Publicitātes foto.

Ideja izgāzusies? Papīra salmiņi satur vairāk kaitīgu vielu nekā plastmasas salmiņi 27

Reizēm gadās, ka cilvēks uzskata, ka viņš ir labs un gādīgs, videi draudzīgs un rūpējas par veselību, bet tad pēkšņi zinātnieku veic pētījumu, publicē rezultātus, un izrādās, ka cilvēks, kurš tikai gribējis labu darīt, ir uz pilnīgi nepareizā ceļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Tieši tā ir noticis ar sabiedrību, kura vēlējās būt dabai draudzīga, izmantojot dzeramos salmiņus no papīra, metāla, stikla vai bambusa, atmetot plastmasas salmiņu alternatīvu.

Saskaņā ar neseno beļģu zinātnieku pētījumu, draudzīgums dabai ir tikai uz papīra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Timo Grofens un viņa kolēģi Antverpenes Universitātē no veikaliem un ātrās ēdināšanas restorāniem paņēma 39 zīmolu dzeramā salmiņus, kas izgatavoti no papīra, bambusa, stikla, tērauda vai plastmasas, un savā laboratorijā analizēja, cik daudz tie satur sintētiskas un ķīmiskas vielas.

Šie savienojumi, kas to noturības un ķīmiskās inerces dēļ tiek saukti arī par “mūžīgajām ķimikālijām”, lielākoties ir ūdeni atgrūdoši un tiek izmantoti gan ūdensnecaurlaidīgā apģērbā, gan teflona pannās. Taču pēdējā laikā atklātībā nonākušas daudzas PFAS bīstamas ietekmes uz cilvēku veselību, kas izpaužas arī kā bīstama ietekme uz vidi.

Grofens un viņa domubiedri atklāja, ka šie savienojumi bija 90% papīra salmiņu un 80% bambusa salmiņu. PFAS bija 75% plastmasas salmiņu. 40% stikla salmiņu saturēja šīs vielas, bet PFAS tērauda salmiņos pētniekiem neizdevās atrast.

Ir tūkstošiem PFAS veidu, bet šie zinātnieki ir izšķīruši 18 visbiežāk sastopamos. Tie rada vislielāko daudzumu vielas, ko sauc par perfluoroktānskābi, kas ir aizliegta saskaņā ar Stokholmas konvenciju.

Tika atrasti arī PFAS ar ārkārtīgi īsām oglekļa ķēdēm, kas labi šķīst ūdenī un tāpēc var viegli noplūst no dzeramajiem salmiņiem dzērienā.

Grofens un pētījuma līdzautori žurnālā Food Additives & Contaminants atzīst, ka dzeramajos salmiņos esošo PFAS risks cilvēku veselībai joprojām ir salīdzinoši neliels, jo šo ķīmisko vielu daudzums salmiņos ir neliels un cilvēki joprojām dzeramo salmiņu lieto diezgan reti.

Taču vairs nedrīkst uzskatīt, ka papīra un bambusa salmiņi ir drošāka, veselībai nekaitīgāka un videi draudzīgāka izvēle nekā plastmasas salmiņi, jo ir tieši pretēji.

Zinātnieki nezina, vai PFAS nonāk dzeramajos salmiņos, apzināti pievienojot, lai padarītu tos ūdensizturīgākus, vai tie jau atrodas augsnē, kur aug papīra koki vai bambuss, vai arī tie tiek iekļauti ražošanas līnijas materiālā.

Reklāma
Reklāma

Jebkurā gadījumā tagad varbūt var teikt, ka vistīrākais dzērājs ir dzērājs bez salmiņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.