Handbolisti debitē Eiropā 0
Latvijas handbolisti ceturtdien vakarā ar spēli pret Spānijas izlasi debitēs Eiropas čempionāta finālturnīrā.
Latvijas izlase Norvēģijas pilsētā Tronheimā atvērs jaunu vēstures lappusi. Mērķis, uz kuru vairākas mūsu handbolistu paaudzes tiecās kopš valstsvienības pirmās spēles 1993. gadā, tika sasniegts pērn jūnijā. Toreiz, ar 25:24 pārspējot pasaules čempionāta bronzas medaļu ieguvējus slovēņus, Latvijas izlase pirmo reizi izcīnīja tiesības spēlēt kādā no lielajiem handbola forumiem.
Eiropas čempionāts pirmo reizi notiks trīs valstīs – Austrijā, Norvēģijā un Zviedrijā – un pirmo reizi tajā piedalīsies nevis 16, bet 24 komandas. Tiesa, latvieši pārvarētu kvalifikācijas barjeru arī tad, ja nebūtu palielināts dalībkomandu skaits.
Amatieri pret grandiem
Eiropas čempionāta pirmajā posmā Latvijas handbolistu pretinieki būs jau kvalifikācijas turnīrā iepazītā Nīderlandes izlase, kā arī divi handbola grandi – Spānijas un Vācijas valstsvienības. Uz nākamo posmu Vīnē dosies grupas divas spēcīgākās komandas, un jānotiek lielam brīnumam, lai starp tām būtu latvieši.
Mūsu handbola resursi nav pietiekami dziļi, lai uz Eiropas čempionātu komandā visi būtu profesionāļi. Jā, Dainis Krištopāns ir pasaules kalibra zvaigzne un labākais spēlētājs Eiropā savā pozīcijā. Aivis Jurdžs, Ģirts Lilienfelds un Evars Klešniks vēl nesen spēlēja Vācijas bundeslīgā, vairāki handbolisti atraduši darbu ārzemju klubos. Tomēr lielā puse ir pusamatieri, kuri handbolu spēlē no darba brīvajā laikā.
Tajās katrs spēlētājs ir augstākas klases. Protams, spriežam, kā ar viņiem varam taktiski cīnīties. Būšu laimīgs, ja mājās atbrauksim ar punktiem,” uzskata Latvijas izlases galvenais treneris Armands Uščins.
Ņemot vērā vadošo spēlētāju vecumu un daudzo pusamatieru skaitu, Latvijas izlasei nebija pilnvērtīgu pārbaudes spēļu, pamatojot to ar pārlieku risku gūt kādu savainojumu. Kamēr mūsu pretinieki svīda pārbaudes mačos, Latvijas izlase Tronheimā trenējās kopā ar Norvēģijas otro izlasi un aizvadīja divas pārbaudes. Pirmajā zaudēja ar 21:25, otrajā rezultāts netika skaitīts.
Šoreiz nenotika arī tradicionālā Rīgas domes kausa izcīņa, kurā būtu iespēja Latvijas gada komandu parādīt kā spožu pērli. Mūsējie uz Eiropas čempionātu aizbrauca klusi un nepamanīti, gluži kā uz ikdienišķu turnīru.
Ar lielu dvēseli
Tikai dažas dienas pirms čempionāta pilnvērtīgus treniņus atsāka Dainis Krištopāns, kura kājas savainojums var likt sevi manīt jebkurā brīdī. Ar savainojumu cīnījās arī Ģirts Lilienfelds, tomēr abi būšot gatavi pirmajai spēlei.
“Lai kā mums ietu savos klubos, izlase ir īpaša vieta, un te spēlē ar pavisam citu dvēseli. Uz papīra esam tādi, kādi esam.
Esmu pārliecināts, ka varam radīt stresu pretiniekiem, jo neviens jau nesapratīs, ja viņi nevarēs apspēlēt Latvijas izlasi. Tādās reizēs var notikt visādi brīnumi,” pirms debijas Eiropas čempionātā saka Krištopāns.
Mūsu pirmie pretinieki šovakar Tronheimā un pulksten 21.30 “TV6” tiešraidē būs pašreizējie Eiropas čempioni Spānijas handbolisti, kuru komandā ir 12 spēlētāji no EHF Čempionu līgas klubiem ar visām spožākajām zvaigznēm ierindā.
Latvijas izlase Eiropas čempionātā
Vārtsargi: Artūrs Kuģis (“Vardar”, Ziemeļmaķedonija), Raitis Puriņš (Rīgas “Celtnieks”), Edgars Kukša (“Aurich”, Vācija); kreisā mala: Rihards Leja (“Celtnieks”), Oskars Arājs (Dobeles “Tenax”); kreisie ārējie: Aivis Jurdžs un Emīls Kurzemnieks (“Tenax”), Nils Kreicbergs (“Cocks”, Somija); saspēles vadītāji: Māris Veršakovs (“Tenax”), Austris Tuminskis (“Aue”, Vācija); labie ārējie: Dainis Krištopāns (“Vardar”), Ģirts Lilienfelds (“HSC Coburg 2000”, Vācija), Evars Klešniks (“LiT Tribe Germania”, Vācija); labā mala: Andis Ērmanis (“Tenax”), Uvis Strazdiņš (“Kehra”, Igaunija), Jānis Pavlovičs (“Sandefjord”, Norvēģija); līnijas spēlētāji: Egils Politers un Antons Šuleiko (“Tenax”), Ingars Dude (Limožas “Hand 87”, Francija). Galvenais treneris: Armands Uščins, treneri: Andrejs Narņickis, Arnolds Straume, Sandris Veršakovs.
GRUPU TURNĪRI
A grupa (Grāca): Horvātija, Baltkrievija, Serbija, Melnkalne, B grupa (Vīne): Austrija, Čehija, Ziemeļmaķedonija, Ukraina, C grupa (Tronheima): Spānija, Vācija, Latvija, Nīderlande, D grupa (Tronheima): Norvēģija, Francija, Portugāle, Bosnija, E grupa (Malme): Dānija, Islande, Ungārija, Krievija, F grupa (Gēteborga): Zviedrija, Slovēnija, Šveice, Polija.