Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto; SCANPIX/REUTERS/LETA

Hormuza jūrasšauruma mīkla 0

Hormuza jūrasšaurumā pagājušās nedēļas beigās pazudis tankkuģis, kurš, pēc neoficiālām ziņām, šobrīd atrodas Irānas ūdeņos, taču neraida nekādu informāciju ne par savu uzturēšanās vietu, ne arī to, kas noticis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Saspīlējums Persijas līča reģionā aug, kopš maijā un jūnijā notikuši kopumā seši uzbrukumi tankkuģiem, izmantojot, kā uzskata, mīnas. Turklāt notikuši arī citi incidenti. ASV vaino Irānu, kas apzināti cenšoties traucēt Rietumiem svarīgo naftas transportu Omānas un Persijas līčos. Tā savu saistību noliedz.

Neskaidrais gadījums ar Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) bāzēto tankkuģi “Riah” nu radījis vēl lielāku spriedzi.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Riah” kuģo ar Panamas karogu un parasti pārvadā naftu Persijas līča ūdeņos no Dubaijas AAE piekrastē. Šajā gadījumā tas bija ceļā uz Šārdžu. Svētdien, iebraucot Hormuza jūrasšaurumā, “Riah” negaidīti mainīja kursu uz Irānas ūdeņiem, bet tūdaļ pēc tam tika izslēgta sistēma, kas automātiski pārraida kuģa atrašanās vietas koordinātas – tā sauktais transponders. Līdz vakardienai sistēma nebija atsākusi raidīt. Kuģa komanda nekad iepriekš tā netika rīkojusies. Pirmā, atsaucoties uz anonīmiem avotiem ASV izlūkdienestos, par dīvaino gadījumu ziņoja telekompānija CNN. ASV dienestiem “ir aizdomas”, ka kuģi sagrābušas Irānas Islāma revolucionārās gvardes korpusa vienības, kas to piespiedušas doties uz Irānas ūdeņiem pie Kešmas salas.

Pusoficiālā Irānas ziņu aģentūra ISNA min valsts Ārlietu ministrijas pārstāvja Abasa Musavi it kā otrdienas vakarā sacīto, ka “Riah” radušās tehniskas problēmas, tas saucis pēc palīdzības un Irānas militārie kuģi to ievilkuši valsts teritoriālajos ūdeņos remontdarbu veikšanai.

Tas tur atradīšoties līdz kļūmes novēršanai. Musavi vārdi gan neizskaidro, kādēļ kuģim atslēgts transponders, turklāt AAE krasta dienesti ziņo, ka tankkuģis nekādus lūgumus pēc palīdzības nav raidījis. Arī nekādu oficiālu paziņojumu no Teherānas līdz vakardienai nebija, tāpat no komentāriem vairās AAE varasiestādes. Tās pat noliedz jebkādu saistību ar kuģi, kaut starptautiskās datubāzes norāda, ka tankkuģi izmanto Dubaijā reģistrēta firma.

Komentārus tāpat nesniedz turpat netālu Bahrei­nā bāzētās ASV 5. karaflotes štābs.

Irāna ir draudējusi ar “atbildi” pēc tam, kad britu jūras kājnieki pie Gibraltāra 4. jūlijā pārņēma kontroli pār supertankkuģi “Grace-1”, kurš, ignorējot starptautiskās sankcijas, veda Irānas naftu uz Sīriju. Pagājušajā nedēļā Irānas Islāma revolucionārās gvardes kuteri Persijas līcī mēģināja uzbrukt 160 000 tonnu lielajam britu tankkuģim “British Heritage”, taču atkāpās, kad iejaucās britu fregate “Montrose”. Briti pēc šiem incidentiem nolēmuši pastiprināt savu karakuģu klātbūtni reģionā. Aģentūra “Bloomberg” gan spriež, ka “Riah” būtu diezgan savāds mērķis Irānas atriebībai – tas ir samērā mazs, tikai 2000 tonnu ūdensizspaida liels, ap 30 gadu vecs tankkuģis. Tikmēr avots Pentagonā aģentūrai AP norādījis, ka, jo ilgāk nebūs kontaktu ar “Riah” komandu, jo draudīgāks šis incidents izskatīsies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.