Idejas, kā uzglabāt bērzu sulas ilgāku laiku. Iesaka lasītājs 0
Sākusies bērzu sulu tecināšana. Visvērtīgākā, protams, ir tikko no koka iztecējusī, tāpēc ieteicams patērēt svaigu. Ja gribas uzglabāt ilgāk, jāraudzē, pievienojot dažādas piedevas: krustnagliņas, rozīnes, piparmētras, upeņu zariņus, rupjmaizes garoziņas vai citrona mizu.
Bērzu sulas jādzer tikpat lielā daudzumā kā ūdens – ap diviem litriem dienā. Sastāvā ir kālijs un daudz citu augsnei raksturīgu mikroelementu, arī vitamīni, taču šo vērtīgo vielu daudzums sulās ir niecīgs, tādēļ, lai gūtu efektu, jādzer daudz.
Bērzu sulām piemīt urīndzenošas īpašības, tās veicina arī svīšanu. Tādējādi no organisma tiek izskalotas šlakvielas (urīnviela, urīnskābe, kreatīns), mazinās reimatisma un radikulīta radītās sāpes, uzlabojas imunitāte, notiek vēl citi organismam labvēlīgi procesi.
Svaigas bērzu sulas ir grūti uzglabāt ilgāk par vienu dienu – tajās var attīstīties etiķskābes baktērijas, kas noārda cukurus, brīvās aminoskābes, fermentus un citas bioloģiski aktīvas vielas, radot duļķes un gļotas. Tāpēc sulas, ko nevar izdzert uzreiz, raudzē. Lūk, kā to dara Ulbrokā dzīvojošais Ēriks Janpēteris, kurš atsaucās uz “Praktiskā Latvieša” anketā norādīto aicinājumu dalīties ar padomiem, idejām vai ieteikumiem.
Katru gadu viņa ģimene patērē aptuveni 60 litru sulu, ko iztecina no apkārtnes bērziem. Cik spēj, dzer svaigas, bet lielāko daudzumu raudzē. Ēriks palepojas, ka izdodas uzglabāt nevainojamā kvalitātē, jo ir ļoti labs pagrabs. Sulas ne pelē, ne pārrūgst.
Tīri trauki. Liela nozīme ir tīriem traukiem. Ēriks pārliecinājies, ka dezinficējoša iedarbība piemīt nātrēm. Bērzu sulu tecēšanas laikā nātres vēl tikai spraucas no zemes, tāpēc plastmasas piecu litru pudeles viņš rūpīgi izmazgā jau rudenī. Ieliek traukā nātres, uzlej karstu ūdeni, kādu brīdi patur un izberž ar pudeļu birsti.
Ēriks apzinās, ka plastmasas pudeles nav labākās, kurās pildīt sulas, taču neplīst, ko nevar teikt par stikla traukiem.
Viņam patīk eksperimentēt, meklējot garšas nianses, tāpēc katrā pudelē liek citu piedevu, sākot no garšaugiem un beidzot ar upeņu zariņiem. Taču nemainīgi visās piecu litru pudelēs ieber desmit saldumu fabrikas “Laima” ražotās ledenes Bārbele.
Rozīnes. Izmanto rozīnes bez kauliņiem. Nomazgā, ieber pudelē, pievieno ledenes, aizskrūvē korķi un trauku sakrata, lai ledenes ātrāk izšķīst.
Krustnagliņas. Uz pieciem litriem bērzu sulu ņem 10 krustnagliņas un 10 ledenes. Sarūgušais dzēriens mazliet garšo pēc piparkūkām un ilgi uzglabājas.
Upeņu zariņi. Uz pieciem litriem sulu ņem piecus 5 cm garus upeņu zariņus. Ar to pietiek, lai būtu upeņu aromāts.
Piparmētras. Tās augot ģimenes dārzā. Iepriekš piparmētras izmantojis tikai tējai, bet pērn, paklausot kaimiņu ieteikumam, sauju kaltētu piparmētru lapu pievienojis bērzu sulām. Dzēriena garša atgādinājusi piparmētru tēju.
Rupjmaizes garoziņa. Parasti Ēriks izmantojot maizes ceptuves “Lāči” cepto rudzu maizi, kam ir bieza un aromātiska garoza. Nogriež garozu no biezāka maizes rieciena un kopā ar ledenēm liek divu litru pudelē. Šādi raudzētu sulu garša līdzinās maizes kvasam.
Citrona miza. Citrusaugli nomazgā un nomizo, taču bez baltās daļas, kas dzērienu var padarīt rūgtu. Burkā liek sprīdi garu citrona mizu kopā ar ledenēm.
Vislabāk garšo. Kad Ērikam jautāju, kura no bērzu sulu raudzētajām versijām garšo vislabāk, viņš atbild – ar citrona mizu un arī ar upeņu zariņiem, kas ir no sentēviem pārņemta recepte.
PADOMI
>> Bērzu sulu rūgšanu var ierosināt ar vielām un materiāliem, kas satur rauga sēnīti, piemēram, ar rozīnēm, jaunajiem upeņu dzinumiem, rudzu maizi un rudzu miltiem. Var pievienot arī vīna rauga tīrkultūru.
>> Garšas uzlabošanai mēdz izmantot citronu, citronskābi, krustnagliņas un citas garšvielas. Taču pārmērīga garšvielu klātbūtne nomāc sulu dabisko garšu.
>> Kamēr rūgst, bērzu sulas trīs četras dienas var uzglabāt istabas temperatūrā (aptuveni +18 °C), bet pēc tam jāpārvieto uz pagrabu (vidēji +5…+10 °C).
>> Bērzu sulas var lietot ūdens vietā, vārot tēju, kafiju vai zupu.