Atsevišķa palāta, bet ne izolators 0
Par spīti pieejamajai informācijai un dažādām aktivitātēm sabiedrībā joprojām valda bailes par to, ka HIV inficēts cilvēks ir bīstams un var šo slimību nodot, piemēram, sarokojoties vai ēdot no vieniem un tiem pašiem traukiem. Tā nav. HIV izplatās tikai un vienīgi caur asinīm, lietojot vienu un to pašu šļirci, dzimumkontaktu ceļā caur ķermeņa šķidrumiem, un zīdot bērnu – caur mammas pienu. Turklāt, nokļūstot ārējā vidē, vīruss nespēj nodzīvot ilgi. Rīgas Dzemdību namā HIV pozitīvām pacientēm tiek nodrošināta atsevišķa palāta, kur viņas saņem nepieciešamo aprūpi. “Vienalga, vai tas ir ķeizargrieziens, vai operatīvas dzemdības, tās tomēr ir saistītas ar diezgan lielu bioloģiskā šķidruma izdalīšanos, tāpēc palātā ir atsevišķa higiēnas telpa, kura tiek dezinficēta. Šīs palātas atrodas kopējās nodaļas telpās, jo sadzīviski inficēties ar HIV nav iespējams. Savulaik gan šīs grūtnieces ievietoja atsevišķos izolatoros. Tas ir pilnīgi nepamatoti,” norāda Dzemdību nama vadītāja.
Viņa atminas, ka savulaik, kad Latvijā sāka atklāt pirmos inficēšanās gadījumus ar HIV, šī infekcija radīja lielas bailes sabiedrībā. Nebija ne datu, ne zināšanu par to, un lielākoties mediķi arī dzemdību palīdzībā strādājas bez cimdiem. Tāpat nezināšanu dēļ sievietes mēdza nosliekties par labu abortam, jo neviens nevarēja pateikt, vai bērns piedzims vesels, vai tomēr viņam būs šī infekcija, kādas citas anomālijas tās dēļ. Šo baiļu un nezināšanas dēļ HIV pozitīvas pacientes tika aprūpētas infekciju izolatoros vai tā sauktajos Melcera boksos, kuros varēja iekļūt caur dubultām durvīm, apmainot apģērbu, apavus. Šajos boksos ievietoja arī pacientus ar sifilisu un citām infekcijas slimībām. Laikam ejot, iegūtās zināšanas apliecināja – galvenais ir personīgās higiēnas ievērošana, savukārt bērnam tūlīt pēc piedzimšanas četras nedēļas tiek dots speciāls sīrups. “Varu teikt, ka Dzemdību nama personāla vidū vairs nav tās stigmas saistībā ar HIV. Visi ir apmācīti un zinoši, tāpēc ne HIV pozitīvām sievietēm, ne citām dzemdētājām nevajadzētu justies atstumtās vai apdraudētām,” saka Ilze Kreicberga un piebilst, ka pirmais bērns, kuram analīzes uzrādījušas HIV pozitīvu rezultātu, Latvijā reģistrēts 1999.gadā. Kopš tā laika kopumā šī infekcija atklāta 70 bērniem. Vislielākais HIV pozitīvo bērnu skaits atklāts 2013.gdā – 10, bet šogad šis vīruss konstatēts četriem bērniem.
Lai mazinātu aizspriedumus par cilvēkiem, kuru dzīvē ir HIV un aicinātu uz mirkli apstāties, foto mākslas darbu izstāde
“SIEVIETE.BĒRNS.HIV.” turpina savu ceļu un no 28.novembra līdz 9.decembrim tā būs apskatāma Rīgas domē.
Izstādē ir skatāmi – lasāmi 15 pacientu stāsti un foto mākslas darbi par katru no tiem. Katrs stāsts šajā izstādē ir īpašs. Skaudrs. Bet reizē arī cerību pilns.
Izstādi bez maksas aicināts apskatīt ikviens interesents.