Idejas, kas var noderēt dārzā. Neparasti risinājumi! 0
Dārznieki ir ļoti radoša tauta un bieži vien atradīs pavisam neiedomājamu risinājumu aktuālajai problēmai. Tāpēc ir vērts ielūkoties citu dārzos, lai atrastu kaut ko interesantu arī sev. Turklāt tad bieži vien gribas iesaukties – kā gan man pašai tas neienāca prātā!
Idejas, kas var noderēt
Balsti augiem
Balsti vienmēr bijuši aktuāli. Lieliem augiem nav viegli lietus un vēja iespaidā palikt vertikālā stāvoklī. Bieži vien tie nogulst zemē, un tad no vēlamā skaistuma vai ražas nav ne vēsts.
Zirņu balstiem izmantotas četras kopā sastiprinātas klūgas. Dobē šādi klūgu saišķīši veido savu ritmu, un zirņiem, kas jau tāpat turas cits pie cita, ir kur pieturēties.
Avenēm vajadzīgs spēcīgs balsts, jo ogām pilnie dzinumi mēdz būt smagi. Visā aveņu dobes platumā galos izveido konstrukciju no koka brusām. Tās dažādā augstumā savieno ar metāla stiepli, lai labi balstītu dzinumus. Šāda sistēma izturēs vairākus gadus.
Cepures puķzirņiem. Lai uzmeistarotu šādu balstu, nepieciešamas iemaņas pīšanā. Augi izvīsies cauri pinumam, un balsts nebūs redzams. Pinumu var izmantot visiem vīteņaugiem, un tas noderēs vairākus gadus.
Delfīnijas ir ražena auguma, un to balstiem nepieciešami noturīgi balsti. Šim mērķim ļoti labi noderēs trīs 2 m gari bambusa mieti, kurus augšējā daļā cieši sastiprina kopā, bet uz apakšpusi papleš, lai balsts būtu iespējami platāks, un vairākās vietās sastiprina ar auklu.
Mazāku augu balstiem var izmantot zemē iespraustus koku zarus, kam galus savstarpēji savij tā, lai veidotos pusloks. Vienam augam vajadzēs 2–3 balsta puslokus.
Arī peonijām jānotur lielās ziedu galvas. Pie stingra metāla balsta aptuveni 40 cm augstumā piemetina no stieplēm pagatavotu riņķi ar vairākiem nodalījumiem. Šāda konstrukcija ir glīta un ilgmūžīga.
Dzīvā glezna ar saulrieteņiem
Kurš gan teicis, ka puķēm vienmēr jāaug tikai dobē? Tās taču var atrasties arī pie sienas. No saimniecībā nederīgiem dēļiem (glītāk izskatīsies tādi, kurus skāris laika zobs) pagatavo rāmi, kurā varētu iepildīt 2 cm biezu substrāta kārtu. Saulrieteņi šādas dzīvās gleznas veidošanai ir ļoti pateicīgi, jo tiem nevajag daudz augsnes un mitruma. Kad substrāts iepildīts, uzliek un nostiprina stiepļu pinumu. Iestāda augus. Stādījumu pāris nedēļu vēlams paturēt horizontālā stāvoklī, lai augi iesakņotos.
Sūnu maliņas
Ja zālienā iekārtotas dobes, katrs zina, cik grūti ir uzturēt skaistu maliņu, lai zāle nelīstu dobē un augsne neievazātos zālē. Labs risinājums ir dobes maliņu nolikt ar kūdras blokiem. Ar laiku maliņa apaugs ar sūnu un būs glīta un stingra.
Romantiska taciņa
Ne vienmēr iespējams nopļaut visu zālienu, it sevišķi, ja tajā aug pavasara sīpolpuķes, kam pēc noziedēšanas jānobriedina sīpoli. Arī dabiskā pļavā augiem ir svarīgi nogatavināt sēklas un izsēties. Izpļaujot zālienā kādu sleju, radīsies sakoptības iespaids un varēs ērti apskatīt augu bagātību pļavā.
Suņuburkšķi atgriežas
Nemaz nerauciet degunu par suņuburkšķi! Mums šis augs nepatīk tāpēc, ka atrodams vai katrā sētmalē un mēs to uztveram par liela auguma nezāli. Patiesībā ir vērts suņuburkšķi ieviest arī puķu dobē, jo ir vairākas priekšrocības – ilgi zied, tāpēc labi izskatās arī vāzē, ne ar ko neslimo, nav kaitēkļu. Daudzās Eiropas valstīs suņuburkšķis jau vairākus gadus celts goda vietā un tam ierādīta vieta puķu dobē.
Lai nepazūd!
Dārznieki allaž kāro iegūt kaut ko jaunu un nereti par lielu naudu pamanās nopirkt mazu, neizteiksmīgu augu. Bet kur to likt, kā lai tas dārzā nepazūd starp simtiem citu augu? Kāda saimniece Zviedrijā radusi labu risinājumu, augam uzliekot stiepļu pinumu. Tad zina, kur dārgums aug, un arī dārza apmeklētājiem neizdodas veikli paņemt spraudeni.