Holandiešu narcises otrajā gadā nezied. Kas par vainu? 0
Iegādājos holandiešu vasaras narcises. Pirmajā gadā tās ziedēja, uz katra kātiņa veidojot 7–8 ziedus, tie izskatījās kā rozītes. Kā tās audzēt? Sākumā tās atstāju augsnē pa ziemu, bet nākamajā gadā narcises neuzdīga. Pērn rudenī sīpolus izraku un tad pavasarī tos iestādīju, taču puķes šogad neziedēja, tikai izdzina lapiņas. KĀRLIS VECUMNIEKU NOVADĀ
Piesedz ar mulču
Tās ir tacetu narcises, kas mūsu klimatiskajiem apstākļiem īsti nav piemērotas, tādējādi arī audzējamas viengadīgā kultūrā. Savvaļā šīs sīpolpuķes aug siltākos reģionos – plašā areālā ap Vidusjūru līdz pat Irānai. Puķkopis Jānis Rukšāns bilst: “Par vasaras narcisēm tās dēvē tāpēc, ka šīs sīpolpuķes iespējams uzziedināt jebkurā gadalaikā, kaut arī tacetu narcišu šķirnes, piemēram, ‘Avalanche’, ‘Grand Soleil d’Or’, ‘Erlicheer’, parasti zied no janvāra līdz aprīlim. Realizācijai pavasarī holandiešu tirgotāji pa ziemu tacetu narcises glabā speciālā temperatūras režīmā (aukstumā), lai novirzītu ziedēšanu uz vasaru.”
Tacetu narcisēm ir 3–20 sīki, smaržīgi ziedi stingrā, druknā, līdz 40 cm garā kātā. Lielbritānijā, Nīderlandē un citās valstīs šīs narcises izmanto uzziedināšanai podos ziemā, kā arī griezto ziedu ieguvei.
Pie mums šīs siltummīlošās narcises nav bieži sastopamas, jo augiem ir vāja ziemcietība – bargās kailsala ziemās neglābj pat mulčas piesegums, tie aiziet bojā. Pēdējos gados gan ziemas bijušas maigas, siltas, tāpēc tacetu narcises nav nosalušas (jutīgākās šķirnes mēģina izdzīvot, dzenot lapiņas, bet vairs nezied). Vienas no salizturīgākajām, ko var mēģināt audzēt Latvijas apstākļos, ir šķirnes ‘Avalanche’ (ar baltu apziedni un dzeltenu vainadziņu, zied bagātīgi, veidojot līdz 10 ziediem ziedkātā) un ‘Highfield Beauty’ (veido 2–4 ļoti lielus ziedus ļoti stingrā, garā kātā). Šīs tacetu narcises ziemā obligāti jāpiesedz. Labākais segmateriāls ir viegli mikla pakaišu kūdra (sausa kūdra vai koku lapas ir vieglas, tās var aizpūst vējš), ar to stādījumus nosedz 10 cm biezā kārtā. Kailsalā (-30 °C), neraugoties uz piesegumu, arī šīs šķirnes cieš. Tomēr nevajag steigties izsalušo stādījumu likvidēt, jo nereti salā cieš tikai sīpolu pamatne un saknes. Šādi sīpoli lapas neveido, taču, ja sīpolus atstāj zemē, nākamajā gadā narcises dzen sīkus, zaļus asnus. Respektīvi – pie sīpola zvīņu veselajām daļām veidojas sīki vairsīpoliņi, kas 2–4 gados atkal izaug līdz ziedēšanas izmēriem.
Var audzēt podos
Tacetu narcises var mēģināt audzēt podos. Iegādātos sīpolus stāda mitrā, trūdvielām bagātā substrātā, kam pievienots perlīts vai rupja grants. Izvieto tā, lai zem sīpola paliktu ap 15 cm brīva vieta, tā ļaujot augam kārtīgi apsakņoties. Novieto gaišā, siltā vietā. Laista nepārlejot, bet arī neiekaltējot. Piebarot sāk, tiklīdz parādās lapas, un turpina reizi divās nedēļās (līdz noziedēšanai), izmantojot puķu mēslojumu Vito vai kādu citu pilnmēslojumu, kas paredzēts sīpolpuķēm (neder mēslojums ar paaugstinātu slāpekļa saturu). Pēc noziedēšanas līdz lapu pilnīgai nokalšanai narcises tur saulainā vietā dārzā, podiņus pierokot un regulāri laistot. Miera periodā substrātu nemitrina.