Hodorkovskis: Rietumiem vajadzētu pārskatīt sankcijas pret Krieviju 16
Rietumiem vajadzētu pārskatīt sankcijas pret Krieviju, jo tās veicina Krievijas iedzīvotāju atbalstu Kremlim, piektdien Viļņā paziņoja bijušais naftas magnāts Mihails Hodorkovskis.
“Sankcijas ir spēlējušas savu pozitīvo lomu. Tajā pašā laikā to ilgtermiņa efekts ir apšaubāms,” preses konferencē norādīja Hodorkovskis.
Viņš uzsvēra, ka sankcijas politiskā ziņā ir nākušas par labu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, lai arī viņa ekonomisko darbību brīvība ir mazinājusies.
“Sankcijas ir veicinājušas elites un Krievijas sabiedrības konsolidāciju ap režīmu. Tādējādi, sašaurinot režīma ekonomiskās iespējas, tā politiskās iespējas ir palielinājušās,” sacīja Hodorkovskis.
Viņš aicināja Rietumvalstis meklēt “efektīvākus” ilgtermiņa līdzekļus, kas būtu mērķēti pret režīmu, bet ne pret visu Krievijas ekonomiku.
“Ir jānodala pasākumi, kas ir vērsti pret Putina režīmu no pasākumiem, kas ir vērsti pret Krieviju un Krievijas ekonomiku kopumā,” teica Hodorkovskis.
“Es uzskatu, ka otrās ar laiku vajadzētu atcelt, aizstājot tās ar mērķētākām sankcijām pret lojālajiem putinistiem,” viņš piebilda.
Hodorkovskim vairākas reizes tika jautāts, vai viņš atdotu Krimu Ukrainai, ja būtu pie varas Krievijā. Viņš uzsvēra, ka lēmums jebkurā gadījumā būtu sarežģīts.
“Krimā obligāti būs jārīko godīgs referendums. Es baidos, ka ņemot vērā šodienas situāciju, šis godīgais referendums situāciju uzreiz nemainīs. Tas nozīmē, ka būs nepieciešams ilgstošs darbs šīs situācijas normalizēšanai(…) Kāds lēmums tiks pieņemts, to es šobrīd skaidri nevaru pateikt. Tas būs sarežģīti un būs nepieciešams kompromiss,” piebilda Hodorkovskis.
ES ārlietu ministri pirmdien apspriedīs sankcijas un attiecības ar Krieviju pirmdien Briselē.
Saskaroties ar ekonomiskajām grūtībām, dažas Rietumeiropas un Dienvideiropas valstis ir paudušas vēlmi atvieglot esošās sankcijas, cerot, ka Krievija arī atcels noteiktos ierobežojumus.
Daži Eiropas politiķi uzskata, ka kopīga cīņa pret islāmistiem palīdzēs uzlabot attiecības Krieviju. Citas valstis, īpaši Polija un Baltijas valstis, uzsver, ka sankciju atvieglošana tikai veicinās Maskavas agresīvo politiku.
Par Krimas aneksiju un atbalstu separātistiem Austrumukrainā pret Krieviju noteiktās sankcijas ir jāpārskata martā un jūlijā.