Jānis Kalniņš uzskata, ka KHL komandā var būt pirmais vārtsargs.
Jānis Kalniņš uzskata, ka KHL komandā var būt pirmais vārtsargs.
Foto – Juris Kalniņš

Hārtlija drošais mūris: kuru no pieciem vārtsargiem izvēlēties? 0

Latvijas hokeja izlases kandidāti šodien sāks gatavošanos pasaules čempionātam. Uz pirmo treniņu uzaicināti divi vārtsargi, astoņi aizsargi un 13 uzbrucēji, tostarp ne mazums jauno hokejistu. Tuvāko nedēļu laikā kandidātu sarakstu papildinās ar citiem spēlētājiem, jo viņu rotācija turpināsies līdz pat pasaules čempionātam maijā Dānijā.

Reklāma
Reklāma

Pieci kandidāti

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Latvijas hokejā izauguši daudzi talantīgi vārtsargi, un šopavasar izlases nometnē varētu pat veidoties zināms sastrēgums ar vīriem, kuriem netrūkst ambīciju būt pirmajam numuram. Labākā izvēle spēcīgu kandidātu vidū ir treneru patīkamās galvassāpes, un izlases vadītājam Bobam Hārtlijam vajadzēs labu stratēģiju, lai tie trīs, kuri dosies uz pasaules čempionātu, būtu labā formā gan fiziski, gan psiholoģiski.

Ilgus gadus valstsvienības vārtu drošība balstījās uz Edgara Masaļska pleciem, bet nu sevi spilgti pieteicis Elvis Merzļikins, kurš teorētiski un arī praktiski šobrīd uzskatāms par pirmo numuru. Hārtlija aptverē vēl ir Kristers Gudļevskis, Ivars Punnenovs, Jānis Kalniņš, kā arī NHL pie līguma tikušais Matīss Edmunds Kivlenieks. Iespējams, ka viņus visus redzēsim izlases treniņu nometnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Merzļikins trešo gadu ir Šveices komandas “Lugano” galvenais vārtsargs un šosezon turnīru aizvadīja stabili labā līmenī, 42 mačos vidēji ielaižot 2,72 vārtus un atvairot 92 procentus metienu. “Lugano” ierindojās ceturtajā vietā un izslēgšanas spēļu ceturtdaļfinālā spēkojas ar “Fribourg-Gotteron”. Turpat Šveicē komandā “SCL Tigers” savu labāko sezonu aizvadījis Punnenovs – gan spēļu skaita (39), gan vidēji ielaisto vārtu (2,46) un atvairīto metienu procentu ziņā (91,8). Arī komandai veicās mazliet labāk, tomēr devītā vieta 12 vienību turnīrā nozīmēja piekto gadu pēc kārtas cīnīties par vietas saglabāšanu spēcīgākajā līgā.

Gudļevskis un Kivlenieks rūdās AHL čempionātā Ziemeļamerikā. Gudļevskim šī ir piektā sezona viņpus okeāna un pirmā Ņujorkas “Islanders” sistēmā, tiesa, atšķirībā no Tampabejas “Lightning” viņš šosezon NHL nav aizvadījis nevienu spēli un nosacītajā rangā ir tikai ceturtais. “Islanders” fārmklubā Bridžportas “Sound Tigers” Gudļevskis vārtus sargājis 31 spēlē (2,71, 89.7).

Savukārt Kivleniekam šī ir debijas sezona pieaugušo hokejā, un viņš ir AHL komandas Klīvlendas “Monsters” pirmais numurs (35 spēles, 3,17, 89,0). Četriem citiem “Monsters” vārtsargiem ir pa astoņiem deviņiem mačiem. Klīvlendas komanda ir vājākā AHL, un Matīss varētu būt brīvs 15. aprīlī. Tiesa, iespējams, viņam būs jāpaliek ASV, jo “Monsters” mātes klubs Kolumbusas “Blue Jackets” cīnās par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs. Šobrīd ārpus to zonas ir Gudļevska “Sound Tigers” un arī “Islanders”.

Solis uz priekšu

Rīgas “Dinamo” vārtu vīrs Jānis Kalniņš, kurš šosezon atkal mazliet patīkami pārsteidza, – pēc Džastina Pītersa atlaišanas kļuva par komandas pirmo vārtsargu, rādot labu spēli. Pats domā, ka ar šo lomu būtu ticis galā jau no čempionāta sākuma.

“Sezona noteikti varēja būt labāka, atkal neiekļuvām izslēgšanas spēlēs. Individuālā ziņā man bija labi. Aizvadīju par 12 spēlēm vairāk, statistika ļoti līdzīga, bet vārtos jutos pārliecinošāk nekā debijas sezonā. Vairs nebija nekādu neskaidrību, zināju, ko sagaidīt no pretiniekiem. Tā bija lielākā atšķirība,” teic Kalniņš, kurš 42 spēlēs ielaida vidēji 2,25 vārtus un atvairīja 92,8 procentus metienu. “Grūtākā bija psiholoģiskā puse – nav patīkami tik daudzās spēlēs neuzvarēt. Rīgā gan nekad nav bijušas problēmas, ka pēc zaudējumiem kolektīvs sadalītos. Allaž visi esam draudzīgi, tas nedaudz remdēja sāpi.”

Reklāma
Reklāma

Sandis Ozoliņš nenoticēja Kalniņam, bet Ģirts Ankipāns, daļēji situācijas spiests un droši vien arī intuīcijas vadīts, tautietim deva vaļu. “Treneru maiņa man nāca par labu,” piekrīt Jānis. “Arī komandai mazliet mainījās spēles stils – kļuvām agresīvāki. Kad komanda paņēma Džastinu Pītersu, nojautu, ka sezona būs jāsāk kā otrajam vārtsargam, taču pats negrasījos ar to samierināties. Gribēju izkonkurēt. Pītersam sākums neizdevās tāds, kā gribējās, un vadītāji nolēma viņu atbrīvot. Tad es sāku spēlēt un uzskatu, ka esmu gatavs būt pirmais vārtsargs KHL komandā.” Par sadarbības turpināšanu ar Rīgas “Dinamo” neesot bijušas sarunas.

Viņš neuztver nopietni kāda Krievijas žurnālista vēstīto, ka Rīgas “Dinamo” vairs nespēlēs KHL, un ir pārliecināts, ka komanda turpinās pastāvēt. Kluba vadītāji hokejistiem to gan neesot apstiprinājuši, bet medijos Juris Savickis atzinis, ka nav iemesla satraukumam, un līdzīgu viedokli Jānim pauduši hokeja aģenti.

Sezonas gaitā Rīgas “Dinamo” treneru brigādē iekļāvās Edgars Masaļskis. “Vārtsargiem palīdzēja gan Juris Klodāns, gan Edža, kuram ir svaigāka pieredze vārtos, pavisam nesen beidza karjeru un varēja visādas detaļas pastāstīt. Ungārijā man nebija vārtsargu trenera, un kurš tagad, var teikt, ir pat divi, un darbs noteikti ir kvalitatīvāks,” gandarīts ir Jānis Kalniņš.

Iepriekšējos trīs gadus viņš Latvijas izlasē pasaules čempionātā bijis nomināli trešais vārtsargs. Pērn sagatavošanās posmu ietekmēja veselības problēmas, un arī tagad jāārstē savainojumi, taču 26 gadus vecais vārtsargs cer, ka kādā brīdī varēs pievienoties izlases treniņiem.

KOMANDA. HOKEJS 

LATVIJAS IZLASES KANDIDĀTI PIRMAJAI TRENIŅU NEDĒĻAI

Vārtsargi: Niklāvs Rauza un Antons Naumovs (HK “Rīga”, MHL). Aizsargi: Pauls Svars, Renārs Kārkls, Roberts Kaļķis un Arvils Bergmanis (HK “Rīga”), Roberts Mamčics (“Liepāja”/”Optibet”), Ēriks Ševčenko (“Tsen Tou Jilin”, Ķīna), Maksims Ponomarenko (“Lorenskog”, Norvēģija), Gvido Jansons (Arizonas štata universitāte, ASV). Uzbrucēji: Oskars Batņa, Emīls Ģēģeris un Frenks Razgals (Rīgas “Dinamo”), Daniels Bērziņš, Artūrs Homjakovs un Ralfs Vjaters (HK “Rīga”), Ēriks Žohovs (“Kuņluņ Junior”, Ķīna), Egils Kalns un Bruno Zabis (“Liepāja”/”Optibet”), Rihards Melnalksnis (“Tigers U-20”, Šveice), Romāns Semjonovs (“BoIS”, Zviedrija), Filips Buncis (Arizonas štata universitāte), Eduards Tralmaks (Menas universitāte, ASV).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.