorā pieteiktos visdaudzsološākie uzņēmēji. Jāmeklē sabiedrībā cilvēki, kas jaunajiem uzņēmējiem ir gatavi palīdzēt bez maksas. Ne jau visiem, bet visdaudzsološākajiem.
Biznesa inkubatoros ir jāizvēlas prioritātes, proti, vajag atbalstīt trīs līdz piecus uzņēmējdarbības veidus. Tas būs daudz mērķtiecīgāk, nekā atbalstīt visu veidu uzņēmējdarbību. Es zinu jūsu valsts okupācijas pagātni, tomēr nepiekrītu, ka tās sekas likvidēs tikai pēc trīs paaudzēm. Latvijā jau patlaban ir daudzi labi uzņēmējdarbības piemēri.