Huligāns virtuvē, kas izmēģina neparastas garšas un paņēmienus – Latvijā jaunākais kulinārijas blogeris Pipars 15
Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Huligāns virtuvē, kas izmēģina neparastas garšas un paņēmienus, – par sevi saka Latvijā jaunākais kulinārijas blogeris Pipars jeb īstajā vārdā Rojs Puķe. Nupat iznāk viņa pavārgrāmata “Piparēdiens” ar 100 superīgām receptēm, kuru gatavošana neprasa daudz laika – piecas sastāvdaļas 30 minūtēs. Vai latviešu Džeimijs Olivers?
Jau kā mazs puika Rojs dzīvojies pa mammas Viktorijas studiju, kur viņa fotografējusi ēdienus portālam “BonAppetit.lv”.
Kā nosmej tētis Mārtiņš – ja bērnam parasti saka, lai pagaida, kamēr atdziest, viņu ģimenē – pagaidi, lai mamma nobildē! Kas atlika – taisīja ēdienu pats.
Joka pēc dēla eksperimentus vecāki ievietojuši portālā, kur mazais pavārs ar norādi, ka autoram ir tikai astoņi gadi, ātri vien kļuvis populārs. Māmiņu klubs un vēl citi interesenti rakstījuši, lai dodot vairāk recepšu! Vecāki nosprieda, ka puika ir gatavs pats savam kulinārajam blogam, un pa visiem kopā izdomājuši tīmekļa vārdu “Pipars”, kas atbilst gan dēla raksturam, gan kulinārajai gaumei.
Internetā līdzās blogam arī instagrama konts un jūtūba kanāls ar desmitiem tūkstošu sekotāju. Piparam ir laba un dāsna sirds, tāpēc savu popularitāti tīmeklī liek lietā, lai labdarības pasākumos savākto naudu nodotu bērniem, kuriem nepieciešama rehabilitācija vai kāda īpaša tehnika.
Tikko palaists jaunākais projekts “Laba soma” – no dabiska auduma šūtas iepirkuma somas, apdrukātas ar bērnu vai slavenu mākslinieku zīmējumiem –, kuras iegādājoties, vienlaikus tiek ziedots labdarībai. Pērn par veikumu labdarībā Rojs saņēma goda nosaukumu “Latvijas lepnums”, šogad novembra beigās viņam Latvijas Republikas Tiesībsargs piešķīra balvu nominācijā “Bērnu atbalsts”. Autoratlīdzību no jaunās pavārgrāmatas autors ziedos bērniem ar īpašām vajadzībām.
Uzēd pasaulē asāko piparu
Smalkās virtuves jeb “fine dining” grāmatā nebūs, pabrīdina Rojs, lai gan iedvesmojies esot ne tikai no ātro ēdienu meistara Džeimija Olivera, bet arī no kulinārijas guru Gordona Remzija pavārmākslas, interneta video, drukātām grāmatām un arī veikala jaunumiem.
“Katrā receptē būs kaut kas no manis – asumiņš, ekstravagantas garšvielas, pasniegšanas veids, taču pats galvenais, lai tās ir visiem saprotamas, ātri un garšīgi pagatavojamas.”
Kopā ar dziedātāju Lieni Šomasi Pipars gatavojis vistas nagetus gan kokosriekstu, gan zemesriekstu panējumā, ar mūziķi Jāni Bukumu cepuši šašliku ar bekonu, kendama meistars Ingus Rutulis piedalījies viņa pikanto vistas spārniņu gatavošanā.
Viena no jaunākajām receptēm – pikantās siera konfektes – tapusi pēc Dailes teātra aktrises un influenceres Leldes Dreimanes lūguma. “Lelde gribēja sāļos rafaelo. Izdomāju, ka vajag svaigo krēmsieru sajaukt ar rīvētu sieru, pikantumam pieliku halapenjo piparus un no sāļo kliņģerīšu drupačām izveidoju kraukšķīgu sāļo apvalku.” Siera bumbas sanākušas garšīgas, tikai jāņem vērā, ka drupačas ātri zaudē kraukšķīgumu, piebilst autors.
Asos piparus viņš ēdienos netaupa, ja šķiet iederīgs, pieliek arī pasaulē asāko ‘Carolina Reaper’ jeb latviski Karolīnas pļāvēju. Nesen sava jūtūba kanāla faniem par prieku vienu pat apēda kameras priekšā un pēc divām moku pilnām stundām nosolījās vairs nekad mūžā tādu “sātana esenci” nebāzt mutē, kā arī piekodināja to nedarīt citiem.
“Uzskata, ka tie ir neveselīgi, bet tādus ražo ātrajās ēstuvēs! Ja taisīsi pats no kvalitatīvām sastāvdaļām, saldētu produktu vietā izmantosi svaigus, pats uzcepsi maizīti, pagatavosi mērci, nevis ņemsi to no burciņas, tas jau būs pavisam cits burgers,” viņš spriež. Majo-nēzi protot uzkult 30 sekundēs – vajadzīgas olas, eļļa, sinepes, mikseris, un mērce gatava!
Pavārs nebūšot
“Pavārs nebūšu,” uz jautājumu par nākotnes iecerēm atbild Rojs.
Skaidrs, ka ar pēdējos gados gūtajām zināšanām un prasmēm no kulinārijas pasaules attālināties viņš nevēlas. Varētu būt kritiķis! Vai nebūtu jauki katru dienu apciemot citu ēstuvi, garšot un aprakstīt maltītes un dot pat padomus?
Jau tagad Pipars daudziem pārtikas uzņēmumiem no viņu produktiem izstrādā receptes, lai ir vienkārši un ātri pagatavojams ēdiens, ko var apskatīt arī blogā. Viņam lūdz praktisku padomu, ko darīt ar programmas “Piens un augļi skolai” dārzeņiem un piena paciņām, kas bērniem palikuši pāri. Drīz risinājums būšot apskatāms video.
Rojs piedalījies arī sociālajā kampaņā “Spēks pateikt – nē” pret smēķēšanu un alkoholu.
Sadarbības projekti ļaujot kļūt arī finansiāli patstāvīgā-kam – pirms gada reģistrējies kā nodokļu maksātājs, tikai nesaprotami, ka labdarības biedrību “Pipars” valsts viņam uz sava vārda neļāva dibināt, tur bija vajadzīga pieaugušo dalība.
Vēl viena Roja misija ir dalīties savā pieredzē ar citiem skolēniem, kā attīstīt līdera īpašības. Braucis pa skolām un stāstījis, ka nav jāgaida pilngadība, lai piedalītos lielajā dzīvē. “Sāc darīt, tiklīdz saproti, ko tu vari un vēlies!” viņš iedrošina savus vienaudžus.
Vai influencera, ēdienu blogera, jūtūbera un labdarības projektu karuselī nepaliek ēnā izglītība? Savas aizņemtības dēļ izvēlējies tālmācību – vispirms divus gadus Rīgas Komercskolā, kopš 9. klases – Rīgas Tālmācības vidusskolā.
Viņa pavārgrāmata iznāk pirms Ziemassvētkiem, kad ļaudīm vairāk atkūst sirdis un paveras maki labdarībai, taču Rojs spriež, ka labdarībai vajadzētu kļūt par ikdienas sastāvdaļu. “Kurš tad to darīs, ja ne mēs paši, bet palīdzība cilvēkiem ir nepieciešama katru dienu.”
Pipara receptes
Pikantās siera konfektes
25 gab.
Sastāvdaļas
225 g svaigā siera, 225 g rīvēta siera (Čedara, Holandes, gouda u. c.), 75 g sāļo kliņģerīšu (“Saltbrezel”), 35 g marinētu halapenjo piparu, pētersīļi.
Gatavošana
Svaigo sieru sajauc ar rīvētu sieru, pievieno smalki sagrieztus halapenjo piparus un pētersīļus un visu samaisa. Masai var pievienot arī sadrupinātus riekstus, sasmalcinātus ķiplokus vai kaltētas garšvielas.
No siera masas ar mitrām rokām veido valrieksta lieluma bumbiņas un liek uz dēlīša. Līdz pasniegšanai novieto ledusskapī.
Sāļos kliņģerīšus ar rokām vai blenderi sasmalcina ne pārāk smalkās drupačās. Īsi pirms pasniegšanas katru siera bumbiņu apvārta drupačās un kārto uz šķīvja. Sāļo kliņģerīšu vietā var izmantot sadrupinātus riekstus, rīvētu cieto sieru, kokosriekstu skaidiņas, zaļumus.
Plānās pankūkas no kartupeļu cietes
12–15 pankūkas
Sastāvdaļas
200 g kartupeļu cietes, 400 ml piena, 2 olas, 2 ēd. k. cukura, cepšanai eļļai vai sviests.
Gatavošana
Sajauc pienu ar olām un cukuru un iemaisa kartupeļu cieti, lai sanāktu pašķidra mīkla. Pirms katras pankūkas mīkla kārtīgi jāapmaisa.
Uzkarsē pannu un uzlej nedaudz eļļas vai izkausē piciņu sviesta. Ar kausiņu lej mīklu uz pannas un pagroza, lai tā vienmērīgi izlīdzinās pa visu pannu. Mīkla jālej tik daudz, lai pankūkas būtu ļoti plānas. Kad pankūka izcepusies zeltaini brūna, to apgriež otrādi un cep līdz gatavībai.
Izceptās pankūkas var apsmērēt ar sviestu, lai nesalīp, un kārtot vienu uz otras vai likt uz šķīvja jau salocītas.
Pasniedz ar ievārījumu, krējumu. Tās var pildīt vai veidot pankūku tortes.