Idejas enerģijas atgūšanai: nemedicīniskas un medicīniskas 0
Organisms, tagad saņemot mazāk saules gaismas, pastiprināti sāk izdalīt miega hormonu melatonīnu. Vitamīni un minerālvielas palīdz uzturēt nepieciešamo enerģiju un vitalitāti, uzlabo smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas.
Ikdienas paradumi
Smadzeņu spējas ietekmē moža un enerģiska pašsajūta. Savukārt to nosaka asins cirkulācija un šo šūnu apgāde ar skābekli. Tādēļ ikvienam iesaka atpūtas brīžus, mērenas sporta aktivitātes, pastaigas svaigā gaisā un izvairīšanos no stresa situācijām. Savukārt dienas vidū enerģijas atgūšanai ieteicama īsa snauda. Tas īpaši iecienīts dienvidu valstīs, kur šai nolūkā pat slēgti veikali un iestādes. Tomēr, ja Latvijas apstākļos tas nav iespējams, enerģijas atgūšanai laisku atpūtu var aizstāt ar fizisku aktivitāti, kas paātrina sirdsdarbību un stimulē asinsriti, piemēram, enerģisku pastaigu, dodoties pusdienās.
Smadzeņu darbību iespējams stimulēt arī ar dažādiem prāta un loģikas vingrinājumiem. Šī metode īpaši piemērota vecākiem ļaudīm. Noder šahs, dambrete vai krustvārdu mīklas.
Liela nozīme arī uzturam, kas bagāts ar B grupas vitamīniem, antioksidantiem un neaizvietojamām aminoskābēm. Svarīgākie produkti, kas spēcina smadzeņu darbību, ir sarkanie kāposti, žāvētas aprikozes, teļa aknas, bietes, lasis, vistas gaļa, anšovi, baklažāni u.c.
Enerģijai un prāta asumam
Ilgstošs nogurums rodas slimošanas un atveseļošanās laikā, ievērojot stingras diētas, smēķējot, pastāvīga stresa dēļ, liecinot par vitamīnu, mikroelementu un aminoskābju deficītu.
Stresam visbiežāk pakļauti intelektuāla darba veicēji, skolēni un studenti, kuriem pastāvīgi jāapgūst liels jaunas informācijas daudzums. Tādēļ lielas slodzes gadījumā daudzi ķeras pie aptieku līdzekļiem – uztura bagātinātājiem un bezrecepšu medikamentiem.
Tomēr “BENU aptiekas” farmaceite Baiba Duncīte brīdina, ka preparāti, kas paredzēti enerģijai un smadzeņu darbības uzlabošanai, lietojami ļoti atšķirīgos gadījumos. Galvenajam kritērijam jābūt ilgstošai noguruma un izsīkuma sajūtai, no kuras neizdodas atbrīvoties pat izguļoties, kā arī, ja ir biežas galvassāpes, grūtības koncentrēties un būtiski pasliktinās atmiņa. Tad uztura bagātinātāji studentiem un skolēniem var būt labs palīgs eksāmenu un sesiju laikā, tie piemēroti cilvēkiem, kuri strādā nakts maiņu darbā, kā arī gados veciem intelektuālo spēju saglabāšanai.
Piemērotākā izvēle
Atkarībā no tā, vai izvēlētā preparāta sastāvā ir viena vai vairākas aktīvās vielas, iedarbību nosaka uzturvielu kombinācija vai ārstnieciskās īpašības.
Smadzeņu darbības veicināšanai noderīgi līdzekļi, kuros ir vitamīni, mikroelementi, aminoskābes, folskābe, bioelementi (koenzīmi, fostatidilserīns) un ginka ekstrakts.
Populārākie preparāti, kas paredzēti atmiņas, koncentrēšanās spēju un enerģijas palielināšanai, kā arī smadzeņu darbības uzlabošanai, ir Dynamisian, Vitamax, Gerimax un Ginkgo Biloba Plus.
Smadzeņu šūnu darbību palīdz veicināt preparāti ar B grupas vitamīniem un magniju: Magvit, Magne B6, Neurozan un Neurovit. Pozitīvu efektu sniedz lecitīns un Omega-3 taukskābes.
Enerģijas palielināšanas līdzekļos ir žeņšeņs, guarana (auga sēklas satur trīsreiz vairāk kofeīna nekā kafijas pupiņas), zeltsaknes ekstrakts, baltās vai zaļās tējas ekstrakts vai kofeīns.
B. Duncīte uzsver, ka šie uztura bagātinātāji nav lietojami vienlaicīgi un nepārtraukti. Smadzeņu darbības uzlabošanai paredzētos bezrecepšu preparātus vēlams padzert ne vairāk kā divas reizes gadā 2 – 3 mēnešu ilga kursa veidā. Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, iespējams intensīvāks mēneša kurss, lai organismā atjaunotu optimālu nepieciešamo uzturvielu līmeni.
Jārēķinās, ka, piemēram, tūlītējai enerģijai paredzētā Gerimax strong energy devas iedarbība nav ilgstoša, tādēļ preparāts ieteicams tikai pašos saspringtākajos darba vai privātās dzīves periodos: eksāmeni, intensīvs garīgs vai fizisks darbs, sporta aktivitātes.