Līdztekus tam, protams, jādomā par efektīvu migrācijas un bēgļu uzņemšanas politiku. Šajā jomā daudzas darbības diemžēl notiek ar novēlošanos. Tā, piemēram, Latvijas amatpersonas tikai pirms dažām dienām paziņoja, ka uz Grieķiju un Itāliju – valstīm, kurās iebraukušos bēgļus daļēji uzņems arī Latvija, tiks nosūtīti patvēruma meklētāju atlases kritēriji un sakaru virsnieks, kas kontrolētu to izpildi. 3
Kādi ir Latvijas akceptētie bēgļu atlases kritēriji? Paredzēts, ka valstī varētu tikt uzņemtas ģimenes ar bērniem, turklāt vienam ģimenes loceklim obligāti būtu jāpārvalda kāda no lielākajām Eiropas valodām, piemēram, angļu, vācu vai franču. Tāpat patvēruma meklētājiem vēlama atbilstoša izglītība un personu apliecinoši dokumenti.
Jau iepriekš tika uzsvērts, ka imigrācijas dienesti rūpīgi sekos tam, lai bēgļi spētu integrēties sabiedrībā, iekļauties darba tirgū un neapdraudētu valsts drošību un tradīcijas. Šī iemesla dēļ ceļam uz Latviju jābūt slēgtam, piemēram, tām personām, kurām ir vairākas sievas.
Tiktāl viss būtu saprotams, apsveicams un atbalstāms. Domājams, ka laika gaitā bēgļiem izvirzīto kritēriju saraksts tiks papildināts un precizēts līdzīgi, kā tas notiek ar citiem valsts normatīvajiem aktiem. Bažas izraisa vienīgi tas, vai atbildīgajām iestādēm un amatpersonām izdosies pietiekami operatīvi apzināt situāciju un realizēt tām izvirzītos mērķus.
Būsim atklāti. Latvijā nav daudz Tuvo Austrumu valodu pratēju, etnologu un drošības speciālistu, kas pietiekami labi orientētos ieceļotāju tradīcijās, pārzinātu viņu dzīvesveidu, mentalitāti, domāšanu, izcelsmes valstu ģeogrāfiju. Jau pašlaik daudzi patvēruma meklētāji cenšas izmantot ES imigrācijas dienestu naivumu un neinformētību. Vien tas, ka lielākā daļa iebraucēju uzdodas par bēgļiem no Sīrijas liek aizdomāties par to, ka dažu biogrāfijas varētu būt sadomātas. Varbūt tāpēc, ka uzdošanās par Sīrijas valstspiederīgo šķiet drošākā biļete iekļūšanai ES, varbūt arī tāpēc, ka ir kādi pagātnes grēki, kurus ieceļotāji cenšas noslēpt.
Iespēja, ka ES uzņemto bēgļu vidū varētu būt arī islāma teroristisko grupējumu pārstāvji, protams, pastāv. Nedomāju, ka būtu lieki jābaida sabiedrība, kā to dara daži dzeltenīgi mediji, kas bijušos vai esošos islāma teroristus, kas iebraukuši Eiropā, uzdodoties par bēgļiem, lēš jau simtos un tūkstošos, taču atsevišķi gadījumu bija un būs.
Vēl nesen viens bijušais terorists, kas ES centies nokļūt kopā ar bēgļu straumi, aizturēts Itālijā.(3) Šī iemesla dēļ drošības jautājumiem būtu jāpievērš vislielākā uzmanība. Vēl jo vairāk tāpēc, ka daudzi iebraucēji ES mēģina iekļūt ar viltotiem dokumentiem, pašsacerētām biogrāfijām un nepārliecinošiem stāstiem par politiskajām vajāšanām dzimtenē.