Hipoglikēmija – dzīvību izglābt var pat konfekte 0

Hipoglikēmija ir vārds, kas liek nepatikā noskurināties daudziem cukura diabēta pacientiem. Kāpēc? Jo hipoglikēmija jeb cukura līmeņa strauja pazemināšanās asinīs var beigties pat ar cilvēka nāvi… Kā pazīt pirmos hipoglikēmijas vēstnešus un kā novērst radušos problēmu, stāsta endokrinologs Ingvars Rasa.

Reklāma
Reklāma

Svarīgie ogļhidrāti

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Nav būtiski, vai cilvēkam ir 1.tipa vai 2.tipa cukura diabēts – abos gadījumos hipoglikēmi­jas ir vienādi bīstamas. Turklāt jāņem vērā, ka ikreiz cilvēkiem ar diabētu hipoglikēmijas var izpausties dažādi. Tāpat jāatceras, ka hipoglikēmijas pazīmes var parādīties pat arī tad, ja glikozes līmenis asinīs ir tuvu normālam līmenim (ap 4,0 mmol/l).

Biežākās pazīmes, kas liecina par cukura līmeņa strauju pazemināšanos asinīs, ir sirdsklauves, nervozitāte, roku trīcēšana, svīšana, reibonis, nemiers, izsalkums, slikta dūša, tirpšana un durstoša sajūta. Ja hipoglikēmiju nenovērš, cilvēkiem ar cukura diabētu parādās koncetrēšanās grūtības, miegainība, apjukums, neraksturīga un neadekvāta uzvedība, agresivitāte, redzes izmaiņas, galvassāpes vai pat bezsamaņa. Minētie simptomi parādās bez brīdinājuma, tāpēc svarīgi zināt, kā rīkoties, ja kas tāds notiek.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmkārt, noteikti jāpārtrauc jebkādas aktivitātes, jāapsēžas un jāuzņem 12–15 grami viegli asimilējamo ogļhidrātu: 5–6 glikozes tabletes vai glāzi augļu sulas vai limonādes, vai noderēs arī jebkuri citi saldumi – cepumi, konfektes.
Otrkārt, ja vien iespējams, uzreiz vajadzētu noteikt glikozes līmeni asinīs – gan tiklīdz parādās hipoglikēmijas pazīmes, gan arī pēc apmēram 15 – 30 minūtēm kopš laika, kad problēmu mēģināts novērst. Ja hipoglikēmijas pazīmes neizzūd, vēlreiz jāuzņem 12–15 grami ogļhidrātu.

Ja hipoglikēmijas pa­zīmes turpina pastiprināties, noteikti jāzvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113!

Gadījumos, kad hipoglikēmija pārsteidz uz ielas, sabiedriskajā transportā vai jebkur citur ārpus mājas un nav iespējams pār­baudīt glikozes līmeni asinīs, galvenais ir apēst viegli asimilējamos jeb tā sauktos ātros ogļhidrātus.

Kad hipoglikēmijas pazīmes pārgājušas, noteikti jāapēd kaut nedaudz komplekso ogļhidrātu, piemēram, pusšķēlīti maizes.

Ja kas tāds noticis ar tavu mammu, omīti vai kādam citam radiniekam vai nejaušam garāmgājējam, kuram esat palīdzējuši, nesatraucieties, ka pēc ogļhidrātu uzņemšanas hipoglikēmijas pazīmes neizzūd uzreiz. Tas notiks pakāpeniski, taču būs redzams, ka cilvēks ar diabētu sāk justies arvien labāk.
Vieglas hipoglikēmijas gadījumā parasti cilvēks pats tiek galā, jo lielākoties cukura diabēta pacients somiņā vai kabatā būs ielicis kādu konfekti, cukurgraudiņu vai viņam izrakstīto medikamentu problēmas novēršanai. Grūtāk ir tad, ja hipoglikēmijas simptomi ir izteiktāki un mainās – cilvēks ir apjucis un neadekvāts, viņam var būt redzes traucējumi. Ja ko tādu redzi, nepaej garām un centies palīdzēt. Savukārt gadījumos, kad redzi bezsamaņā gulošu cilvēku, uzreiz zvani ātrajai palīdzībai. Smagu hipoglikēmiju spēj novērst tikai mediķi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.