C hepatīts 0
C hepatīts visbiežāk izplatās ar asiņu starpniecību un seksuālās transmisijas ceļā, retāk ar vertikālo transmisiju. Iepriekš minētie hepatītu simptomi un dzelte novērojama vien 5% slimnieku. Ārsti šos pacientus sauc par laimīgajiem, jo nekavējoties iespējams uzsākt terapiju.
*
Pārējiem 95% pacientu organisms uz C vīrusa iekļūšanu nereaģē. Tāpēc šo hepatītu salīdzina ar aisbergu un dēvē par kluso slepkavu. Tas iekļūst aknās un lēnām vairojas. Kad aknu šūna sabrūk, tās vietā rodas jauna, bet citviet ieaug saistaudi, ko sauc arī par fibrozi vai cirozi. Aknu šūnu, kam jāpilda dezintoksikācijas funkcija, kļūst mazāk. Attīstās hronisks C hepatīts, kas neārstēts var pāriet aknu cirozē un 1–2% gadījumu izraisīt vēzi.
*
Hroniska C hepatīta ārstēšana ilgst no sešiem mēnešiem līdz gadam. Pacientam pašam reizi nedēļā sev jāievada interferona injekcija un katru dienu jādzer 4–6 medikamenta ribaverīna kapsulas.
*
Injekcijām lielākajā daļā gadījumu novērojamas blakusparādības – jūtamas stipras galvassāpes, paaugstinās temperatūra, lauž kaulus. Blaknes ilgst aptuveni vienu dienu pēc medikamenta ievadīšanas. Terapijas laikā pacientiem mēdz pastiprināti izkrist mati un rasties vairogdziedzera darbības traucējumi. Smagākais blakusefekts ir depresija ar pašnāvības mēģinājumiem.
*
Preparāti samazina leikocītu, trombocītu un eritrocītu skaitu asinīs, tādēļ, lai kontrolētu to līmeni, reizi mēnesī jādodas pie ārsta. Kritiskos gadījumos terapija jāpārtrauc vai blakusefekti jākoriģē ar īpašiem medikamentiem.
*
Pašlaik Latvijas valsts kompensē 75% no interferona un ribaverīna izmaksām. No 2016. gada 1. janvāra tiks palielināts šo medikamentu kompensācijas apjoms un izmantoti patlaban Eiropā jau pieejamie efektīvākie C hepatīta ārstēšanas medikamenti. Tā rīkojas daudzās Eiropas valstīs, arī Lietuvā un Igaunijā.
*
Patlaban no C vīrusa pilnībā atbrīvoties izdodas vien 50% pacientu. Pārējiem turpinās destruktīvā hepatīta iedarbība, kas var attīstīties aknu cirozē. Aknas pārtrauc savu funkciju, un nepieciešama to transplantācija. Pretējā gadījumā cilvēks mirst. Latvijā aknu transplantāciju valsts neapmaksā, tāpēc pacienti meklē palīdzību Igaunijā (Tartu) vai citu Eiropas Savienības dalībvalstu klīnikās.
*
C hepatīts ir izplatītākais vīruss hepatītu vidū. Latviju uzskata par reģionu ar vidēji augstu izplatību. Pret šo vīrusu nav vakcīnas, jo izstrādi apgrūtina tas, ka vīruss nepārtraukti mainās, turklāt tam ir ļoti sarežģīta antigēnā struktūra.