Publicitātes foto, Somijas Izglītības un kultūras ministrija.

Helsinkos cels memoriālu Ziemas kara varoņiem 4

Somija valsts dibināšanas simtgadi 2017. gadā atzīmēs ar pieminekļa atklāšanu 1939. – 1940. gada Somijas – PSRS Ziemas kara varoņiem. 13. martā Helsinkos likts memoriāla pamatakmens, vēsta Somijas mediji. Tas būs pirmais nacionāla mēroga piemineklis Ziemas karam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Iniciatīva par memoriāla izveidi nāca no organizācijas “Ziemas kara savienība”, kas kopā ar Somijas Izglītības un kultūras ministriju, premjerministra biroju, Aizsardzības ministriju, Helsinku pilsētas pašvaldību, Somijas monētu kaltuvi “Mint of Finland” un kara veterānu organizācijām ietilpst Ziemas kara memoriāla organizācijas komitejā. Projekta patrons ir agrākais Somijas prezidents Marti Ahtisāri.

Konkursā par labāko pieminekļa metu starp 258 pretendentiem pirms diviem gadiem uzvarēja mākslinieks Peka Kauhanens. Viņa piedāvājums ar devīzi “Gaismu nesošais” atzīts par pārdomas rosinošu un neparastu tāda veida kara memoriāliem. Monuments ir kā neapbruņota somu karavīra tēls, kuru izcaurumojušas lodes un šķembas. Diennakts tumšajā laikā to paredzēts izgaismot no iekšpuses. Pieminekļa filozofiskais vēstījums ir “tumsa, ko uzvarējusi gaisma”. Karavīra figūra atradīsies uz sfēras, kuras iekšienē izvietoti 105 fotoattēli – par katru Ziemas kara dienu viens. Tie rādīs gan kara ainas, gan aizmugurē un civiliedzīvotāju dzīvē notiekošo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemineklis atradīsies Helsinku centrā, Kasarmitori jeb Kazarmu laukumā, iepretim 19. gadsimtā būvētajam kazarmu korpusam, ko mūsdienās izmanto Somijas Aizsardzības ministrija.

Monumenta pamatakmens likšanai 13. marts tika izvēlēts, jo tā bija Ziemas kara pamiera noslēgšanas 75 gadadienā. Pateicoties sīkstajai pretestībai, PSRS šajā karā neizdevās salauzt somus un valsts saglabāja savu neatkarību. Šī kara laikā dzīvības zaudēja 27 tūkstoši somu.

Valstī jau pastāv memoriāli un piemiņas vietas atsevišķām kaujām un cīņu epizodēm, taču no visnacionāla piemiņas monumenta izveides somu politiķi līdz šim bija vairījušies. Tiek uzsvērts, ka piemineklī nav nekādas norādes uz kara laika simboliku, gluži vienkārši ir jau pagājis pietiekoši ilgs laiks un Ziemas karš ir ļoti svarīgs notikums Somijas vēsturē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.