Pārbaudes procesu veic, ventilatoru iestiprinot mājas durvīs. Ēkā rada retinājumu, un āra gaiss pastiprināti ieplūdīs mājā, bet temperatūras starpība būs labi redzama jutīgajos termovizora ekrānos. Foto – Andris Ozoliņš

Hermētisma pārbaude mājai 6

Lai paaugstinātu būvju energoefektivitāti, jāno­drošina ideāls sienu hermētisms. Mājas gaisa caurlaidību par vēlu pārbaudīt, kad sals kož. To jāgatavojas darīt siltā laikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kāds ir tavs slēptais spēks? Pasaki, ko attēlā pamanīji pirmo, un uzzini!
Pasaulē sācis izplatīties jauns Covid-19 variants, kas konstatēts arī vairākās Eiropas valstīs: kam gatavoties? 103
Veselam
Aizmirsti par brīnumdiētām! Pētījums atklāj 6 pavisam vienkāršus noslēpumus efektīvai svara zaudēšanai
Lasīt citas ziņas

Lai mājokļi labi noturētu siltumu, to sienām izvirzītas noteiktas gaisa caurlaidības prasības. Kopš 2015. gada aprīļa Latvijā ēku gaisa caurlaidībai ir vienas no visstingrākajām prasībām visā Eiropā. Daudzās valstīs gaisa caurlaidības jeb hermētisma pārbaudes ir obligātas, arī Lietuvā noteikumi par obligāto hermētisma pārbaudi jau ir spēkā – tātad drīzumā varam to gaidīt Latvijā.

Vecās metodes

Pat nelielas spraudziņas ēkas konstrukcijās aukstā ziemā izraisa lielus siltum­enerģijas zudumus un pasliktina komforta izjūtu telpās. Jau ilgāku laiku ēku siltumizolācijas bilances uzlabošanai lieto termogrāfiju. Ar termovizoru var noteikt tās mājas vietas, kurās ir vislielākā siltuma noplūde. Tad atliek noskaidrot cēloņus un tos novērst. Agrāk izmantoja mazas jutības līmeņa termovizoru – šī vienkāršā aparatūra uzskatāmu rezultātu deva ziemā. Piemēram, ja ārā valda -20 oC sals un iekštelpās ir +20 oC, siltā gaisa kustība caur ēkas konstrukcijām bija ievērojama. Diemžēl termovizors uz mājas virsmas tikai fiksēja aukstākās vietas un nenoteica problēmas cēloņus, turklāt neparādīja, kā ēka uzvedīsies, mainoties vēja virzienam. Bet vēja plūsmas dēļ, mainoties pārspiedienam un retinājumam, slēptie siltumizolācijas defekti aktivizējas un kļūst vieglāk konstatējami. Tā kā agrāk termogrāfiju veica ziemā, novērst siltumizolācijas defektus varēja tikai vēlāk, piemērotos laika apstākļos.

Piespiedu ventilācijas metode

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienās māju diagnostikai termovizoram nāk palīgā “Blower door” – mēr­instruments, kas sastāv no ventilatora, manometra un gaisa necaurlaidīga rāmja. Šo tehnoloģiju mūsdienās papildina jaunās paaudzes termovizori ar ļoti lielu sensoru jutīgumu, sasniedzot grāda simtdaļu. Iekārta ēkas iekšpusē imitē vēja iedarbību un ļauj pārbaudīt ēkas norobežojošo konstrukciju hermētismu. Hermetizāciju veic, izmantojot speciālas lentes un manšetes, jāaiztaisa burtiski katrs mazākais caurumiņš. Vācijā sertificēti būves hermetizēšanas speciālisti ir atsevišķa celtniecības profesija, kamēr Latvijā šo amatu vēl tikai apgūst.

Pārbaudes procesu veic, ventilatoru iestiprinot mājas durvīs. Ēkā rada retinājumu, un āra gaiss pastiprināti ieplūdīs mājā, bet temperatūras starpība būs labi redzama jutīgajos termovizora ekrānos. Reizēm telpā ielaiž dūmus no dūmu ģeneratora un izmanto pārspiedienu. Novērotājam no ārpuses labi redzamas visas spraugas, pa kurām dūmi izplūst. Jāatceras, ka novērotājs veic mērījumus no tās puses, no kuras mazākais spiediens, jo uz to pusi virzīsies gaiss.

Tādējādi ēkas hermētismu un siltumizolācijas līmeni iespējams pārbaudīt arī, ja ir neliela gaisa temperatūras starpība, tātad siltajā gada sezonā. Tātad izlabot kļūdas sienu hermetizācijā var jau mājas celtniecības sākuma stadijā, kamēr tas ir vienkāršāk izdarāms.

Pēc ekspertu atzinuma, labākais brīdis jaunas mājas hermētisma pārbaudei ir pēc tam, kad izveidotas mājas norobežojušās konstrukcijas, ielikti logi un durvis un visa ēka izklāta ar tvaika plēvi. Pārbaudei ir divas daļas: objekta apsekošana un datu apstrāde – tātad tiek konstatēts stāvoklis, sagatavots pārskats un rekomendācijas. Kad defekti, vadoties pēc ekspertu ieteikumiem, novērsti, tiek veikta vēl viena pārbaude, celtniecības darbi turpinās un tiek veikta iekšējā apdare. Ja norobežojošo konstrukciju hermētismu šajā mājas celtniecības stadijā nenodrošina, sasniegt izcilus siltumekonomijas rādītājus tālākā būvniecības gaitā būs grūtāk.

“Īpaši pārbaužu nepieciešamība jāizceļ tādēļ, ka vietējie celtnieki hermetizācijas darbu nianses tikai apgūst. Savrupmājas pārbaude izmaksā vidēji ap 250 eiro, turklāt šī cena ir divas reizes zemāka nekā analogam pakalpojumam Vācijā,” stāsta SIA “Irbest” speciālists Vladislavs Kevišs.

Reklāma
Reklāma

UZZIŅA

Latvijā māju hermētisma pārbaudi, izmantojot “Blower door” tehnoloģiju, veic SIA “Irbest”, SIA “RB&B”, SIA “Artiva” u. c.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.