Ideja: izdrukāt kleķa māju 0
Trīs perspektīvākās Latvijas zaļās idejas oktobrī piedalīsies lielākajā biznesa ideju konkursā Kiprā.
“Ceramic Framework Printing” (“CFP”) jeb “Keramiskās struktūras drukas” komanda ir sākusi izstrādāt tehnoloģiju, kas dos iespēju drukāt mājokļus no vietējā māla, izmantojot plaši lietoto 3D drukas principu. Šīs moduļu mājas būs iespējams izgatavot arī āra apstākļos, vienlaikus nodrošinot dažādas ilgtspējīgas komforta funkcijas. Galvenā izejviela māju ražošanā būs pats senākais, ekoloģiskākais un veselībai labvēlīgākais būvmateriāls – māls. Šī ir viena no trim Latvijas tīro tehnoloģiju idejām, kas aizkavē vai samazina kaitīgu ietekmi uz apkārtējo vidi.
Augusta sākumā tīro tehnoloģiju (“CleanTech”) biznesa ideju konkursa “ClimateLaunchpad 2017” Latvijas finālā par iespēju piedalīties pasaules finālā Kiprā sacentās septiņas komandas.
Žūrija sīvās diskusijās par labāko atzina komandu “Alternative Plants”, kura izstrādā unikālu tehnoloģiju, lai no retu un aizsargājamu augu cilmes šūnām varētu biotehnoloģiski audzēt kosmētikas industrijai nepieciešamās augu sastāvdaļas un iegūt to aktīvās vielas. Tādējādi tiks būtiski mazināts reto augu apdraudējums, kā arī taupīti resursi, kas pašreiz tiek izmantoti augu ievākšanai, transportēšanai un pārstrādei.
Ilgtspējīga vide sākas ar izglītību, ko jautrā veidā piedāvā “Eco Buddy”. Vienīgā netehnoloģiskā ideja tika pie otras ceļazīmes uz Lielo finālu. Uzņēmums sācis sabiedrības izglītošanu ar stratēģisku spēli. Zināms, ka trešā daļa no pasaulē saražotās pārtikas tiek izmesta. Vienlaikus tiek runāts par resursu trūkumu un nepieciešamību ražot vairāk. “Katram cilvēkam ir ietekme uz šo rādītāju, jo 30% no šo atkritumu radīšanas notiek tieši mājsaimniecībās. Un pārtika ir tikai viena no jomām, kur mums ir ko uzlabot. Tikai neliela daļa cilvēku aizdomājas, ka mūsu ikdienas aktivitātes un atkritumu radīšana ietekmē klimatu, un mēs to vēlamies mainīt,” pamato “Eco Buddy” pārstāvji. Uzņēmuma pirmais produkts ir stratēģiska spēle, kuras mērķis ir radīt pozitīvas uzvedības pārmaiņas, kas samazinātu atkritumus un mājsaimniecību izdevumus. Šo spēli var viegli integrēt skolās un pielāgot mācību procesā.
Trešā žūrijas atbalstītā ideja ir “Ceramic Framework Printing” māla māju izdrukāšana. Šīs trīs perspektīvākās idejas oktobrī piedalīsies Eiropas lielākajā biznesa ideju konkursā Kiprā.
Eiropa kļūst arvien zaļāka, un to pašu var teikt arī par Latviju. Viens no vietējiem instrumentiem, kas veicina šo procesu, ir Zaļo tehnoloģiju inkubators – Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Universitātes un Norvēģijas industriālās attīstības korporācijas “SIVA” kopprojekts. Šobrīd inkubators ir prestižā konkursa “ClimateLaunchpad” organizators un kontaktpunkts Latvijā.
“”ClimateLaunchpad” ir lielākais tīro tehnoloģiju biznesa ideju konkurss Eiropā un kopš 2017. gada – arī pasaulē, jo nu jau tajā piedalās ne tikai Eiropas valsts. Konkursa mērķis vienmēr ir bijis atbalstīt progresīvas biznesa idejas, palīdzot tām attīstīties par ilgtspējīgiem uzņēmumiem pasaules mērogā,” stāsta Matīss Neimanis, Zaļo tehnoloģiju inkubatora vadītājs.
Jau kopš jūnija sākuma 12 komandas no Latvijas saņēma intensīvas biznesa apmācības un mentoru atbalstu. Latvijas finālu atbalstīja uzņēmumi “Reihmanis&Partneri” un “Exigen Services Latvia”, piedāvājot uzvarētājiem konsultācijas finanšu plānošanā, produktu attīstībā un juridiskajos jautājumos.
Dalība Lielajā finālā Kiprā ir iespēja ne tikai iegūt naudas balvu 10 000 eiro, bet arī gūt plašu Eiropas mēroga publicitāti idejas tālākai attīstībai, investīciju piesaistei un pieeju “Climate-KIC Accelerator” biznesa skolas programmai.