Vārds “hameleons” cēlies no latīņu valodas vārda chamaeleō, kas latviski nozīmē “zemes lauva”. Ādas krāsas maiņa dzīvniekiem iespējama, pateicoties īpašajām šūnām – hromatoforiem, kuru citoplazma satur dažādu krāsu pigmentus.
Vārds “hameleons” cēlies no latīņu valodas vārda chamaeleō, kas latviski nozīmē “zemes lauva”. Ādas krāsas maiņa dzīvniekiem iespējama, pateicoties īpašajām šūnām – hromatoforiem, kuru citoplazma satur dažādu krāsu pigmentus.
Foto – Valdis Semjonovs

Hameleons – viltnieks ar garo mēli. Bērziņu ģimene no Rīgas dalās audzēšanas pieredzē 0

Vārds “hameleons” cēlies no latīņu valodas vārda chamaeleō, kas latviski nozīmē “zemes lauva”. Divus šādus eksotiskus radījumus – pantērhameleonus – iegādājusies Bērziņu ģimene Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Abus pantērhameleonus Bērziņi nopirka hameleonu audzētavā Varšavā Polijā. Hameleoni ir iekļauti CITES konvencijā. Šajā dokumentā iekļauj apdraudētus savvaļas dzīvniekus un augus, līdz ar to, iegādājoties pantērhameleonus, tiek veikta stingra uzskaite, tas ir, Beatai no Polijas veterinārā dienesta bija jāsaņem izziņa, kurā minēts, cik mazuļi izšķīlušies hameleonu mātītei, kas pieder Polijas audzētājam, savukārt audzētājs izsniedza izziņu, ka Beata atbilstošajā datumā iegādājusies hameleonu par noteiktu summu.

Atšķirībā no plaši izplatītajiem zaļajiem Jemenas hameleoniem pantērhameleoni ir krāsaināki un augumā lielāki. Viens no Bērziņu hameleoniem ir tēviņš, otra – mātīte. Abi ir nepilnu gadu veci. Tēviņu ģimene dēvē par Hami, mātīti – par Hameni. Tēviņa āda šobrīd ir gaiši zila, mātītes – zaļganrozīga. Kad dzīvnieki būs pieauguši, to ādas krāsa būs daudz spilgtāka. Kad hameleons ir dusmīgs vai cenšas kādu iebiedēt, tā nokrāsa kļūst tumšāka, bet, kad cenšas piesaistīt mātītes uzmanību, – gaišāka. Ādas krāsas maiņa iespējama, pateicoties īpašajām šūnām – hromatoforiem, kuru citoplazma satur dažādu krāsu pigmentus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hamis un Hamene mitinās katrs savā terārijā, nav pat pieļaujams, ka tie atrodas blakus mītnēs, stāsta Beata. Ja tie dzīvotu kopā vai atrastos līdzās novietotos būros, tēviņš par mātīti zaudētu interesi un tie nepārotos, bet Bērziņu ģimene nākotnē cer tikt pie maziem hameleoniņiem. Dzimumbriedums hameleoniem iestājas ap pusotra gada vecumu. Kādu laiku pēc pārošanās mātīte nokāpj no koka, augsnē izrok bedrīti, tajā iedēj olas un šo vietu pamet. Savvaļas dzīvniekiem mazuļi pēc 4 līdz 12 nedēļām izšķiļas siltās augsnes ietekmē. Nebrīvē olas nākas no terārija izņemt un ievietot inkubatorā.

Bērziņu ģimenē hameleoni vairāk patīk Beatai un viņas dēlam Bruno. Meitai Bonetai šie dzīvnieki šķiet par lēnu, turklāt, ja hameleonam strauji pieskaras vai tas kaut kāda iemesla dēļ jūtas apdraudēts, tas uzpūšas un šņāc. Iekodis gan neviens no hameleoniem nav. Šņākšana ir brīdinājums, ka hameleonam kaut kas nepatīk. Patiesībā šie dzīvnieki nav nemaz tik lēni, reizēm tie pārvietojas diezgan ātri, stāsta Beata.

Lai mājās varētu turēt hameleonu, jāiegādājas liels vertikālais terārijs. Tajā jāievieto lampa, kas izstaro siltumu, un ultravioleto staru lampa. Ja hameleonam gribas pasildīties, tas iekārtojas zem sildlampas, ja kļūst par karstu, dodas uz tālāku terārija stūri, kur ir vēsāk. Dienā, kad šie dzīvnieki ir aktīvi, terārijā jānodrošina 26 līdz 28 grādu temperatūra, naktī, kad radībiņas guļ, 20 līdz 22 grādi. Hameleonu mītnē noteikti ir jāierīko arī ūdenskritums. Šie dzīvnieki neredz stāvošu ūdeni, tāpēc spēj padzerties tikai tekošu ūdeni. Ūdenskritumus, kas ir darbināmi ar elektrību, var iegādāties zooveikalos. Terārijā jāievieto arī koku zari vai dzīvi istabas augi, piemēram, dracēnas, pa kuriem dzīvnieciņam rāpot. Hameleonu terārijā divas līdz trīs reizes dienā noteikti jāizsmidzina ūdens. Tas šīm radībiņām palīdz vieglāk atbrīvoties no vecās ādas. Bērziņu pusgadu vecie hameleoni ādu maina reizi mēnesī.

Hameleoni pārtiek no zoofobiem, prusakiem un circeņiem. Tajā brīdī, kad terārijā ievietota barība, hameleonā pamostas medību gars un tas sāk pārvietoties diezgan ātri. Noķert barību palīdz arī hameleona garā mēle. Tā ir 1,5 līdz 2 reizes garāka par ķermeni (bez astes). Ja dzīvniekam slinkums pārvietoties, tas pagaida, līdz kukainis pats pienāk klāt. Kukaiņiem ir slikta redze, līdz ar to hameleonam nav pat īpaši jānopūlas, lai to notvertu. Papildu dzīvajai barībai hameleoniem jādod kalcijs un vitamīni, ko saberž pulverī un ar ko pārkaisa barību.

Hameleoni:

• pārstāv zvīņrāpuļu kārtas dzimtas iguānveidīgo apakškārtu,

• šai dzimtai pieder aptuveni 178 sugas,

• savvaļā dzīvo Madagaskarā, Āfrikā,

• atkarībā no sugas tie var būt 22 cm (ar asti) līdz 70 cm gari,

Reklāma
Reklāma

• nepakustinot galvu, spēj redzēt sev apkārt 360° leņķī,

• pamatbarība – kukaiņi,

• dzīves ilgums – 5 līdz 7 gadi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.