Ko labāk lietot pret sāpēm: ibuprofēnu vai paracetamolu? 1
“Ierasts pret sāpēm lietot ibuprofēnu vai paracetamolu, bet kāda ir atšķirība? Vai kādam no tiem būtu jādod priekšroka? Lūdzu, lai speciālists izskaidro to žurnālā!” “Sāpju gadījumā ļoti svarīgi ir zināt vai censties noskaidrot cēloni. Vēl ir būtiski, vai cilvēkam ir kādas saslimšanas, kuru dēļ jālieto citas zāles, jo kādām no tām var būt mijiedarbība vai nu ar ibuprofēnu, vai paracetamolu,” uzsver klīniskā farmaceite Inese Sviestiņa.“Ne vienmēr var novilkt striktu robežu, kuras zāles izvēlēties, jo īpaši, nezinot neko vairāk par sāpēm un cilvēku. Ibuprofēnam piemīt izteikta pretiekaisuma iedarbība (4 punkti pēc 5 punktu skalas), kā arī analgētiskā (pretsāpju) un pretdrudža iedarbība. Savukārt paracetamolam nav pretiekaisuma iedarbības, bet ir analgētiskā un pretdrudža iedarbība. Gan ibuprofēnam, gan paracetamolam analgētiskā un pretdrudža iedarbība ir novērtēta ar 2 punktiem pēc 5 punktu skalas.
Ibuprofēns varētu būt efektīvs tādu sāpju mazināšanai, kuru pamatā ir iekaisuma process. Piemēram, tas palīdz reimatisku, muskuļu, arī menstruālo sāpju gadījumā.
Paracetamolu galvenokārt lieto, ja ir vieglas un vidēji smagas galvassāpes, muguras sāpes, arī pēcoperāciju sāpes.
Ibuprofēns varētu būt efektīvāks, ja ir tā dēvētās tensijas tipa galvassāpes, savukārt paracetamols – pret zobu sāpēm, tomēr arī tad jāzina to cēlonis: ja ir iekaisums vai izrauts apakšējais gudrības zobs, labāks ir ibuprofēns
Jāuzmanās no paracetamola pārdozēšanas, kas var izraisīt nopietnus un neatgriezeniskus aknu bojājumus, jo paracetamols ir daudzu kombinēto preparātu sastāvā, piemēram, Theraflu® NT, Citramon P. Savukārt ibuprofēns prātīgi jālieto cilvēkiem, kam ir nosliece, piemēram, uz asiņošanu, kuņģa čūlām, ir konstatēta arteriāla hipertensija un/vai sirds mazspēja. Abos gadījumos ir svarīgi ievērot gan zāļu devas, gan lietošanas intervālu.”