Viss par āboliem. Izstāde “101 ābols Latvijai” sola plašu vietējo šķirņu izvēli 0
Pavasarim tuvojoties, sarosās visi dārzkopji – mazdārziņu īpašnieki un lielo komercdārzu saimnieki lūko pēc jaunas ābeļu šķirnes un prāto, kā tikt pie iespējami labākas ražas. Lai palīdzētu gūt atbildes uz jautājumiem par ābeļu, kā arī bumbieru audzēšanu, Dārzkopības institūts šonedēļ aicina uz izstādi “101 ābols Latvijai”. Tajā trīs dienas varēs aplūkot dažādas ziemas ābolu šķirnes, kā arī iegādāties ābolus, sukādes, sulas, sīrupus un tējas. Būs arī degustācijas un ekspertu konsultācijas.
“Ābeļu vecmāmiņas” un ne tikai
Patlaban daudzās lauku mājās aug un bagātīgi ražo “ābeļu vecmāmiņas”, kam gadu skaits tuvojas simtam. Izstādē būs redzamas šīs vēsturiskās šķirnes, jo arī tām ir sava vērtība, “LA” stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase. Tiesa, veco šķirņu vidū gandrīz vairs nav tādu, kam augļi ilgi glabātos (tikai ‘Cortland’, ‘Noris’, ‘Safrāna Pepiņš’, ‘Sīpoliņš’ un vēl dažas), un arī tās vairs komercdārzos nestādot, jo jaunās šķirnes ir vieglāk audzējamas.
Komercdārzos pieprasītākās ziemas šķirnes šobrīd ir ‘Auksis’, ‘Antej’, ‘Aļesja’, ‘Belorusskoje Maļinovoje’, ‘Iedzēnu’, ‘Ligol’, ‘Spartan’, ‘Zarja Alatau’. Savukārt kādreiz populārā šķirne ‘Sinap Orlovskij’ vairs īsti nav cieņā, jo augļi viegli gūst iespiedumus. Arī ‘Lobo’ vairs tik daudz nestāda kraupja ieņēmības dēļ.
Jaunas šķirnes Latvijai
“Latvijas selekcionāri strādā, lai izveidotu arvien jaunas, labākas ābeļu šķirnes, izturīgas pret slimībām un ar gardiem, skaistiem, ilgi uzglabājamiem augļiem, vērtīgu bioķīmisko sastāvu, viegli kopjamiem kokiem. Labākos no jaunumiem varēs redzēt izstādē, piemēram, kraupja izturīgo agrīno ziemas šķirni ‘Dace’ un vēlīno ‘Monta’, kas izveidotas Latvijā,” stāsta institūta pārstāve.
Šobrīd vairs nestāda liela auguma kokus uz sēklaudžu potcelmiem, kam raža jāgaida 5–6 gadus. Mazdārzos stāda ābeles uz vidēja auguma potcelmiem, komercdārzos – arī uz punduru potcelmiem, kas ražo jau otrajā gadā pēc stādīšanas. Institūta speciālisti palīdzēs ar padomu, kā šādus kokus stādīt un kopt
Jautāta, vai jaunās šķirnes ir izturīgas pret klimata kaprīzēm, kas pēdējos gados piemeklē dārzkopjus, L. Ikase teic, ka populārākās šķirnes pārbaudītas Latvijas apstākļos ilgāku laiku un daudzos dārzos. Vairākums ir ziemcietīgas visā Latvijā, izņemot ‘Spartan’ un ‘Ligol’, kas labi izdodas siltākos novados. Šīs šķirnes ir arī pietiekami izturīgas pret kraupi, izņemot ‘Belorusskoje Maļinovoje’ – to gan piemājas un bioloģiskos dārzos labāk nestādīt. Tikmēr komercdārzos, kur veic fungicīdu miglojumus, visas ir veselīgas, ražīgas un ar augstas kvalitātes augļiem. To augļi labi ienākas katru gadu, arī pēc vēsām vasarām, atšķirībā no lielveikalos nopērkamajām Rietumeiropas šķirnēm.
Pavasari gaidot
Kad šopavasar modīsies dārzi, to klimata svārstību dēļ precīzi nevar noteikt. Ogulāji parasti mostas marta beigās vai aprīļa sākumā, bet augļu koki – aprīlī, taču viss, protams, atkarīgs no gaisa temperatūras.
“Kaitēkļi šogad pārziemojuši bez problēmām, jo nebija sevišķi auksts, tāpēc laikus jāgatavojas ierobežot to izplatību, rēķinoties, ka pirmie modīsies līdz ar veģetācijas sākumu. Nedrīkst aizmirst arī par slimībām. Pērn augļu dārzos plaši izplatījās puves. Šopavasar laikus jāizgriež visi zari, kuros redzamas puvušo augļu “mūmijas”, lai slimība neizplatītos atkal,” iesaka eksperte.
UZZIŅA
Latvijā audzēto ābeļu TOP10: ‘Auksis’, ‘Antej’, ‘Aļesja’, ‘Belorusskoje Maļinovoje’, ‘Iedzēnu’, ‘Konfetnoje’, ‘Kovaļenkovskoje’, ‘Sinap Orlovskij’,’Tiina’, ‘Zarja Alatau’.
Kad un kur?
• Izstāde “101 ābols Latvijai” – 20.02.–22.02.
• Latvijas valsts mežu vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1
• Darba laiks – 20.02. plkst. 13–18; 21.02. plkst. 9–18; 22.02. plkst. 9–17
• Ieeja un autostāvvieta – bez maksas