Valters Klēpis (no kreisās) un Patriks Vīksna vēl pirms pāris gadiem ar frīstailu nodarbojās tikai prieka pēc, bet nu izvirzījuši mērķi piedalīties olimpiskajās spēlēs.
Valters Klēpis (no kreisās) un Patriks Vīksna vēl pirms pāris gadiem ar frīstailu nodarbojās tikai prieka pēc, bet nu izvirzījuši mērķi piedalīties olimpiskajās spēlēs.
Foto no Roberta Klēpja arhīva

Huligāni olimpiskajā saimē – BMX frīstailisti tiecas uz Tokijas spēlēm 0

Vēl līdz pagājušajam gadam šo nodarbi vairāk saistīja ar huligāniem vai dīkdieņiem, bet nu tā iekļauta olimpisko sporta veidu saimē – statusa maiņu piedzīvojusi BMX frīstaila riteņbraukšana. Latvijā ar to nopietni trenējas vairāki desmiti jauniešu un daži cer pacīnīties par ceļazīmi uz 2020. gada Tokijas olimpiskajām spēlēm.

Reklāma
Reklāma

Stabils braucējs

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Latvijā BMX riteņbraukšana, pateicoties Māra Štromberga diviem olimpiskā čempiona tituliem un arī citu sportistu rezultātiem, ir labi pazīstama. Frīstails un olimpisko spēļu programmā iekļautā “Park” disciplīna gan ir pilnīgi atšķirīgs sporta veids – sportistiem uz dažādas sarežģītības rampām jādemonstrē triki. Vienojošs elements ir tikai velosipēds, bet arī ar savām niansēm.

Oktobrī Patriks Vīksna kļūs par pirmo Latvijas BMX frīstaila vēstnesi pasaulē – 17 gadus vecais liepājnieks piedalīsies Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Buenosairesā, Argentīnā. “Divreiz nedēļā ir braukšanas treniņi, vēl papildus ar draugiem pabraukāju, tāpat ir divi fiziskie treniņi un baseins. Vēlos parādīt labāko sniegumu,” Patriks norāda, ka gatavojas nopietni, bet par konkrētu vietu izcīnīšanu nedomā.

CITI ŠOBRĪD LASA

BMX frīstaila iekļaušana lielo olimpisko spēļu programmā daudziem jauniešiem pavērs jaunus apvāršņus. Arī Patrikam: “Agrāk nešķita, ka frīstails varētu būt olimpiskais sporta veids.

Sākumā tas bija hobijs, bet pēdējos divus gadus jau trenējos nopietni un prātā ir doma par kvalificēšanos Tokijai.”

BMX frīstailā viņš nokļuva desmit gadu vecumā, jo brālim bija ritenis, tāpēc nolēmis pamēģināt. Pirms tam īsu brīdi patrenējās basketbolā, taču neesot iepaticies. Liepājas valsts 1. ģimnāzijas 11. klases skolnieks atzīst, ka labāk pie sirds iet individuālie sporta veidi.

“Bieži braucam uz sacensībām, Patriks zina, kas jādara. Gaidu stabilu braucienu bez traumām un kļūdām, pārējais ir otršķirīgs. Ar dažiem konkurentiem esam startējuši kopā, bet grūti pateikt, kas tagad notiek, jo sports attīstās straujiem soļiem,” spriež Vīksnas treneris Roberts Klēpis. “Patriks ir mierīgs, prātīgs, nekad nav bijušas problēmas. Uz mačiem vienmēr savācas, atrod īsto sajūtu un izdara to, uz ko ir spējīgs. Stabils braucējs.”

Centrs Liepājā

Buenosairesā startēs tikai astoņi BMX frīstailisti, un kvalificēšanās jau vien liecina par noteiktu meistarības līmeni. Latvijai ceļazīmi Vīksna kopā ar treniņu partneri un trenera brāli Valteru Klēpi nodrošināja pērn sacensībās Ķīnā. Šogad rezultāti labāki bija Vīksnam, līdz ar to viņš ieguva tiesības doties uz Argentīnas galvaspilsētu.

“Brālis treniņprocesā gada sākumā pieļāva kļūdu, kuras dēļ guva cirkšņu traumu un nespēja parādīt labāko sniegumu. Tagad ir atkopies un gatavojas lielajām olimpiskajām spēlēm,” skaidro Roberts Klēpis, kurš arī pats savulaik startēja sacensībās. “Kad sāku trenēties, nebija tik daudz iespēju, vairāk pieķēros organizatoriskajai pusei. Sacensību karjeru noslēdzu un ikdienā esmu treneris, bet ritenis vienmēr ir blakus.”

Reklāma
Reklāma

Pateicoties Klēpju ģimenes iniciatīvai, Liepāja kļuvusi par BMX frīstaila centru Latvijā, viņu biedrība “Rave Team” izveidojusi skeitparku iekštelpās, treniņi aktīvi notiek kopš 2013. gada. Apmēram 30 sportisti trenējas ar mērķi uzlabot rezultātu.

“Sacensības notiek regulāri, šogad pirmo reizi bija Latvijas kauss, ko apstiprināja Latvijas Riteņbraukšanas federācija, būs arī Latvijas čempionāta noslēdzošais posms. Viss attīstās un iet uz priekšu,” norāda Roberts Klēpis. “Latvijas izlase oficiāli pagaidām nav izveidota. Mēs vēl augam. Tikai pagājušā gada nogalē frīstailu iekļāva olimpiskajā kustībā, un

tas ir pasaulei jaunums, kur nu vēl Latvijai. Nupat vēl to uzskatīja par huligānismu, bet šobrīd – sports.

“Rave Team” sportisti brauc uz visiem Pasaules kausa posmiem, kur vien var tikt, nodrošinām iespēju sevi attīstīt. Citur nekas tāds nenotiek, tā ka mēs varam sevi dēvēt par neformālo izlasi. Uz mūsu ķiverēm ir uzraksts “Latvija”, ar prieku stāstām citiem, no kurienes nākam.” Arī Rīgā sākusies kustība līdz ar “Baltic BMX school” dibināšanu.

Sapnis par dalību Tokijas olimpiskajās spēlēs ir vairākiem frīstailistiem – 20 gadu slieksni pārsniegušajam Tomasam Grīnbergam, kā arī jaunākajiem Ernestam Zēboldam, Vīksnam un Valteram Klēpim. Kvalifikācija sāksies novembrī Pasaules kausa posmā Ķīnā. “Tokijā startēs tikai deviņi sportisti, viena vieta jau garantēta ASV pārstāvim,” Roberts Klēpis norāda, ka atlase būs sarežģīta, jo lielajos mačos parasti piedalās vairāk nekā simts braucēju. “Īsti vēl nav skaidrs, kāda būs kvalifikācijas sistēma. Jaunatnes olimpiskajās spēlēs bija pa reģioniem sadalīts, Eiropai pienācās trīs vietas. Skaidri zināms, ka tiek ņemti vērā visi Pasaules kausa posmi. Pagājušajā gadā Ernests pirmo reizi ielauzās 25 labāko vidū, domāju, ka ir perspektīva pacelties vēl augstāk. Jāņem vērā, ka priekšā ir pieci amerikāņi, četri austrālieši, līdz ar to iespēja ir.”

Atspēriena punkts jaunajiem

Artis Ozols, Latvijas BMX izlases menedžeris: “Ņemot vērā mazo kvotu skaitu, kvalificēties pirmajām olimpiskajām spēlēm būs ļoti sarežģīti. Nekas gan nav neiespējams, pirms gada arī šķita, ka diez vai izdosies aizbraukt uz Jaunatnes olimpiskajām spēlēm, taču – Vīksna tur startēs. Tas jau ir liels panākums, un ceru, ka jaunajiem būs kā atspēriena punkts, lai pievērstos frīstailam nopietnāk. Skaidrs, ka augstākā līmeņa sasniegšanai nepieciešama profesionāla pieeja un finanses, bet ar to piesaisti pašlaik ir ļoti sarežģīti, tādēļ šobrīd par Latvijas frīstaila izlases izveidošanu ir grūti runāt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.