Foto: Shutterstock

Ideāla zobu birste bērniem un pieaugušajiem: ko iesaka zobārsts? 0

Zobu un smaganu veselība ir atkarīga ne tik daudz no iedzimtības, cik no pareizas un regulāras zobu tīrīšanas. Pareizi piemeklēta zobu pasta pilda sava funkcijas tikai komplektā ar kvalitatīvu un lietotājam piemērotu zobu birsti, tāpēc ka ikviena cilvēka mutes dobuma stāvoklis prasa individuālu kopšanu. Zinošs zobārsts vai zobu higiēnists var palīdzēt atrast labu zobu birsti, kas ne tikai efektīvi tiks galā ar tīrīšanu, bet arī novērsīs iespējamas slimības. Uzziniet, kādas zobu birstes iesaka zobārstniecības profesionāļi, un nodrošiniet mutes dobuma aizsardzību mājas apstākļos!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

​Zobu birstes – pazīstamas vēl aizvēsturē
Lai gan līdz pat divdesmitā gadsimta sākumam zobārsts netika uzskatīts par pietiekami nopietnu ārstu, zobu kopšanas vēsture ir tikpat ilga, kā cilvēces vēsture. Arheoloģiskie izmeklējumi pierādīja, ka vēl pirms 1,8 miljoniem gadu cilvēki bija lietojuši zāļu saišķus, lai iztīrītu mutes dobumu, bet viduslaikos zobu birstes jau atgādināja mūsdienu cilvēkiem ierasto formu – koka kātu ar uzgali no cūkas, zirga vai āpša sariem.

Mūsdienās labs zobārsts visdrīzāk neieteiktu šādas zobu birstes. Lai gan pēdējo gadu tendences liecina par zaļo un eko produktu augošo popularitāti, tomēr zobu birstes ar dabīgajiem sariņiem nav labākā izvēle. Dabīgajam saram ir porainā struktūra, tāpēc sarā var uzkrāties no mutes iztīrītas ēdiena paliekas. Tas savukārt var veicināt mikroorganismu vairošanos un negatīvi ietekmēt mutes dobuma higiēnu, tāpēc moderns standarts ir zobu birste no noturīgiem sintētiskajiem materiāliem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Shutterstock

Ikvienā aptiekā un skaistumkopšanas preču veikalā ir desmitiem dažādu zobu biršu. Daudzi cilvēki izvēlas lētāko vai akcijas preci, nepievēršot uzmanību birstes tehniskajiem raksturojumiem. Taču, atšķirībā no viduslaikiem, mūsdienās zobu birstes atšķiras ne tikai pēc saru veida. Izvērtējot pacienta zobu un smaganu stāvokli, zobārsts iesaka konkrētu zobu birstes veidu, taču noskaidrot, ar ko viena zobu birste atšķiras no citas, var vēl pirms konsultācijas zobārstniecības klīnikā.

​Kā izvēlēties pareizu zobu birsti? Instrukcija pircējiem
Zobārsts var ieteikt jums piemērotāko zobu birsti tikai pēc mutes dobuma apskates, bet kopumā birstes izvēlē jāņem vērā trīs kritēriji:
* zobu birstes saru tips. Labs zobārsts visticamāk ieteiks zobu birsti ar mīkstiem vai vidēji cietiem sariem, jo šādas zobu birstes ir elastīgākas un tīra zobus efektīvi, bet saudzīgi. Labi, kad sariņi ir dažāda garuma, jo tas palīdz iztīrīt zobu spraugas un grūti sasniedzamas vietas;
* zobu birstes kāts. Kātam jābūt ergonomiskam, neslīdošam un viegli satveramam, tāpēc labāk izvēlēties birstes ar gumijas pārklājumu rokturī;
* zobu birstes izmērs. Labi piemeklētai zobu birstei nav jābūt milzīgai, jo birstei brīvi jākustas mutes dobumā. Pieaugušajiem zobārsts iesaka izvēlēties zobu birsti ar 2,5 – 3 cm garu galviņu.
Modernas zobu birstes mēdz būt aprīkotas ar papildu detaļām, piemēram, gumijas daļa birstes uzgalī zobu pulēšanai, speciālie spilventiņi mēles tīrīšanai, birstes sariņu pārklājums ar ogli un pat zelta vai sudraba nanodaliņām. Lai gan šādi uzlabojumi var padarīt zobu tīrīšanu efektīvāku, tomēr lielākoties tie nav noteicoši birstes izvēlē. Daudz svarīgāk ir atbildēt uz jautājumu, vai lietosiet parastu vai elektrisko zobu birsti.

Foto: Shutterstock

Parastās un elektriskās zobu birstes: ko rekomendē labs zobārsts?
Elektriskās zobu birstes iedalās divās kategorijās – ir birstes, kas tīra, pateicoties kustīgajai galviņai, un ir ultraskaņas birstes. Elektriskajām birstēm var mainīt uzgaļus, tādējādi nodrošinot dažādus tīrīšanas režīmus: standarta, balinošo, jutīgajiem zobiem utt. Pieredzējis zobārsts zina, ka gan elektriskās, gan parastās zobu birstes ir efektīvas, ja vien tās pareizi izmanto. Zobārsts var rekomendēt elektrisko birsti, ja lietotājam:
* ir ierobežota rokas kustība;
* ir sarežģīti iztīrīt grūti sasniedzamas vietas manuāli;
* ir grūti ievērot zobu tīrīšanai vajadzīgo laiku, tīrot zobus ar parastu birsti.
Ja esat izvēlējies par labu elektriskajai zobu birstei, ņemiet vērā, ka šādai birste ir liels apgriezienu skaits, tāpēc tīrīšanas laikā birste nav stingri jāpiespiež pie zobu virsmas. Saudzīga zobu tīrīšana aizsargā zobus, savukārt pārāk agresīva iedarbība var kaitēt smaganām un zobu emaljai.

Foto: Shutterstock

Zobārsts iesaka: 3 padomi, kā pareizi izmantot zobu birsti

1. Regulāri nomainiet zobu birsti
Ikviens zobārsts teiks, ka zobu birste jāmaina reizi 2 – 3 mēnešos, taču lielākā cilvēku daļa dara to retāk – tikai reizi 6 – 7 mēnešos. Jo ilgāk jūs izmantojat savu nokalpojušo zobu birsti, jo zemāka ir birstes efektivitāte. Labs zobārsts atgādina saviem pacientiem, ka zobu birste jāmaina ātrāk, ja ir pārciestas infekciju vai vīrusu slimības. Ja izmantojat elektrisko zobu birsti, tās uzgalis jāmaina tikpat bieži kā parasta zobu birste.
2. Neaizmirstiet par zobu birstes futlāri
Aizmirstā zobu birste var sagandēt pirmo ceļojuma vakaru, taču nopirkt jaunu birsti ir nedz sarežģīti, nedz laikietilpīgi. Daudz sliktāk ir iemest zobu birsti čemodānā vai kosmētikas somiņā bez futlāra vai vismaz aizsarguzgaļa. Šis mazais priekšmets nodrošina zobu birstes aizsardzību no putekļiem, netīrumiem un mikrobiem, tāpēc obligāti iegādājieties zobu birstes futlāri un mainiet to pēc nepieciešamības.
3. Atrodiet pareizu zobu birstes glabāšanas vietu
Zobu birstei jāatrodas tīrā vietā, vislabāk – vannas istabas skapītī. Nav ieteicams atstāt zobu birsti glāzē uz izlietnes malas, tāpēc ka šajā gadījumā uz birstes sariņiem var nonākt ūdens šļaksti, gan no krāna, gan no tualetes poda.
Pareizi piemeklēta zobu birste var novērst dažādas zobu problēmas, taču ko darīt, ja sāp zobs? Nekavējoties pieteikt vizīti labā stomatoloģijas klīnikā!

Foto: Shutterstock

​Zobārsts, zobu higiēnists un citi stomatoloģijas speciālisti vienā klīnikā
Dr. Alēnas Butkēvičas zobārstniecības klīnikā pacientiem ir pieejami visi modernie stomatoloģijas virzieni. Pakalpojumu klāstā ietilpst:
* zobu higiēna;
* kariesa, paradontozes, gingivita un citu mutes dobuma slimību ārstēšana;
*endodontija;
* ortodontija;
* zobu ķirurģija;
* implantoloģija u.c.

Zobārstes Dr. Butkēvičas klīnikā ne tikai ārstē, bet arī sniedz atbildes uz pacientu jautājumiem par zobu kopšanu. Klīnikā īsteno mūsdienīgu ārstēšanas pieeju, kurā liela nozīme ir ne tikai zobārsta, bet arī pacienta zināšanām. Cilvēks, kurš prot rūpēties par saviem zobiem, samazina zobu slimību risku un atvieglo zobārsta darbu, tāpēc Dr. Butkevičas klīnikā zobārsts un zobu higiēnists konsultē pacientus dažādos jautājumos, ieskaitot:
* zobu birstes un zobu pastas izvēle;
* pareiza zobu tīrīšanas tehnika;
* zobu higiēna mājas apstākļos.

Foto: Shutterstock

Ja jums ir nepieciešams labs zobārsts ar specifisku specializāciju, piemēram, bērnu zobārsts, labs zobārsts-ķirurgs vai endodontijas speciālists, sazinieties ar Dr. Butkēvičas zobārstniecības klīniku – tur atradīsiet visaptverošu stomatoloģisko palīdzību un iejūtīgu ārstēšanu.

​ 21. gadsimtā pieredzējis zobārsts var tikt galā ar gandrīz visām iespējamām zobu kaitēm, un regulāra zobu higiēna mājas apstākļos palīdz vēl vairāk samazināt mutes dobuma slimību risku. Ko darīt, ja sāp zobs? Pieteikt vizīti Dr. Butkēvičas zobārstniecības klīnikā un saņemt kvalificētu, operatīvu palīdzību!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.