Ideja! Kā izveidot dekorus, ūdens traukā izziedinot sīpolpuķes 0
Veikalā noklausījos sarunu, kad divas sievietes pirka nocenotos tulpju sīpolus. Viņas tos liekot traukā ar ūdeni, uz akmentiņiem un varot uzziedināt kā dekoru. Kā pareizi uzziedināt tulpes ūdenī, nestādot tās zemē? Vai tad aukstuma periodu nevajag? Jautā Sabīne Rīgā.
Aptaujātie floristikas speciālisti atzina, ka ūdenī uzziedinātas pavasara puķes ir populāras daudzviet pasaulē. Sevišķi senas tradīcijas ir zemēs, kur tulpes un citas sīpolpuķes audzē jau izsenis, piemēram, Nīderlandē, Anglijā. Tur katram sīpolpuķu veidam tiek darinātas pat speciālas vāzes, kurās ērti ietupināt uzziedināmo sīpolu, ar sašaurinājumu kakliņa daļā un glāzveida kausiņu augšpusē.
Ir pat speciālas šauras un garas vāzes, kas paredzētas ievietošanai starp logu rūtīm (kādas saglabājušās vecajās mājās). Latvijā gan šī metode īsti nederēs, jo mainīgo laika apstākļu dēļ augt sākusī puķe aiz viena stikla vien var pēkšņi nosalt.
Vislabāk uzziedināšanai padodas hiacintes. Ar tulpēm ir grūtāk, jo tām ir specifiskākas prasības. Viena no galvenajām problēmām ir nenoturīgais kāts. Šim nolūkam tulpes galvenokārt ziedina cilindriskas formas stikla traukos. Sieniņas neļaus puķei izgāzties, pat ja tās iekšpusē izlocīsies kā čūskas. Tās pat izskatās dekoratīvi.
Lai sīpols labāk turētos paredzētajā vietā, tam apakšā var iespraust adatu vai zobu bakstāmo kociņu.
Sīpolu ūdenī nesēdina
Viens no noteikumiem, šādi uzziedinot sīpolpuķes hidroponikā, ir tas, ka sīpoli nedrīkst atrasties ūdenī, jo tad tie sāks pūt. Ja nav speciālās vāzes, sīpolus var izkārtot, piemēram, dekoratīvos olīšos, stikla lodītēs. Tie lielā izvēlē nopērkami gan floristikas preču veikalos, gan akvāriju iekārtošanai paredzētajās nodaļās.
Ūdeni lej tikai tik daudz, lai tas mitrinātu sīpola dibentiņu.
Mitruma var būt pat mazliet mazāk (lai ūdens neskar sīpolu), jo sīpols pats sajutīs mitrumu un laidīs saknes šķidrumā.
Žurnālos redzamās ideāli skaistās tulpes, kurām apakšā redzami arī sīpoli, nav izaudzētas konkrētajā vāzē. Lai ilgāk saglabātu ziedus, tos nereti pārdod kopā ar visiem tulpju sīpoliem. Tāda ir arī floristikas modes tendence. Lielražošanā, kur sīpolpuķes uzziedina siltumnīcu plantācijās, sīpolus tik un tā iznīcina. Tie nav paredzēti ataudzēšanai, kā to cenšas darīt mazdārziņu entuziasti. Pat ja nekāds dižais zieds neizplauks, puķes vērtība ir arī saknes un pats augšanas vērošanas process. Caur stiklu efektīgi izskatīsies sīpolu baltās sakņu bārdas.
Pirktie ir kaujas gatavībā
“Lielie audzētāji tulpju sīpolus uzziedināšanai pasūta jau laikus, konkrētam brīdim, piemēram, 8. martam,” stāsta dārzniecības Sedumi direktors Sarmis Kalniņš. Holandes sīpolpuķu audzētāji (no kuriem sīpolus iegādājas Sedumi) tos aukstuma kamerās iepriekš sagatavo ar šo precīzo aprēķinu, lai, īstajā brīdī iestādīti, tie noteiktajā laikā būtu izauguši un uzziedējuši. Protams, Latvijā šiem speciāli sagatavotajiem sīpoliem arī tiek sarūpēti ideāli augšanas apstākļi. Mājas apstākļos, uz palodzes, tādus nodrošināt nav iespējams, tāpēc precīzi aprēķināt, kad puķes uzziedēs, ir grūti.
Iegādājoties veikalā sīkpakās fasētās tulpes, šķiet, ka tās jau ir apstrādātas un izgājušas aukstuma periodu. Tāpēc pirmajā gadā tās skaisti uzzied gan dārzā, gan izdodas izplaucēt.
Ja mēģinās uzziedināt aukstuma periodu neizgājušo tulpju sīpolu, kaut kas varbūt iznāks – tikai lapas, nīkulīgs ziediņš, bet nekas glīts tas nebūs.
Sākot sīpolus modināt, tos nevajag atstāt siltumā. Vislabāk, ja tie varētu kādu laiku (vairākas nedēļas) pastāvēt +3–9 grādu vēsumā. Tajā laikā tie izveidotu sakņu sistēmu. Šajā periodā nav svarīgi, vai tie atrodas gaismā vai tumsā. Jo lēnāk un mērenākās temperatūrās sīpols startēs, jo glītāku ziedu var sagaidīt. Iesācējiem uzziedināšanā labāk izvēlēties hiacintes, nevis tulpes.
Speciālists skaidro, ka visu, kas ziedēšanai vajadzīgs, sīpols sevī uzkrājis jau iepriekšējā vasarā. Taču, mājas apstākļos ziedinot sīpolus ūdenī, nenāktu par sliktu tam pievienot barības vielas, līdzīgi kā to dara, audzējot augus hidroponikā lielražošanā. Piemērots būtu tas pats telpaugiem paredzētais mēslojums. Labākā variantā var iegādāties kādu no sīpolpuķēm paredzētajiem mēslojumiem – vēlāk noderēs dārza augiem.
Ja sīpols paciņā iežuvis, kamēr florists gaidījis atlaižu brīdi veikalā, sīpolu der pamērcēt ūdenī vai barības šķīdumā. Taču, ja tas jau paciņā ir pilnīgi sažuvis, kļuvis trausls un čaukst, to pirkt nevajag, jo neizdosies atdzīvināt, kur nu vēl uzziedināt.
Uzziedinot ūdenī, izmocītos sīpolus nav vērts stādīt atpakaļ dārzā.
Savējos pasaldē ledusskapī
Uzziedinot sīpolus no sava dārza, tiem gan jāiziet aukstuma periods. Vēlamais laiks ir divi mēneši. Visvienkāršāk to darīt, ievietojot sīpolus ledusskapī, sakņu nodalījumā. Labus eksemplārus (jo lielāks sīpols, jo skaistāks zieds gaidāms) steidzināšanai atlasa rudenī, kad puķes stāda zemē.
Drošības pēc ledusskapī var paturēt arī veikalā nopirktos sīpolus. Var gadīties, ka kāda paciņa nav īpaši sagatavota. Tā arī ir piemērotākā vieta, kur glabāt jau aukstuma periodu izgājušos, uzziedināšanai paredzētos sīpolus, līdz rodas vēlme tos uzziedināt.
Sīpolus var ietīt, piemēram, avīzēs. Tās ik pa laikam nomaina, lai nerastos lieks mitrums, kas atmodinātu sīpoliem dzīvessparu. Plastmasas maisiņos gan nedrīkst likt, jo sīpoli elpos un radīs mitrumu. Tie var gan atdzīvoties, gan sākt pelēt un pūt.
Sīpolus regulāri apskata, jo arī ledusskapī tie var aplaimot kopēju ar sakņu pušķi. Balti sakņu galiņi vēl nav nekas bīstams. Ja tās jau līdzinās bārkstiņām, sīpolus steigšus liek zemē vai ūdenī.