Foto-Shutterstock

Ārstēšana ar dēlēm: asinsspiedienam, sāpēm, asinsapgādei, svara mazināšanai… 0

Kā palīgs tradicionālajai medicīnai

Konsultē veselības centra “Pļavnieki” hirudoterapeite LARISA BROVKINA.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Šī terapija balstās uz bezmugurkaulnieka asinssūcēja Hirudo medicinalis (medicīniskā dēle) unikālo spēju ar saviem trim žokļiem un  vairākiem simtiem zāģveidīgu hitīna zobiņu pārkost cilvēka ādu, tajā pašā brīdī no saviem siekalu dziedzeriem brūcē ievadot ļoti iedarbīgu
bioloģiski aktīvu vielu hirudīnu, kas novērš asins sarecēšanu, fermentus, kas ietekmē imunitāti un patogēno mikrofloru (tiem piemīt pretiekaisuma, bakteriostatiska un imūnstimulējoša iedarbība), palielina asinsvadu sieniņu caurlaidību (tiem piemīt antiaterosklerotiska un pretišēmiska iedarbība, tādēļ dēles var izmantot sirds–asinsvadu saslimšanu ārstēšanai), ietekmē asins un limfas plūsmu (tiem piemīt hipotensīva un limfu dzenoša iedarbība, tādēļ dēles var izmantot, lai veicinātu šķidrumu plūsmu organismā).

Protams, daba visu bioloģiski aktīvo vielu buķeti dēlei devusi, lai tā iespējami ātrāk, vairāk un drošāk spētu uzņemt asinis, taču cilvēkiem tās noder dziednieciskiem nolūkiem. Piemēram, vēl pirms gadiem četrdesmit tā laika Rīgas 1. slimnīcā pēc operācijām pacientiem trombu novēršanai dēles lika turpat palātā. Dēles arī varēja nopirkt aptiekās. Mūsdienu tradicionālā medicīna to izmantošanu neatzīst, jo ārstiem pieejami medikamenti, kas ir efektīvāki un ar kontrolējamu iedarbību, mazinvazīvas metodes, piemēram, lāzera procedūras, skleroterapija un citas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā hirudoterapija nav oficiāli reģistrēta, taču kā netradicionālās medicīnas metode tā pieejama ambulatorajos medicīnas centros, kur strādā sertificēti hirudoterapeiti – speciālisti ar augstāko medicīnisko izglītību. Pacientiem medicīnisko dēļu procedūras ir ambulators
maksas pakalpojums, kura cena atkarīga no pielikto dēļu skaita.

Hirudoterapeitam svarīgi zināt pacienta asinsanalīžu rezultātus un ar ko viņš slimo, tādēļ ārstēšana ar dēlēm nenotiek atrauti no tradicionālās medicīnas, kas ietver arī ieteikumus sabalansētai diētai un fiziskiem vingrinājumiem.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.