Kāpēc rodas hipoglikēmija? 0

Cukura līmeņa strauju krišanos asinīs var izraisīt gan medikamenti, arī speciālie cukura diabēta ārstēšanai paredzētie, īpaši, ja nepareizi izvēlēta medikamentu deva, gan arī paša cilvēka neapdomīga rīcība, piemēram, nepaēstas brokastis vai pusdienas, alkohola lietošana, neuzņemot ogļhidrātus, pārlieku liela fiziskā slodze, nesamazinot insulīna devu vai nepalielinot ogļhidrātu uzņemšanu.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Jāatzīmē, ka visbiežākais hipoglikēmijas iemesls tomēr ir medikamenti.

Latvijā pieejamo zāļu klāsts cukura diabēta pacientu ārstēšanai ir plašs, taču speciālists ir spiests izvēlēties atbilstošāko no tiem. Vieni no vecākajiem ir metformīna grupas antidiabētiskie medikamenti, kas samazina glikozes veidošanos aknās un uzlabo insulīna izmantošanu muskuļos. Metformīna grupas medikamenti ir pirmā izvēle, turklāt tie ir lēti un ļoti efektīvi, tomēr jau pēc dažiem gadiem ārsts ir spiests papildus piemeklēt vēl kādu medikamentu, jo cilvēkam vairs nepietiek ar metformīna grupas zālēm vien. Tas ir brīdis, kad ārsts nonāk ļoti lielas izvēles priekšā. „Viens variants ir sulfonilurīnvielas grupas medikamenti, kas darbojas uz aizkuņģa dziedzeri, veicinot aktīvāku insulīna sekrēciju. Tas ir labi un reizē bīstami. Ja gados vecāks pacients lieto šīs grupas medikamentus un nepaēd vai aktīvāk pastrādā dārzā, insulīna ir par daudz, glikozes līmenis asinīs strauji krītas un kompensācijai cilvēkam aktivizējas visi stresa mehānismi – rodas sirdsklauves, paaugstinās asinsspiediens… Bet tas var beigties pat ar insultu un miokarda infarktu, sirds ritma traucējumiem,” stāsta endokrinologs Ingvars Rasa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā tagad pieejami vairāki jaunās paaudzes medikamenti tabletēs glikozes līmeņa pazemināšanai, kas veicina insulīna ražošanu aizkuņģa dziedzerī tikai uz ēdienreizi. „Tie ir saudzējoši medikamenti, kuriem nav raksturīgas hipoglikēmijas,” saka endokrinologs. Ir vēl otra medikamentu grupa, kas palīdz daļu glikozes izvadīt no organisma ar urīnu un tā nepaliek asinīs. Ingvars Rasa norāda: „Lai gan jaunās paaudzes medikamenti maksā aptuveni četras reizes dārgāk, Latvijā tie iekļauti 100% kompensējamo medikamentu sarakstā. Tie nerada pacientam iepriekš minētās blaknes, kas ir ļoti nopietnas un bīstamas veselībai.”

Nopietnākos gadījumos hipoglikēmija var ieilgt. Endokrinologs norāda uz vēl kādu niansi – daudzi medikamenti ietekmē arī autovadīšanas spējas, kas ir ļoti būtiski: „Tādos gadījumos apdraudēti ir arī citi ceļu satiksmes dalībnieki, bet šo problēmu varētu novērst, izrakstot pacientiem tā sauktos labos medikamentus, kuru lietošana nav saistīta ar hipoglikēmiju attīstību.”

Jebkurā gadījumā jāizvairās no smagām hipoglikēmijām vienlaicīgi ar bezsamaņas iestāšanos. Gados vecākiem cilvēkiem būtu īpaši rūpīgi jāizvērtē katras hipoglikēmijas cēloņi, lai samazinātu to iespējamību, jo hipoglikēmija var veicināt miokarda in­farktu, sirds ritma traucējumus, insul­ta risku, pasliktināt spriešanas spējas, izraisīt kritienus un traumas. Tomēr jāatceras – ārstiem tagad pieejami jaunās paaudzes medikamenti, tāpēc nekavējies un piesaki vizīti pie sava daktera.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.