Man un kolēģiem iznācis daudz tikties ar ES nokļuvušiem patvēruma meklētājiem. Iztaujājot šos cilvēkus, nācies saskarties ar daudzām dīvainībām. Piemēram ar to, ka cilvēki nerunā savas dzimtās vietas valodā, dialektā. Neko nezina par savas dzimtās vietas vēsturi un ievērojamākajiem cilvēkiem, kas no turienes ir nākuši. Sastapti cilvēki, kas uzdodas esam no Sīrijas, taču vislabāk pārvalda krievu valodu, nevis kādu no arābu vai kurdu dialektiem. Ir satiktas personas, kas spēj nosaukt savus senčus teju vai līdz septītajai paaudzei un ir nepatīkami pārsteigtas, kad atrodas kāds, kas spēj pateikt, ka cilvēki ar šādiem vārdiem un uzvārdiem nekad nav dzīvojuši tajās vietās, kuras viņi uzdod par dzimtajām. Viņiem bija šķitis, ka ES viņu stāstīto neviens nespēs pārbaudīt. 3
Negribētu teikt, ka visi šie cilvēki ir bijušie teroristi vai noziedznieki. Daudzi melo ekonomisku apsvērumu pēc. Norādot citu dzimteni un, uzdodoties par izbraucējiem no karadarbības skartajiem reģioniem, daudz vieglāk saņemt bēgļa statusu.
Austrumu pasaule ir plaša, sarežģīta un daudzveidīga. Iepazīt visas tās nianses ir grūti. Šī iemesla dēļ gribētos cerēt, ka Latvijas amatpersonas, paļausies ne vien uz bēgļu stāstīto bet arī uz pieredzējušu ekspertu padomiem. Savu ieguldījumu šajā procesā vienmēr ir gatava sniegt arī mūsu organizācija. Mūsu primārais mērķis ir bēgļu straumi un karadarbību Tuvajos Austrumos apturēt. Kamēr tas nav izdevies gribam sniegt palīdzīgu roku gan karadarbībā cietušajiem, gan arī valstīm, kuras vardarbības upuriem piedāvā jaunu dzīvi un jaunas iespējas līdz viņu izcelsmes valstīs iestājas miers un viņi var atgriezties savā dzimtenē. Kopīgi darbojoties šo mērķi sasniegt būs vieglāk.