Kubā ierodas augstākā ranga ASV diplomāte kopš Kārtera laikiem 1
Šodien Kubas galvaspilsētā Havanā ierodas ASV Valsts departamenta pārstāve Rietumu puslodes lietās Roberta Džeikobsone, iezīmējot vēsturisku pavērsienu Savienoto Valstu un Kubas attiecībās. Pagājušā gadsimta sešdesmito gadu sākumā abas valstis sarāva diplomātiskās attiecības. Tādējādi Džeikobsone būs augstākā ASV diplomāte kopš Džimija Kārtera administrācijas laikiem, kas apmeklē Havanu, atzīmē ziņu interneta vietne “Bloomberg.com”. Viņas uzdevums ir sagatavot augsni ASV vēstniecības atvēršanai Kubas galvaspilsētā, kas var iezvanīt plašākas pārmaiņas abu valstu attiecībās.
Atceļ ekonomiskos ierobežojumus
Decembra vidū ASV prezidents Baraks Obama nāca klajā ar negaidītu paziņojumu, ka Vašingtona ir gatava atjaunot diplomātiskās attiecības ar Kubu un atvieglot daļu pirms pusgadsimta noteikto tirdzniecības aizliegumu. Pagājušās nedēļas sākumā – nepilnu mēnesi pēc Obamas paziņojuma – Kuba atbrīvoja 53 politieslodzītos, savukārt ASV atcēla vairāk nekā pusgadsimtu ilgus eksporta un tūrisma aizliegumus, kas tagad atļaus amerikāņu tūristiem no Kubas mājup atvest, piemēram, Kubas cigārus un rumu simts dolāru vērtībā, kā arī cita veida suvenīrus 400 dolāru vērtē. Tāpat amerikāņu tūristiem Kubā būs atļauts norēķināties gan ar kredītkartēm, gan debetkartēm, bet ASV uzņēmumiem tiks atviegloti noteikumi telefonu, datoru, interneta tehnoloģiju, lauksaimniecībā izmantojamo iekārtu un celtniecības materiālu eksportam uz Kubu, informē ziņu aģentūra “Associated Press”. “Esam spēruši soli tuvāk novecojošas politikas aizstāšanai ar politiku, kas palīdzēs celt Kubas tautas politisko un ekonomisko brīvību,” paziņoja ASV finanšu ministrs Džeikobs Lū. Tiesa, tirdzniecības eksporta embargo pilnībā vēl nav atcelts.
Šiem soļiem sekoja ASV senatora Patrika Līhija vadītas senatoru grupas vizīte Havanā. Ziņu aģentūra “AP” atzīmē, ka Līhija sarunveža prasmes bija izšķirošas, lai Kuba piekristu atbrīvot amerikāņu uzņēmēju Alanu Grosu. 2009. gadā Kubā viņu notiesāja par mobilo telefonu un citu saziņai paredzētu tehnoloģiju pārdošanu. Šoreiz Līhijs un pieci citi ASV senatori tikās ar Kubas ārlietu ministru Bruno Rodrigesu. “Viņš ir atvērts ikvienai sadarbības formai, sākot ar tirdzniecību un beidzot ar komunikācijām. Rodrigess runāja par tūrismu, medicīnas nozari. Par daudziem jautājumiem,” pēc sarunām ar Kubas amatpersonām un īsi pirms atgriešanās Vašingtonā atklāja Līhijs.
Kuba cer uz ieguldījumiem
Jau šodien Havanā tiek gaidīta ASV Valsts departamenta pārstāve Džeikobsone. Tik augsta ranga Savienoto Valstu amatpersona Kubu nav apmeklējusi pēdējā pusgadsimta laikā. Viņas pirmais uzdevums būs uzsākt sarunas par ASV vēstniecības Kubā atvēršanu. Džeikobsones vizītes laikā varētu tikt apspriestas arī amerikāņu uzņēmēju ieguldījumu iespējas Kubā un cilvēktiesību jautājumi. “Šī ir vēsturiska vizīte. Šobrīd daudzās nozarēs mums vispār nav bijusi nekāda sadarbība. Ļoti svarīgi, lai ar Kubas kolēģiem tiek pārrunāts, kā šī sadarbība varētu notikt,” sarunā ar interneta vietni “Bloomberg.com” sacījusi Pētersona institūta starptautiskajai ekonomikai Vašingtonā analītiķe Barbara Kotšvara.
Havanas iedzīvotāja Talija sarunā ar ASV raidsabiedrību “NBS News” atzina, ka ārkārtīgi gaidījusi Obamas runu 17. decembrī. “Runā sacītajam var būt ļoti liela ietekme uz manu darbu, manu turpmāko dzīvi,” atzina Kubas iedzīvotāja. ASV un Kubas ciešākas attiecības un iespējami amerikāņu ieguldījumi daudziem bezdarba mocītās Karību jūras salas iedzīvotājiem var nozīmēt virkni ekonomisko ieguvumu. “Gidi, viesnīcu un restorānu īpašnieki, kā arī taksometru vadītāji – viņi visi priecājas par amerikāņu tūristu skaita gaidāmo pieaugumu,” norāda ASV televīzijas kanāls “NBS News”. Iedzīvotājiem arī viešas cerības, ka līdz ar iespējamu ASV komunikācijas un tehnoloģiju uzņēmumu ienākšanu Kubā pēdīgi varētu tikt atrisinātas problēmas ar piekļuvi internetam. Šobrīd Kubas iedzīvotājiem ir iespējas piekļūt globālajam tīmeklim tikai ar īpašu Kubas varas iestāžu atļauju.
Abpusējs izdevīgums
“Džeikobsones vizītes lielākais sasniegums būs uzticības radīšana starp ASV un Kubas valdībām,” sarunā ar “Bloomberg.com” paziņoja Amerikas universitātes profesors Filips Brenners. Savukārt izdevuma “Stratfor” politikas apskatnieks Džordžs Frīdmans norādījis, ka attiecību uzlabošanā ir ieinteresētas abas puses. “Kuba saskaras ar tūlītēju problēmu – neskaidrību Venecuēlā. Karakasa piegādā Kubai naftu par ļoti zemām cenām. Taču Venecuēlas prezidentam Nikolasam Maduro nākas risināt nopietnas ekonomiskās problēmas. Tas nozīmē, ka Kuba var zaudēt nopietnu ekonomisko balstu, ja tai tiks pacelta cena par naftu,” skaidro Frīdmans. Tikmēr “Bloomberg” vērtējumā attiecību uzlabošanu ar Kubu Obama varētu izrādīt kā vienu no saviem ārpolitikas sasniegumiem. Pjū pētījuma centra statistika liecina, ka 63 procenti ASV iedzīvotāju atbalsta ciešākas sadarbības veidošanu ar Kubu un 66 procenti gribētu, lai ASV pilnībā atceļ tirdzniecības aizliegumu ar Karību jūras salu.