“Huawei” nākotne Eiropā neskaidra 0
“Huawei” ar ASV tiesāsies, taču līdz tam jau būs iztecējis 90 dienu termiņš, kas vēl ļauj ASV kompānijām ar “Huawei” sadarboties.
2018. gada sākumā ASV kompānijai “AT&T” tika liegta iespēja valstī izplatīt “Huawei” viedtālruņus, vēlāk vasarā Austrālija liedza kompānijai valstī attīstīt 5G tīklu, rudenī līdzīgi rīkojās arī Jaunzēlande. Tas faktiski aizsāka ASV un Ķīnas tirdzniecības karu, tomēr nekas neliecināja, ka pēc apmēram pusgada no ASV varētu sekot paziņojums par aizliegumu ASV kompānijām jebkādā veidā sadarboties ar “Huawei”.
Šāds lēmums izraisīja ķēdes reakciju – no sadarbības ar “Huawei” nācās atteikties arī ASV tehnoloģiju gigantam “Google”, kura izstrādātā “Android” operētājsistēma ir pamatā “Huawei” viedtālruņiem. Tas radīja zināmu šoku “Huawei” un “Honor” (kompānijas apakšzīmols) viedtālruņu lietotājiem.
No esošajiem tālruņiem nav jāatsakās
Neņemot vērā to, ka pāris nedēļas pēc ASV paziņojuma Savienoto Valstu amatpersonas par 90 dienām atlika aizliegumu piegādāt ASV tehnoloģijas “Huawei”, tāpat uzreiz pēc ASV lēmuma kļuva skaidrs, ka esošajiem “Huawei” ierīču klientiem īsti nav jāuztraucas – “Android” operētājsistēma darboties nepārtrauks, arī pārējie “Google” māteskompānijai “Alphabet” piederošie rīki, piemēram, “Youtube”, “Google Play” un “Gmail”, turpinās funkcionēt.
Uzreiz pēc ASV paziņojuma “Huawei” Baltijas reģiona komunikācijas pārstāvis Mindaugs Plukis sacīja, ka “Huawei” ir sniedzis ievērojamu ieguldījumu “Android” attīstībā un izaugsmē visā pasaulē.
“Kā viens no “Android” galvenajiem globālajiem partneriem mēs esam cieši sadarbojušies ar “Android” atvērto platformu, lai izstrādātu tādu ekosistēmu, kas sniegtu labumu gan lietotājiem, gan pašai nozarei. “Huawei” turpinās sniegt drošības atjauninājumus un pēcpārdošanas pakalpojumus visiem esošajiem “Huawei” un “Honor” viedtālruņu un planšetdatoru produktiem, kas jau tikuši pārdoti vai atrodas noliktavās visā pasaulē. Mēs turpināsim veidot drošu un ilgtspējīgu programmatūras ekosistēmu, lai lietotājiem visā pasaulē nodrošinātu tikai pašu labāko pieredzi.”
Tāpat Plukis “LA” norādīja, ka ASV lēmums nav nevienas puses interesēs, jo tas nodarīšot būtisku kaitējumu ASV ekonomikai un tiem ASV uzņēmumiem, ar kuriem “Huawei” sadarbojas.
“Huawei” pret ASV jau vērsies arī tiesā, cerot atcelt vismaz daļu no iemesliem, kuri izmantoti sankciju pamatā. Interesanti, ka “Huawei” grasās ASV uzvarēt tiesā viņu pašu mājās – Teksasas štatā. Kompānija norāda, ka ASV lēmums ir antikonstitucionāls un ASV Kongress nav spējis nodrošināt pierādījumus visiem pārmetumiem. Neesot nedz dūmu, nedz uguns – esot tikai spekulācijas, uzsvēris kompānijas izpilddirektors juridiskajos jautājumos Suns Liupins.
Ar paziņojumiem nāca klajā arī “Google” un “Android” komandas. “Mēs izpildām pasūtījumu un pārskatām sekas. Mūsu pakalpojumi “Google Play” un drošības uzraudzība no “Google Play Protect” turpinās darboties esošajās “Huawei” ierīcēs.”
Līdzīgs ir arī “Android” paziņojums. “Attiecībā uz “Huawei” lietotāju jautājumiem par mūsu veiktajām darbībām, kas saistītas ar ASV valdības nesenajiem paziņojumiem, mēs garantējam, ka ievērojam visas ASV valdības noteiktās prasības. “Google Play” un drošības uzraudzība no “Google Play Protect” turpinās darboties uz esošajām “Huawei” ierīcēm.”
Visi paziņojumi liek noprast, ka lietošanā esošajiem tālruņiem nevajadzētu būt problēmām arī ar t. s. “drošības ielāpiem” jeb atjauninājumiem, par kuru pārtraukšanu baumoja īsi pēc “Google” paziņojuma par sankciju pildīšanu.
Izstrādā paši savu operētājsistēmu
Šos viedtālruņus Latvijā un Eiropā varam arī neieraudzīt. “Huawei” gan ir rezerves variants, un tas varētu būt gatavs 2020. gadā – pašiem sava operētājsistēma, kuru lēnām kompānija attīsta jau kopš 2012. gada. Acīmredzot tagad nāksies procesu krietni paātrināt. Kompānijas izpilddirektors Ričards Ju intervijā ASV medijam “CNBC” pastāstījis, ka “Huawei” operētājsistēmu Ķīnas klienti varētu saņemt jau šā gada rudenī, pārējai pasaulei pie tā tiekot 2020. gada pavasarī vai vasarā.
Tomēr operētājsistēmas izstrāde ir tikai viena no problēmām. Iespējams, krietni lielākas galvassāpes uzņēmumam sagādās operētājsistēmas “apģērbšana” ar lietotnēm, kuru neesamība krietni iedragās jebkādas cerības piesaistīt klientus. Kāda cena par to jāmaksā, jau redzējām “Windows Phone” gadījumā – lietotņu izstrādātājiem par “Windows” operētājsistēmu tālruņos bija maza interese, attiecīgi mazs bija arī lietotņu piedāvājums un tālruņu noiets. Beigās “Microsoft” nācās pilnībā atteikties no “Windows Phone” tālruņu ražošanas. Kā šo problēmu “Huawei” grasās risināt, pagaidām nav zināms.
Latvijā “Huawei” pērk gandrīz katrs trešais
Savukārt “Honor” tirgus daļa sastāda apmēram 5%. Abi zīmoli rādīja tendenci savas pozīcijas uzlabot, līdz ar to būs jādomā, kā veikalu plauktus aizpildīt ar alternatīvām, ja tiešām “Huawei” jaunumi Eiropā nebūs pieejami. Operatora pārstāvis Oskars Fīrmanis sacīja, ka pirmie rindā uz tirgus aizpildīšanu varētu būt, piemēram, “Xiaomi” tālruņi, kā arī zināmu renesansi piedzīvojot “Nokia” telefoni.
Arī “LMT” pārstāvis Valdis Jalinskis sacīja, ka Latvijā “Huawei” tirgus daļa varētu būt apmēram 30%. Interesanti, ka “LMT” pārdod arī “Huawei” ražotus interneta modemus un rūterus. Jalinskis sacīja, ka šīm ierīcēm ir “LMT” saskaņota programmatūra, kas nav “Google”/”Android”, līdz ar to uzņēmums nesaskata iespēju, ka nākotnē varētu rasties kādas problēmas ar šo iekārtu lietošanu.
Tomēr sankcijas varētu ietekmēt jaunu “Huawei” rūteru modeļu ražošanu, ja gadījumā tajos tiks izmantotas ASV ražotas detaļas. “Par to, vai nākotnē būs pieejami jauni “Huawei” rūteru modeļi, šobrīd ir grūti spriest, ņemot vērā visas situācijas nenoteiktību.” Arī “Bite” nav izņēmums – līdz ar “Samsung” un “iPhone” tālruņiem populāri ir arī “Huawei” viedtelefoni.