Hosams Abu Meri atklāj interesantu faktu, kā piparmētras uzlabo veselību 1
Piparmētru tēja latvietim nav sveša, zināms, ka tā nomierina, tomēr ne tikai labsajūtai šis augs der. Tā labās īpašības palīdz arī mūsu vēderiem, TV24 raidījumā “La Dolce Vita. Ar Roberto” atklāj gastroenterologs, Ministru prezidenta padomnieks sabiedrības integrācijas jautājumos un Libānas goda konsuls Latvijā Hosams Abu Meri.
“Piparmētras dod īpašu garšu un lieliski palīdz kuņģa zarnu trakta darbībai, jo samazina spazmu veidošanos, vēdera pūšanos. Piparmētru tēja, piemēram, atslābina visu muskulatūru un cilvēks jūtas daudz labāk!” viņš papildina.
Piparmētru lapu uzlējumu lieto pie ēstgribas veicināšanai, pret nelabu dūšu, caureju, gāzu uzkrāšanos, klepu, kā žultsdzinēju, urīndzenošu un nomierinošu līdzekli (vieglākā koncentrācijā) un tonizētāju (ja tēja stiprāka).
Piparmētra ir daudzu zāļu sastāvdaļa, no kurām plašāk zināmās ir validols un valokardīns. Piparmētru nereti izmanto tēju maisījumos – gan auga īpašību dēļ, gan garšas uzlabošanai. Piparmētru eļļu lieto arī kosmētikā, bet svaigās lapiņas noder kā ēdams deserta rotājums.
Piparmētra darbojas kā lielisks gaisa atsvaidzinātājs, tāpēc svaiga auga buntītes vai spilventiņus ar kaltētu mētru var turēt tualetes telpās. Mētru var audzēt podiņā virtuvē uz palodzes – tad vienmēr pa rokai būs gan svaigs garšaugs, gan košļene bez nevienas e-vielas: pakošļājot lapiņu, elpa būs svaiga un arī mutes veselībai šāda procedūra būs noderīga un tīkama.
Karstā laikā var pagatavot piparmētras ledus tēju: dažas lapiņas aplej ar vārošu ūdeni un atdzesē, pievieno laima vai citrona šķēlītes un ledu – gatavs! Ja vēlas vēl kādu pikantāku noti, dzēriena garšu var bagātināt, pievienojot dažus gabaliņus ingvera. Labi sader arī piparmētras un zemeņu garša – var pamēģināt pagatavot arī zemeņūdeni ar piparmētru lapām: glāzē iemet pāris sagrieztas zemenes, saspaidītu svaigu piparmētras lapu un pārlej ar vēsu ūdeni. Spirdzinošs dzeramais gatavs.