Hortenziju koks – tik liels kā ceriņkrūms! Kā kopt, lai skaisti uzziedētu? 1
“Pie senām vasarnīcām esmu redzējusi tik lielas hortenzijas kā ceriņkrūmus. Kā tās kopt, lai skaisti ziedētu? Vai no visām hortenzijām var izaugt tādas?” ILVIJA JŪRMALĀ
Pamatīga auguma krūmi vai pat koki visbiežāk tiek audzēti no tā sauktajām skarainajām hortenzijām (Hydrangea paniculata). Vispopulārākās ir kokveida hortenzijas, kas aug tikai kā vidēji augsti krūmi, nevis koki, turklāt, lai skaisti ziedētu, katru pavasari zemu jāapgriež.
Piemērotākās šķirnes
Skarainajām hortenzijām ir daudz šķirņu. Labos dzīves apstākļos tās var pat pārsniegt augu katalogos norādīto 2 m augstumu. Lielas ir šādu šķirņu hortenzijas: ‘Grandiflora’ (sena, populāra šķirne, bet smagie ziedi mēdz nolīkt), ‘Kyushu’, ‘Pee Wee’, ‘Tardiva’, ‘Limelight’. Izcili skaistas ir ‘Phantom’, ‘Pinky Winky’ ar noturīgām ziedu vālēm, ziedot krāsojas sārtas.
Skaistā ziedēšana ilgst līdz vēlam rudenim. Dažas šķirnes pat maina krāsu no baltas uz rozā līdz tumšsarkanai. Dekoratīvas izskatās arī ziedkopas sniegā.
Lielā auguma skaistules labi izskatās, stādītas gan mauriņā pa vienai, gan dzīvžogā. Izcilākie krūmi izaug daļēji ēnainā vietā. Patīk arī saule, taču tad dzinumu pieaugumi veidojas īsāki. Hortenzijām vajadzīga minimāla kopšana, tām gandrīz nav slimību vai kaitēkļu. Negaršo pat gliemjiem.
Nepieciešams mitrums
Galvenais darbs ir laistīt hortenzijas. Zem kuplajiem lapu vainagiem pat lietus laikā var būt pavisam sauss, bet lielajai lapu un ziedu masai vajag mitrumu. Turklāt jāapskata, vai hortenzijām nav kailas saknes, jo seklā un smalkā sakņu sistēma sevišķi cieš no mitruma trūkuma. Ja tā noticis, jāuzber piemērota augsne (vislabāk no meža nesta) vai jāuzber mizu mulča.
Mēslo bagātīgi
Hortenzijām galvenā barošanas reize ir pavasarī, kad augsnē iestrādā šiem augiem paredzētu ilgstošas iedarbības mēslojumu. Vasarā hortenzijām var dot papildmēslojumu ik pēc pāris nedēļām. Sākoties ziedēšanai, augus der aplaistīt ar ūdenī šķīstošu mēslojumu. Tad mēslošanu pārtrauc, lai augs pagūst nobriest ziemai. Ja augi stādīti podos, mēslo līdz rudenim.
Apgriež pamatīgi
Lai skarainajai hortenzijai būtu lieli, skaisti ziedi, augu apgriež agri pavasarī, pirms sarosījušies pumpuri. Apmēram par trešdaļu saīsina pagājušā gada dzinumus. Tādējādi krūms katru gadu kļūs arvien lielāks, augstāks. Ja vēlas mazliet atsēdināt vai panākt spēcīgāku jauno dzinumu veidošanos, var apgriezt vairāk. Jaunie dzinumi no snaudošajiem pumpuriem izšausies vareni, bet apgriešanas gadā var neuzziedēt. Ja atstāj tikai vienu dzinumu, pamazām veidojot, var izaudzēt hortenziju koku. Tam gan vajadzēs stabilu balstu.
Skarainā hortenzija ziedēs arī tad, ja netiks apgriezta, taču ziedi būs mazāki un plauks agrāk. Var darīt pat tā – priekšpusē daļu dzinumu atstāt neapgrieztus. Tie sāks ziedēt pirmie, pēc kādas nedēļas tiem pievienosies lielie, kas izveidojušies uz apgrieztajiem dzinumiem.