Foto: Adam Radosavljevic/SHUTTERSTOCK

Higiēna ceļojumā. Ko ņemt līdzi un ko atstāt mājās? 0

Stacijas, lidostas, sabiedriskais transports, viesnīcas, ēdināšanas un izklaides iestādes ir vietas, kur pulcējas lielas cilvēku masas. Tādēļ neatkarīgi no galamērķa, ceļojuma veida un virziena tūrisma braucienā un pārgājienā ikvienam higiēnas prasības jāievēro vēl striktāk nekā mājās. Kravājot bagāžu, svarīgi nepiemirst līdzekļus, kas ikdienā ne vienmēr vajadzīgi, bet ceļojumā noder.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ko tad ņemt līdzi, lai justos komfortabli gan Ēģiptes un Turcijas pludmalē, gan Alpu slēpošanas trasēs? Visu vannasistabas plaukta saturu nevarēs iesaiņot – tas ir skaidrs! Protams, katram ceļojumam ir sava specifika, un katram ir savas vajadzības, taču ir daži universāli pamatnosacījumi visiem.

Sejai un rokām

Kad nav pieejams ūdens, sejas ādu ceļojuma laikā atsvaidzina termālais ūdens. Tas noder gan pludmalēs, gan pastaigā saules pielietās pilsētās. Atšķirībā no mitrajām salvetēm termālais ūdens nesausina ādu, jo nesatur spirtu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sejas un roku slaucīšanai noder arī mitrās salvetes, kas paredzētas mazuļu ādas kopšanai. To sastāvā bieži ir E vitamīns, alveja, gurķu ekstrakts un citas vielas, kas labvēlīgi ietekmē sejas un roku ādu un lieliski atbrīvo arī no dekoratīvās kosmētikas.

Lielisks dezinfekcijas līdzeklis rokām ir antibakteriālais gels vai sprejs, taču tas satur etanolu, kas sausina ādu, tāpēc nav lietojams bieži.

Ķermenim

Foto: Mayuree Moonhirun/SHUTTERSTOCK

Antibakteriālais gels ceļojumā noder arī ķermeņa kopšanai. Tas pēc lietošanas nožūst ļoti ātri un neatstāj lipīgu plēvīti. Tiesa, pārāk bieži lietojot spirtotos antiseptiķus, āda tiek pārkairināta, rodas mikroplaisas, un tajās viegli iekļūst baktērijas. Tāpēc labāka izvēle ir mitrās salvetes. Tās, kas paredzētas bērnu ādas kopšanai, parasti ir lielāka izmēra un maigākas, turklāt – piesātinātas ar vielām, kas sviedrus un putekļus notīra maigi.

Antibakteriālie spreji lieti noder arī viesnīcās vai akvaparkos pēdu dezinficēšanai pēc dušas apmeklējuma, jo kas zina, cik rūpīgi šīs vietas ir koptas un vai pirmīt turpat nav stāvējusi kāja ar kārpu vai sēnīti…

Ilgstoši pārvietojoties transportā un smacīga gaisa dēļ ķermenis intensīvāk svīst, tāpēc jāparūpējas par nepatīkamu aromātu novēršanu. Šis ir gadījums, kad antiperspiranti ar ilgstošu iedarbību ir krietni piemērotāki nekā dezodoranti. Ražotāji parūpējušies, lai ceļotāji līdzi varētu paņemt mazos (25 ml) tilpumus.

Savu reizi noder arī visvienkāršākās – sausās – papīra salvetes: ja ne citādi, tad vismaz kā kabatlakatiņi.

Reklāma
Reklāma

Zobiem

Mutes dobuma tīrība ne tikai sniedz svaiguma sajūtu, bet arī mazina kakla infekcijas riskus. Ja ar lidmašīnu, autobusu, automašīnu vai vilcienu jāpārvietojas ilgāk par piecām stundām, pat rokas bagāžā atradīsies vieta maza izmēra zobu pastas tūbiņai (10 ml) un zobu sukai. Vispiemērotākās ir salokāmās vai vismaz ar aizsargvāciņu sukas sariņiem.

Ceļotāju vajadzībām padomāts arī par mazītiņiem zobu diega iepakojumiem, kur ir tikai daži metri šīs higiēniskās šķiedras. Košļājamā gumija nebūs pilnvērtīgs palīgs.

Intīmajai zonai

Ceļojumā apstākļi spiež apmeklēt sabiedriskās tualetes, kuru higiēnas līmenis ir atšķirīgs un dažkārt pat apšaubāms. Tāpēc noder gan speciālas mitrās salvetes klozetpoda sēdekļa tīrīšanai, gan higiēniskie, vienreizējai lietošanai paredzētie tā sēdekļa papīra pārklāji.

Šīs salvetes gan nav tādas pašas, ko izmanto intīmajai higiēnai. Klozetpodu tīrīšanai paredzētās ir piesūcinātas ar antibakteriālu šķīdumu, kas ir drošs rokām un sēžai, bet nav izmantojams intīmo zonu jutīgās ādas apkopšanai. Tam ražotāji piedāvā citu veidu mitrās salvetes – vienas ir no celulozes un lietojamas kā tualetes papīrs, otrs veids ir izgatavots no kokvilnas, līdzinās audumam, un salvetes izmantojamas, ja garā ceļojumā nav iespējas apmazgāt intīmās zonas. Dažām no šā veida salvetēm sastāvā ir pienskābās baktērijas, kas stabilizē ādas pH līmeni, palīdz saglabāt veselīgu mikrofloras līdzsvaru un novērst kairinājumu.

Lai arī ir interneta vietnes, kas piedāvā iegādāties portatīvo bidē, tā izmantošana ceļojumā diez vai attaisnosies. Šī ierīce ir kā apmēram 420 ml tilpuma mīksta plastmasas pudele ar korķī iestrādātu teleskopisku snīpīti vienmērīgai iepildītā ūdens izsmidzināšanai. Lietošana prasa nelielas iemaņas, arī piemērotus apstākļus, tāpēc mitrās salvetes ir universālākas, turklāt ceļojuma somā aizņem mazāk vietas.

Dāmām jārēķinās, ka ceļojumā dažkārt notiek tas, ko gaida vismazāk, tāpēc somiņā jāieliek arī daži tamponi un higiēniskās paketes. Vēl vairāk noder ikdienas ieliktnīši, un tos ieteicams mainīt biežāk nekā citkārt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.